מפגינים התפרצו לנאום נתניהו בטקס הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל

הקבוצה מחתה על שחרור האסירים הפלסטינים כחלק מהמו"מ המדיני והמשטרה פינתה אותם מהמקום. נתניהו: "ידעתי שאפגוש אתכם כאן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה פינתה מוחים מהקהל שהתפרצו היום (שני) לדברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטקס הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל. הקבוצה הניפה סמרטוטים אדומים במחאה על שחרור האסירים הפלסטינים כחלק מהמשא ומתן המדיני. נתניהו ענה להם כי הוא צפה את מחאתם. "קראתי את מכתביכם וידעתי שאפגוש אתכם כאן, אבל ראיתי זאת כאחריותי לבוא ולעמוד יחד אתכם ביום הזיכרון ליקיריכם. הטרור נגדנו נמשך כבר מאה שנים".

לדברי ראש הממשלה, "ההחלטה שהתקבלה מתנגשת עם ערך הצדק. המציאות המורכבת באזורנו הביאה לכך שבמהלך ארבעת העשורים האחרונים קיבלו ממשלות ישראל פעם אחר פעם החלטות קשות מנשוא".

רמי כהן, אחד מהמפגינים שאף פרץ בבכי במהלך האירוע, נפצע לפני 14 שנים בתקיפה על רקע לאומני. נוסע שעלה למונית שלו באזור לטרון דקר אותו 14 פעמים, השליך אותו מן המכונית ונימלט איתה מהמקום. כהן הסביר כי להתפרצותו בנאומו של ראש הממשלה קדם מכתב ששלח אליו לפני כמה ימים, בו מחה על שחרור האסירים. "14 שנים אני יושב בבית ולא מתפקד, וכל שני וחמישי משחררים פה רוצחים ומחזירים גופות לפלסטינים. ראיתי שהמכתב לא עשה את העבודה".

כהן שחזר את האירוע בו נפצע. "המחבל עלה למונית וחתך אותי בכל הגוף. הצלחתי להשתחרר ואז הוא לקח את הרכב ונסע, הוא חשב שאני מת. המחבל ברח לירדן ועברו שלוש שנים עד שהצליחו להביא אותו למשפט. הוא עדיין לא שוחרר מהכלא, אבל זה צחוק מעבודה. המחבל ידע כבר אז שיהיה כאן ראש ממשלה שמשחרר אסירים".

רמי כהן בטקס בהר הרצל, היוםצילום: נועם מושקוביץ

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה נפתחו ב-11:00 עם הישמע צפירה בת שתי דקות. אחריה התקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל בירושלים, במעמד הנשיא, ראש הממשלה והרמטכ"ל. "כאבם של הורים שמתבשרים על נפילת ילדיהם - המהלומה נוחתת למשמע כמו חותכת בבשר החי, והיא מרסקת את שגרת החיים", אמר ראש הממשלה בטקס. "ראיתי זאת מקרוב בשעה שהוריי הושלכו לבור השכול, זהו בור עמוק שקירותיו חלקלקים. קשה לצאת ממנו ובמובן מסוים הם לא יצאו ממנו לעולם, אבל אפשר להתמודד, אפשר להמשיך".

נתניהו התייחס למלחמת האזרחים בסוריה בנאומו, כשאמר ש"כמה מאות ק"מ צפונה מירושלים מתחולל טבח נורא, טבח יומיומי, שגבה עד היום חייהם של רבבות. האם למישהו יש ספק שזה היה גם גורלנו, אלמלא כוחו של צה"ל ועוז רוחם של לוחמינו? צה"ל וזרועות הביטחון הם הדבר היחיד שמפריד בין שחיטת עמנו בעבר ובין עמינו בימינו. ישראל היא מדינה שיכולה להגן על עצמה מפני כל איום, אלא שביטחון זה נרכש במחיר כבד מנשוא של אובדן יקירנו". 

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: איך מציינים את היום בגנים? || איך השתנתה הנצחת הנופלים? || ההונאה של מלחמת לבנון || למה אעמוד בצפירה || העצב עובר בגנים || הקרב שאחרי שביתת הנשק ביום כיפור: התרת העגונות

נתניהו בטקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, היוםצילום: נועם מושקוביץ

במשרד הביטחון נערכים להגעתם של כמיליון וחצי איש לבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. ב-20:00 יחל טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, המסמן את המעבר מיום הזיכרון לחגיגות העצמאות.

מספרם של חללי מערכות ישראל מ-1860 ועד היום הוא 23,169. מיום הזיכרון האחרון ועד היום נוספו עוד 57 חללים למניין הנופלים, ועוד כ-50 נכי צה"ל שמתו והוכרו במהלך השנה כחללי צה"ל. לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי, 2,495 אזרחים נהרגו בפעולות איבה מתום מלחמת העצמאות ועד היום. מיום העצמאות האחרון נהרגו בפעולות טרור שני אזרחים ישראלים. במהלך הלילה השחיתו אלמונים את התורן ואת דגל ישראל באנדרטה לזכר חללי סיירת אגוז במבצר נמרוד בצפון הארץ. המשטרה פתחה בחקירת האירוע.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שנכח בטקס בבית העלמין בקרית שאול, אמר כי על המדינה להילחם ביד קשה בסדרת פשעי השנאה המופנים נגד האוכלוסייה הערבית. "עלינו להקפיד להיות מדינה שערכיה המוסרים הם נר לרגליה. מדינה שחייבת להילחם ביד ברזל בטרור המכונה בטעות 'תג מחיר', תופעה מכוערת שאין לה כל קשר לערכים היהודיים ולמוסר היהודי, ומטרתה לפגוע בערבים רק משום היותם ערבים". לדברי יעלון, "מקרוב ומרחוק ממשיכים דורשי רעתנו לנסות לשבש את חיינו, ומסרבים להכיר בזכותנו לבית לאומי יהודי באיזשהו גבול. מדינות וארגונים ממשיכים לממן, לאמן, לחמש ולהתחמש במטרה אחת: להרוג יהודים רק משום היותם יהודים".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס בנאומו בטקס בבית העלמין בקרית גת למשא ומתן עם הפלסטינים, ואמר כי לצד הושטת היד לשלום, ישראל תגדע "כל יד שתאיים עליה". "השאיפה להגיע להסכם שלום עם שכנינו נותרה בעינה. ממשלות ישראל היו נכונות להגיע לפשרות, אבל כשאין נכונות מהצד השני, הדבר הוא כמעט בגדר הבלתי אפשרי". לדבריו, מחויבותה הראשונה של הממשלה היא הדאגה לביטחון אזרחיה, והיא לא תסכים לפשרות בנושא, "גם לנוכח איומי הפלסטינים על אינתיפאדה שלישית, פירוק הרשות הפלסטינית ועוד כהנה וכהנה ניסיונות הפחדה. אנחנו ניתן תשובה הולמת וכואבת לכל איום או פרובוקציה של הפלסטינים או נותני החסות שלהם, קרי איראן".

שר הכלכלה, נפתלי בנט, נאם בטקס בבית העלמין בחולון. "דווקא במקום זה נאמר בקול צלול: אף אחד בעולם לעולם לא יטיף לנו על המוסריות שלנו. לא השותקים על הטבח בסוריה, או הדוממים על טילים המשוגרים על ילדים בדרום הארץ כבר שנים. את הזכות להטיף לנו בענייני מוסר העולם איבד מזמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ