מאבק הנשים הדתיות הצליח: הרבנות בחנה נשים לתפקיד משגיחות כשרות

לאחר פסיקת בג"ץ בעתירתן, וחרף התנגדות חברי מועצת הרבנות הראשית, אישר הרב הראשי לישראל לאפשר לנשים להיבחן למשרת משגיחות כשרות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

לראשונה אי פעם, הרבנות הראשית לישראל בחנה היום (רביעי) נשים לתפקיד משגיחות כשרות. הבחינות נערכו באישור הרב הראשי לישראל הרב לאו, וזאת חרף התנגדות של חברים במועצת הרבנות הראשית שדנה בנושא. בתנועת הנשים הדתיות אמונה, שניהלה את המאבק להסיר את המחסום בפני נשים לעבוד כמשגיחות כשרות, אמרו כי זהו "הישג בעל משמעות היסטורית".

תשע נשים התייצבו הבוקר לבחינות, ולפי הודעת הרבנות הראשית, אלו מביניהן שיעברו את המבחן בהצלחה "יוכלו להיקלט כמשגיחות כשרות על ידי המועצות הדתיות ברחבי הארץ". הבחינות התקיימו בחדר נפרד במרכז הקונגרסים בירושלים, לצד אולם שבו נבחנו כ-200 גברים לקבל הסמכה כמשגיחי כשרות.

מחלקת הבחינות של הרבנות פתחה את השער לנשים לא מיוזמתה, אלא בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש ב-2013 ארגון הנשים הדתיות "אמונה". הרבנות נדרשה לאפשר ל-16 בוגרות קורס משגיחות כשרות של אמונה להיבחן במערכת הרשמית כדי לקבל הסמכה, ומאוחר יותר עבודה כמשגיחות כשרות במועצות הדתיות. לעתירה – שקדם לה מו"מ ממושך בין אמונה לרבנות - הצטרפה אביבית רביע, אחת מבוגרות הקורס.

נשים נבחנות לתפקיד משגיחת כשרותצילום: הרבנות הראשית לישראל

לפני כשבועיים, מספר חודשים לאחר שהרבנות הודיעה כי הסירה את המחסום בפני נשים להיבחן, הוציא בג"ץ פסק דין ובו קבע, כי הסוגיה מושא העתירה באה על פתרונה וכי "אין עוד מניעה לנשים, ככאלה, מלשמש כמשגיחות כשרות".

הדרישה להסמיך משגיחות כשרות נמצאת על שולחן הרבנות מעל שנה וחצי, ונדונה מספר פעמים על ידי מועצת הרבנות הראשית, גם תחת הרב הראשי הקודם יונה מצגר וגם תחת הנוכחי לאו. בראש המתנגדים עמד הרב הראשי לבאר שבע יהודה דרעי שראה באפשרות להסמיך נשים לתפקיד "פרצה", ובאחד הדיונים הצטרף אליו הרב הראשי לצה"ל תא"ל רפי פרץ שאמר כי בעיניו יש "סכנה" באפשרות שהצבא יצטרך לפתוח את תפקידי השגחת הכשרות בפני חיילות.

אלא שברקע הדברים עמדה עתירה לבג"ץ שסיכוייה להתקבל היו גבוהים, במיוחד לאור העובדה, שהעלו העותרות, כי לפי ההלכה נשים "נאמנות" לעניין כשרות כלומר שאין אין כל מניעה להעסיקן בתפקיד. בתחילת השנה, הרב לאו הצטרף לעמדה זו באופן פומבי כשאמר בפברואר כי "יש מקור בהלכה שנשים יכולות להיות משגיחות כשרות, אין מניעה". הוא אף אמר, כי ניתן היה למנוע את העתירה לבג"ץ.

רביע התייצבה היום לבחינות למרות שכבר החלה לעבוד כמשגיחת כשרות ראשית בארגון כשרות פרטי אלטרנטיבי, שבו היא מתכוונת להמשיך לעבוד גם אם תוסמך על ידי הרבנות. אבל בשיחה עם "הארץ" עם צאתה מהבחינה, היא בירכה את הרבנות ואמרה "לא הקשו עלינו באופן מיוחד, להיפך – אנשי הרבנות היו מאוד נעימים ואדיבים ומאירי פנים השתדלו לעזור למי שהתקשתה, וככל שידוע לי קיבלנו אותו טופס בחינה כמו הגברים. הבחינה לא היתה קשה במיוחד". היא אמרה כי כל תשע הנשים שהגיעו להיבחן היו מבוגרות הקורס של אמונה, ו"כולן מייצגות את כל הקשת הדתית, מנשים שעובדות בסמינרים חרדיים דרך מרצות בבר אילן. כשמדברים על משגיחי כשרות, מצטייר עבדקן שחור כזה אבל פה יש נשים אינטליגנטיות, ברמה גבוהה, וזה דבר משמח ונהדר".

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, בירך את הנשים שניגשו לבחינה למשגיחות כשרות ואמר כי "בכל בית של רב, הרבנית היא זו שלרוב אמונה על כשרות הבית. אין סיבה שגם ברמה הלאומית והציבורית לא נסמוך על נשים בתחום השגחת כשרות, בדיוק כפי שסומכים הרבנים הגדולים ביותר על נשותיהן ". בן דהן אמר כי הנחיה של מנכ"ל המשרד המאפשרת להעסיק משגיחות כשרות, "מהווה חלק ממגמה שאנו מובילים לקידום נשים בשירותי הדת".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בירכה את הרב הראשי לאו על פתיחת הבחינות לנשים, וקראה לבעלי האולמות להעסיק משגיחות כשרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ