היצרן המוביל לחתני פרס ישראל בחקר התלמוד

בית המדרש לרבנים של התנועה הקונסרבטיבית במנהטן מתהדר בזוכה רביעי בפרס חקר התלמוד. נגיד הסמינר: "זה לא אמריקה נגד ישראל, אלא להיפך"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כשפרס ישראל בתלמוד יוענק מחר (שלישי) לפרופסור שמא פרידמן, תירשם מאליה הערת שוליים בולטת. זו הפעם הרביעית מתוך שבע בה מוענק הפרס היוקרתי לבוגר בית המדרש לרבנים של התנועה הקונסרבטיבית. בעבור הסמינר היהודי התיאולוגי (JTS), השוכן במנהטן ומהווה מרכזו הרוחני-אקדמי של זרם יהודי אמריקאי הנחשב עדיין שולי בישראל - זהו הישג ניכר.

לפי ועדת הפרס, פרידמן נבחר בשל "מפעלו הכביר בחקר הספרות התלמודית לענפיה ולגווניה, אשר הקנה לו שם בינלאומי כראש המדברים בחקר המשנה והתוספתא". בכך הוא מצטרף לחתני הפרס חיים זלמן דימיטרובסקי (זכה בתשנ"ד-1994), אברהם גולדברג (2000) ודוד הלבני (2008) – כולם רבנים ופרופסורים, כולם בוגרי JTS. שלושת החתנים האחרים שזכו בפרס למדו באוניברסיטה העברית בירושלים, אבל גם לארבעת בוגרי JTS יד ורגל באוניברסיטאות ישראליות במרוצת הקריירה.

פרופ' שמא פרידמןצילום: אתר האינטרנט של החוקר

בית המדרש לרבנים נוסד בתחילה בשנת 1845 בברסלאו, גרמניה, וכעבור שנים נדד לניו יורק. הסמינר חרת על דגלו לגדל דור חדש של רבנים משכילים, שיהיו מנהיגים דתיים ובה בעת גם חוקרים מדעיים. אך לא כל בוגרי JTS עסקו ברבנות, ולא כולם דבקו בהשקפת העולם הקונסרבטיבית. למשל, חתני הפרס הלבני ופרידמן, חברים בקהילות אורתודוקסיות.

למרות שאינם נמנים עימה, בתנועה הקונסרבטיבית גאים בבית הגידול האקדמי שהצמיח חוקרים מובילים. כל ארבעת חתני הפרס למדו בין היתר אצל הרב פרופ' שאול ליברמן, מפורצי הדרך בחקר התלמוד, שהיה מרצה בכיר ורקטור ב-JTS. ליברמן עצמו זכה בפרס ישראל במדעי היהדות ב-1971.

הרב פרופ' ארני אייזן, המשמש כנגיד הסמינר, אמר בתגובה ל"הארץ" כי קבלת הפרס על ידי בוגר נוסף של JTS היא "מקור לגאווה עצומה בשבילנו. למן ההתחלה, התלמוד היה המחויבות הראשונה בעינינו לשילוב של למדנות ואמונה, ולאמירה שהשניים יכולים ללכת יחדיו בלי סתירה, ושהמחקר אף יכול להביא אנשים קרוב יותר למסורת ולאמונה. חקר התלמוד הוא דבר חשוב לעם היהודי ולמדינת ישראל".

הוא הוסיף כי למרות הצלחת JTS, חוקרים של מקצועות היהדות משני צדי האוקיינוס מנהלים כיום קשרי גומלין הדוקים, "זה לא אמריקה נגד ישראל, אלא להיפך. כולם מכירים את כולם, כולם קוראים ומכירים את העבודות של כולם ויש הפריה הדדית", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ