מרצים באריאל נגד פיטורי אמיר חצרוני: הליך פיטוריו נעשה שלא כדין

חצרוני התבטא בעבר נגד נפגעות תקיפה מינית, והוזמן לשימוע. המרצים שתומכים בו הדגישו כי אין בדבריהם דעה על התבטאויותיו

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

יושב ראש ארגון הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטת אריאל, פרופ' אשר יהלום, שלח אתמול (שבת) לנשיא האוניברסיטה מכתב ובו הוא מביע את התנגדותו והתנגדות ארגון הסגל מהליך הפיטורים של פרופ' אמיר חצרוני. מחר יתקיים בבית הדין לעבודה בתל אביב דיון בעניין העסקתו של חצרוני לאחר שזה הקפיא את הליך פיטוריו. חצרוני עצמו פנה לבית הדין לאחר שזומן לשימוע על ידי האוניברסיטה, לטענתו שלא כדין.

חצרוני זומן לשימוע בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת שהשמיע נגד נפגעות תקיפה מינית והביאו לעצומה המונית לפיטוריו, עליה חתמו כ-1,800 בני אדם. חצרוני כתב בין היתר בדף הפייסבוק שלו ביוני 2013, בנוגע לעדויות של נפגעות תקיפה מינית כי "ראוי לשבח במיוחד את כושר ההמצאה האמנותי של בנות שבחיי היום יום אפילו אנסים מתועבים ונואשים לסקס נוטים לפסוח על פניהן מטעמי חוסר אטרקטיביות, על שהצליחו לבנות עולם פנטזיונרי עשיר ומלא זימה. אני ממליץ ללא היסוס על היצירה - גם לחובבי הספרות האירוטית וגם בעיקר למי שאוהבים לקרוא ספרי מדע בדיוני ופנטזיה".

במכתב שכתב יו"ר ארגון הסגל נכתב כי אנשי הסגל הבכיר מביעים את הסתייגותם מהליך פיטוריו של חצרוני. לדבריהם "במקרה זה, ככל שמדובר בדעות והשקפות ‏של פרופ' חצרוני, על פי חוות דעתו של יועצנו המשפטי זכותו להשמיען ואין הן יכולות לשמש יסוד להליכי פיטורים.‏ מובן לי כי יש חברי סגל שאינם מרגישים נוח בחברת בעל דעות אלה, אך ניתן להניח ‏שיש דעות רבות אחרות שחברי סגל לא יהיו מאושרים לשומען מחבריהם אך הן אינן ‏עילה מספיקה לפיטורים. ראוי להזכיר לעניין זה את דבריו של וולטר: 'אינני מסכים ‏לאף מילה מדבריך אך אגן עד מוות על זכותך להשמיען'".

אמיר חצרוניצילום: ניר קידר

עוד נכתב כי "אם בדברי פרופ' חצרוני יש עבירות פליליות או משמעתיות, יש לנקוט בהליכים ‏מתאימים ובהתאם לנוהל המחייב בהליכים אלה.‏.. מאחר ובדרך ובתוכן ההזמנה לשימוע יש פגמים משמעותיים, חובתנו להודיע ‏את עמדתנו כחלק מחובתנו הכללית להגן על חברי ארגון הסגל הבכיר. נעיר כי גם חברי סגל שאינם מזדהים עם פרופ' ‏חצרוני והיו רוצים לא לראותו בסביבתם חייבים להבין כי הארגון פועל על פי ‏חובותיו כלפי כל חבר".

כותבי המכתב מדגישים כי ההליך נוגע לכלל חברי הסגל ומסכן אותם משום ש"ההנהלה יוצרת במחי עט מוסד והליך שעלולים להיות תקדים מסוכן לחברי הסגל - הליך מינהלי, עוקף ‏אקדמי, לפיטורי מרצים. המצאת הליך זה היא איום ממשי וחריף על עצמאותו של הסגל האקדמי בעתיד. בעניין זה הופכת פרשת פרופסור חצרוני לנושא עקרוני ומשמעותי שארגון הסגל אינו יכול להשלים עימו (ההדגשה במקור, י"ס)". בסוף המכתב נכתב באותיות מודגשות כי "אין באמור לעיל כדי לחוות דעה על התבטאויותיו ומעשיו של פרופסור חצרוני".

פרופ' חצרוני עצמו אמר ל"הארץ" בתגובה כי הוא "מברך על תגובת הוועד". לדבריו, "אני שמח שלמרות שהנהלת האוניברסיטה פוגעת בחופש האקדמי ובחופש הביטוי הוועד הגיב כנדרש במצב שכזה. כולי תקווה שהנהלת האוניברסיטה תקרא את הכתובת שעל הקיר".

יו"ר ארגון הסגל האקדמי הבכיר, פרופ' יהלום הדגיש בשיחה עם ה"ארץ" כי "לא אמרנו למה אנחנו מתנגדים ולמה אנחנו לא מתנגדים. אמרנו שצריך להתקיים תהליך מסודר, לפיו אם מישהו עובר עבירת משמעת יש להגיש נגדו הליך בוועדת משמעת. ומי שלא עמד בפני ועדת משמעת אי אפשר לזמן אותו לשימוע מהיר. הדעות של פרופסור חצרוני הן לא הבון טון של אוניברסיטת אריאל. עם זאת, יש באוניברסיטה תקנונים, ויש לעבוד על פי התקנונים. לא ממציאים המצאות חדשות כדי לפתור בעיה נקודתית - זוהי הטענה שלנו".

מאוניברסיטת אריאל נמסר בתגובה כי "השימוע לפרופ' אמיר חצרוני נקבע נוכח התבטאויותיו הסקסיסטיות, הבלתי תקינות בעליל והפוגעניות כלפי ציבור הנשים ואוכלוסיות של חסרי ישע. התבטאויותיו הציבוריות המתמשכות כפרופ' לתקשורת המונים באוניברסיטת אריאל בשומרון, מעוותות את דמותה הציבורית של האוניברסיטה ופוגעות בסטודנטים וחברי הסגל הפועלים בה".

עוד אמרו באוניברסיטה כי "קיבלנו אמש את מכתבו של יו"ר ועד הסגל פרופ' אשר יהלום. זכותו האישית לתמוך בפרופ' חצרוני, כפי שזכותם של רבים מחברי הסגל לדרוש את פיטוריו ובוודאי את ביטול בחירתו כחבר בוועד הסגל. יתר על כן, ידוע לנו כי מספר חברי ועד הסגל לא הסכימו עם רוח המכתב וניסוחו וחלקם אף דורשים מיו"ר הועד למשוך את המכתב ולהביאו לדיון. יש לנו את הסיבה להאמין כי מטרתו של חצרוני בהצטרפות לוועד היתה בבחינת אחיזה בקרנות המזבח, כדי להימלט מההתמודדות עם השימוע לקראת פיטורין.

"יש לציין כי חצרוני נבחר לתפקיד חבר ועד על ידי 24 קולות מתוך 300 חברי סגל בעלי זכות בחירה, בהליך אשר יש ספקות לגבי חוקיותו וציבוריותו. ביטוי לבעייתיות הליך זה באה לידי ביטוי בין השאר במכתב של למעלה מ-66 חברי סגל בכיר, אשר פנו ליו"ר ועד הסגל בתביעה לביטול תוצאות הבחירות. במכתב זה ציינו חברי הסגל שאמיר חצרוני אינו ראוי לבוא בקרב הקהילה האקדמית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ