פשע שנאה ביקנעם: מגן דוד רוסס על מכונית וצמיגיה נוקבו

זהו פשע שנאה שישי בחודש האחרון כלפי אזרחים ערבים ביקנעם. בעכו נוקבו צמיגיהם של שבעה כלי רכב אך טרם ידוע אם מדובר בפשע שנאה או ונדליזם

אלי אשכנזי
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי
ג'קי חורי

צמיגי מכוניתו של תושב נצרת נוקבו ומגן דוד רוסס על המכונית שהחנה הבוקר (רביעי) ביקנעם. זהו פשע שנאה שישי בחודש האחרון כלפי אזרחים ערבים שמכוניותיהם נפגעות בחניונים ביישוב.

ברחוב מרדכי אנילביץ בעכו נוקבו צמיגיהם של שבעה כלי רכב. מאחר וזהות בעליהם מעורבת - יהודים וערבים - להערכת המשטרה לא מדובר בארוע של פשיעה לאומנית אלא בוונדליזם. תחנת עכו פתחה בחקירה לאיתור המבצעים.

בכפר פורדיס הוכרזה הבוקר שביתה כללית בעקבות פשע השנאה שבוצע שם בליל שני האחרון, שבו ריססו אלמונים מגן דוד על קיר מסגד בכפר וכן את הכתובת "מסגדים סוגרים במקום ישיבות". אמש, בעקבות המקרה, הפגינו כ-2,500 בני אדם, ערבים ויהודים, במחאה על תופעת פשעי השנאה נגד האוכלוסייה הערבית בישראל ובשטחים. השביתה שהוכרזה היום כוללת גם את מוסדות החינוך. ראש המועצה המקומית, יונס מרעי, אמר כי השביתה היא ניסיון להעביר מסר לרשויות וגם לתושבי האזור שלא ניתן להשלים עם מה שקרה, אך לדבריו אירועים מסוג זה לא יפגעו במרקם היחסים והשכנות הטובה עם כל תושבי האזור, יהודים וערבים.

פשע שנאה באבו-גוש, יוני 2013צילום: אמיל סלמן

מרעי אמר כי הוא מצפה מהמשטרה להגיע למבצעי המעשים. גורם בכיר במשטרת מחוז חוף אמר בשיחה עם "הארץ" כי חקירת האירוע הועברה ליחידה המרכזית במחוז, וההערכות הרווחות בקרב החוקרים הן שהמבצעים גם בפורדיס וגם לפני שבועיים באום אל-פחם אינם תושבי האזור.

ח"כ אחמד טיבי פנה לשר הרווחה מאיר כהן בבקשה להכיר בפגיעות של אזרחים ערבים שנפגעו מפעולות "תג מחיר" כנפגעי פעולות איבה, ולפצות אותם בהתאם לכך על נזקי הרכוש שנגרמו להם. ח"כ טיבי יניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שהיא תיקון לחוק הקיים, שייתיחס לכל פגיעה של "תג מחיר" כפגיעה של ארגון טרור. "אם הממשלה לא תתמוך בהצעתי, אזי יוכח כי היא מעלימה עין מפשעים אלה ומעודדת אותם בעקיפין" אמר טיבי. 

בחודש יוני האחרון נעשתה פנייה דומה מטעם המטה למאבק בגזענות לשר האוצר לפיד בדרישה לפצות נפגעי פשעי שנאה מסוג "תג מחיר". 

בפנייה של המטה, הכולל כ-31 ארגוני זכויות אדם הפעילים בחברה הערבית והישראלית בכלל, נטען כי אזרחי ותושבי מדינת ישראל ממוצא לאומי-אתני פלסטיני שנפגעו מפעולות "תג מחיר" מקבלים פיצוי רק "לפנים משורת הדין" בוועדה מיוחדת ושנויה במחלוקת, בעוד יהודים אזרחי ישראל שנפגעו מפעולות אלימות דומות מקבלים פיצוי בדרך המלך מקרן הפיצויים (מס רכוש), שהוקמה מכוח חוק מס רכוש וקרן פיצויים.

עו"ד איתי מק, החתום על הפנייה, טען כי הסיבה לכך הינה כי במס רכוש מפרשים את החוק פירוש שגוי ומפלה, לפיו כאשר הנפגעים הם ממוצא לאומי־אתני פלסטיני מדובר בפעולות שנעשות על רקע גזעני בלבד ולא בפעולות איבה, להבדיל מנפגעים יהודים שמס רכוש מפרש את החוק בעניינם פרשנות רחבה הכוללת כמעט כל פגיעה על רקע הסכסוך הישראלי־ערבי.

לפני כשבועיים רוססו כתובות על קירות מסגד באום אל-פחם ובוצע ניסיון להצית את דלת הכניסה של המסגד. האירוע גרם לתסיסה גדולה, ולפני כשבוע התקיימה הפגנה בכניסה לעיר, בה נחסם הכביש הראשי למשך שעה. מאות תושבים הפגינו בכניסה לאום אל-פחם ולאורך כביש ואדי ערה ונשאו שלטים עם כתובות עליהן נכתב "תג מחיר – ארגון טרור". 

המקרה הראשון בו הוצת מסגד בישראל במסגרת פשעי השנאה היה בכפר טובא זנגריה באוקטובר 2011, אולם מקרים דומים אירעו בשטחי הגדה המערבית ובכנסיות ומנזרים בירושלים.

בתחילת החודש נוקבו צמיגי 40 כלי רכב ורוססה כתובת הנאצה "רק גויים מפנים מארצנו", בכפר הערבי גוש חלב (ג'יש) שבגליל העליון. כמה ימים קודם לכן אלמונים ניקבו צמיגים וריססו כתובות נאצה בגנות הנצרות ותהליך השלום על מנזר סמוך לבית שמש. בין הכתובות שרוססו במנזר הקתולי דיר ראפאת נכתב "אמריקה היא גרמניה הנאצית", "תג מחיר", "ישו קוף" וכן "מריה פרה". בנוסף צמיגיהם של ארבעה כלי רכב שחנו סמוך למקום נוקבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ