פעילים לזכויות בעלי חיים הוכו ונעצרו בגלל מיצג פרובוקטיבי

חברים בארגון 269 הציבו פגרים של חתולים, ארנבות וחולדות על מנגלים בפארק הירקון. 13 מהם נעצרו בחשד להתעללות והפרת הסדר הציבורי

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מיצג פרובוקטיבי של פעילים למען זכויות בעלי חיים הוביל היום (שבת) למהומה בפארק הירקון בתל אביב, בעיצומן של חגיגות יום העצמאות. הפעילים - חברים בארגון זכויות בעלי החיים 269 - הציבו פגרים של חתולים, ארנבות וחולדות על מנגלים בלב הפארק. כמו כן, הוצבו על המנגל מאכל בדמות חתול צלוי, שפוסל ממרכיבים צמחיים. לצד המיצג הציבו הפעילים שילוט פרובוקטיבי המביע תמיכה באכילת חתולים. עדי ראייה סיפרו כי הפעילים קראו לילדים שהיו במקום עם משפחותיהם להתבונן בפגרים שהונחו על המנגלים.

הרוחות התלהטו במהרה. הורים זועמים התאספו סביב הפעילים ודרשו מהם לעזוב את המקום לאלתר, אך הם סירבו. בתוך זמן קצר גלש האירוע לאלימות. חוגגים בפארק הירקון הכו את הפעילים, הרסו ציוד שהביאו עמם, ואחדים מהם אף כינו אותם "נאצים" ו"רוצחים". שוטרים שהוזעקו למקום עצרו 13 מהפעילים לחקירה. המשטרה מסרה כי הם חשודים בהתעללות בחסרי ישע ובהפרת הסדר הציבורי. הם יובאו מחר להארכת מעצרם. הפעילים מחו על כך שדווקא אותם מאשימים בהתעללות בבעלי חיים וציינו עוד כי המשטרה לא עצרה אף אחד מהאנשים שתקפו אותם.

לאחר התקרית הבהירו בתנועת 269 כי אספו את פגרי בעלי החיים מווטרינרים. התנועה ביקשה להדגיש כי הפעילים לא הדליקו את האש במנגלים. מייסד התנועה, סשה בוז'ור, שעוכב אף הוא לחקירה, אמר כי "לאור היחס הביזיוני כלפי בעלי החיים, דווקא ביום העצמאות שלנו החלטנו להפגין בצורה מתריסה כנגד פולחן הדמים הבוטה הזה, שבפועל מייצג את שלילת עצמאותם וחירותם של מיליוני יצורים חשים, אשר מגודלים בתנאים מחפירים ונרצחים בצורה אלימה וברוטלית בכל רחבי הארץ על מנת לספק את תאוות הבשרים והדמים של עם ישראל. אם אתם בוחרים לאכול פרות ותרנגולות, למה לא גם כלבים וחתולים? האין בחיץ השרירותי הזה מידה גבוהה של צביעות?".

ראש של פרה מונח במזרקה. פעולה קודמת של 269צילום: תומר אפלבאום

תנועת 269 קמה לפני שנה וחצי. המספר 269 מייצג עגל אקראי מרפת באזור השרון. התנועה עוררה לראשונה הדים כאשר פעיליה הציבו בכיכרות בתל אביב ראשים כרותים של פרות וכבשים ושפכו צבע אדום למזרקות. מאז קיימו פעילי התנועה עוד כמה מיצגים פרובוקטיביים בארץ ובעולם, שהסתיימו לא פעם במעצרם. כך למשל, לפני כשלושה חודשים פיזרו פעילי התנועה אפרוחים מתים וגרוסים במשרדי מועצת הלול. גם הפעולה הזאת הובילה למעצרם של כמה מהם. כמו כן, פעילי התנועה פרצו לכמה חוות בארץ ובמדינות נוספות ושחררו מהן בעלי חיים שסבלו לדבריהם מהתעללות.

"הסברה נחמדה עושים המון שנים וזה לא עוזר", הסבירה מריה הופ, פעילה בתנועה. "במיצג של יום העצמאות אנשים התנהגו באלימות וקראו לנו רוצחים כי הם ראו חתולים על המנגלים. מה זה בעצם אומר על עצמם? כל גני יהושע היו מלאים גופות של פרות על המנגלים. מה ההבדל? עד שאתה לא שם מראה לאנשים, אנשים פשוט לא מבינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ