עשרות אלפים השתתפו בתהלוכה לציון יום הנכבה

התהלוכה התקיימה ביער לוביא שבגליל על אדמות הכפר לוביה. אחד מיוזמי הצעדה: "המטרה שלנו היא לשתף את הציבור הישראלי בסיפור הנכבה"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי - צרובה

עשרות אלפים השתתפו היום (שלישי) בתהלוכה לציון יום הנכבה הפלסטיני סמוך ליער לביא שבגליל. התהלוכה, הנערכת זו השנה ה-17 ברצף, התקיימה על אדמות הכפר לוביה שבגליל התחתון, דרומית לצומת גולני. המשתתפים נשאו דגלי פלסטין ושלטים עם שמות הכפרים שנעקרו, וקראו לקהילה הבינלאומית ולהנהגה הפלסטינית לא לוותר על זכות השיבה. בתהלוכה, כמו בשנים קודמות, היתה נוכחות בולטת של הדור השלישי והרביעי של הנכבה, צעירים שנולדו אחרי שנת 1948.

לצד הצעדה, נערכו חגיגות יום עצמאות ביער לביא, וכוח משטרה חצץ בין השניים. עו"ד וקים וקים, מזכיר הוועד למען זכויות העקורים, אמר כי "הגענו לכאן כדי להגיד שאנו נגד הגזענות ונגד התוקפנות, נגד כל הניסיונות למחוק את זכרונותינו ולעקור את כפרינו".  

מארגני התהלוכה הבהירו כי הנוכחות וההיענות הגדולה מושפעת גם מהאווירה המדינית והפוליטית השוררת במדינה בשבועות האחרונים. "יש תחושה של כעס ומיאוס, החל מהתגברות פשעי השנאה ועד להצעת ראש הממשלה בעניין חוק הלאום. זאת לצד ההתנכרות לזכויות הפלסטינים באשר הם, שבלטה בתהליך המשא ומתן שהביאה למבוי סתום", אמר עו"ד וקים. לדבריו, מעבר לאלפים שהשתתפו בתהלוכה, היו עוד רבים שנמנע מהם להגיע בשל הפקקים הכבדים באזור.

תהלוכת יום הנכבה ביער לביא
6 מתוך 6 |
תהלוכת יום הנכבה ביער לביא, היום
1 מתוך 6 |
2 מתוך 6 |

מארגני התהלוכה סיפרו כי בתהלוכות שנערכו בעבר היו רק מאות בודדים של משתתפים, ולא היו מספיק אנשים שיניפו את כל השלטים המנציחים את השמות של יותר מ-500 הכפרים העקורים. עוד הוסיפו המארגנים כי בתהלוכה היום הורגשה נוכחות של צעירים, מתחת לגיל 30. 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) נשא דברים בתהלוכה והביע את התנגדותו לתהליכי הגיוס של אזרחים ערבים: "לא נסכים לתכניות שמטרתם לפלג את האזרחים הערבים. בעיקר לניסיונות האחרונים לגיוס בני העדה הנוצרית". ברכה הביע את התנגדותו להצעת נתניהו בעניין חוק הלאום ואמר כי "לא נסכים לחוק שמטיל ספק בנוכחות שלנו. מי שנמצא על זמן שאול במולדת הזו זה לא אנחנו, אנחנו נישאר כאן. מי שרוצה לחיות בשלום יכול לעשות זאת לפי המתווה שמציעה ההנהגה הפלסטינית, אך מי שרוצה לחיות רק על חורבות העם הפלסטיני אז מקומו בפח ההיסטוריה". 

אתמול הגיעו עשרות צעירים למתחם שבו הוקמה העצרת המרכזית בסיום התהלוכה והקימו מאהל במקום. רסול סעדה, אחד הצעירים שיזמו את הפעולה, אמר כי מדובר במאהל שנקרא "מחנה ההחזרה" המסמל את חזרת הפליטים. "במקום הקמנו באופן סימבולי את הבאר ואת המסגד של הכפר", אמר סעדה, "אנחנו רוצים להעביר מסר לכולם, מסר שמספר את הסיפור של הנכבה הפלסטינית". לדבריו, "מדובר ביוזמה של צעירים שהתחילה לפני כמה חודשים, וזה יימשך גם בעתיד. הכוונה גם לשתף את הציבור בכלל והציבור הישראלי בפרט גם בסיפור הנכבה ומה קרה ב-48, כי הדור הצעיר לא שוכח ולא יישכח מה שקרה".

החג' מוחמד גו'דה, שהיה בן 14 ב-1948, סיפר כי הוא ובני משפחתו יצאו מרוב פחד ועזבו לכפר דיר חנא. גו'דה הסתובב על חורבות הכפר כשהוא מלווה בבנו. "רוב המשפחה שלי ורוב תושבי הכפר עזבו לסוריה ולבנון. אני זוכר איפה היה הבית שלנו ואיפה היה המסגד ובית הקברות. הכל הרוס...אבל עצי הזית, התאנים והאבנים מעידים על מה שהיה", סיפר ג'ודה.

ציון יום הנכבה בציבור הערבי–הפלסטיני בישראל מתקיים בשנים האחרונות במקביל ליום העצמאות כדי לנצל את יום החופשה. זאת על אף שהיום הרשמי לציון הנכבה מתקיים בגדה המערבית ובעזה ובמחנות הפליטים ב-15 במאי. משעות הבוקר מגיעות מאות משפחות עקורים לחורבות הכפרים, לרוב הסבים מספרים על היסטוריית המקום לבנים ולנכדים. הוועד הארצי למען זכויות העקורים פעל בשנים האחרונות להקמת עמותות שפועלות להנצחת הזיכרון בכמה יישובים, וגם פועלות ללגידור בתי קברות ורישום מסגדים וכנסיות שנותרו על כנם.

השתתף בהכנת הידיעה אלי אשכנזי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ