אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו היום (שני) ב-10:00 בצפירת דומיה בת שתי דקות. מיד לאחריה התקיים ביד ושם טקס הנחת הזרים – למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה. בטקס השתתפו נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן יו"ר הכנסת, שופט בית המשפט העליון, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יו"ר הסוכנות היהודית, הרמטכ"ל, וכן ארגוני ניצולים ולוחמים, ומשלחות מרחבי הארץ ומחו"ל. 

ב-10:30 החל טקס "לכל איש יש שם" בו מוקראים שמות קרבנות השואה על ידי הציבור הרחב באוהל "יזכור" ביד ושם. מעט לאחר מכן, בשעה 11:00, הוקראו שמות קרבנות השואה גם בכנסת במעמד יו"ר הכנסת וראשי המדינה.

"לכל איש, לכל ילד וילדה לכל אדם, צריך להיות שם. לא מספר, לא נתון, אלא שם ממשי, שמו שלו שנתנו לו אביו ואמו", כך פתח יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, את הטקס בכנסת. הטקס נערך מדי שנה מאז 1989, ומוקדש, בין היתר, להעלאת זכרם של קרובי משפחות השרים והח"כים.  כך, הדליקו נרות זיכרון ניצולות השואה דינה לביא - חותנתה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד); אסתר כהן, אמה של ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי); נעמי כץ, חותנתו של ח"כ דב חנין (חד״ש); והשר יצחק אהרונוביץ', בן לניצולי שואה. השר נפתלי בנט אמר קדיש.

הנשיא פרס הזכיר בטקס את שמות בני משפחתו, שהועלו באש בעודם בחיים בבית הכנסת של וישנבה יחד עם 2,060 בני קהילתם. ראש הממשלה נתניהו הקדיש את דבריו לזכר חמו, שמואל בן ארצי, שנפטר לאחרונה והנציח את קהילתו שנספתה בספר "נוברדוק". "שמואל כתב שירי שואה בזמן השואה ועל השירים הללו הוא קיבל את פרס ק.צטניק לספרות השואה", הזכיר נתניהו והקריא את שמות בני משפחתו של שמואל שנרצחו בשואה. אחריו ציין שופט העליון, אליקים רובינשטיין, את שמות משפחת אביו שנספו. 

ב-13:00 החל טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור ב"יד ושם", ובשעה 14:30 יצא לדרך "מצעד החיים" במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, בו משתתפים אלפים, רבים מהם בני נוער. בין הצועדים הרב הראשי לשעבר, ישראל מאיר לאו, שופטים מבית המשפט העליון, וקבוצה גדולה של שוטרים בראשות המפכ''ל יוחנן דנינו.

הצפירה בתל אביב, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

הטקס מתקיים השנה בסימן 70 שנה לחיסול יהדות הונגריה, בו פתחו הנאצים ב-1944. כמה מאות מהצועדים הגיעו לאושוויץ ברכבת עליה עלו בבודפשט - כשיחזור של נתיב "רכבת המוות" שהוביל את יהודי הונגריה אל מותם. בטקס שיחתום את מצעד החיים ישתתפו השנה גם נשיא הונגריה, יאנוש אדר, וכמה שרים מממשלת הונגריה. השתתפותו מעוררת הדים רבים על רקע התחזקות הימין הקיצוני בהונגריה והתגברות מעשי האנטישמיות במדינה.

ב-19:45 תיפתח העצרת המרכזית לנעילת יום הזיכרון, שתתקיים כמדי שנה בבית לוחמי הגטאות. השנה ישתתפו בה שר האוצר יאיר לפיד והרמטכ"ל בני גנץ. בעצרת יודלקו שש משואות על ידי ניצולי שואה ומשפחותיהם. אחת המשואות תודלק בידי ילדתה ונכדתה של חווקה פולמן-רבן, הקשרית מגטו ורשה, ממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות, שמתה השנה.

משואות נוספות יודלקו בידי הפרטיזן ליטמן מור; ניצולי השואה חווה ויוסף לוסטיג, מקימי המוזיאון בצפת לזכר הקהילות דוברות ההונגרית; יצחק לבנת, ששרד את מחנה בירקנאו; יוסף בן פורת, ניצול מ"בית הזכוכית" בבודפשט, איש חינוך, ממייסדי קיבוץ געתון; ופרופ' ינינה אלטמן – ניצולת מחנה ינובסקה, סופרת, חוקרת כימיה ופעילה חברתית. את זר חסידי אומות העולם יניחו נציגות שגרירות שווייץ בישראל לזכרו של הדיפלומט קארל לוץ ולזכר הדיפלומטים והנציגים הזרים האחרים שהתגייסו עם חברי תנועות הנוער החלוציות להצלת שארית יהודי הונגריה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ