דו"ח על"ם: עלייה של 25% בשיעור הצעירים חסרי הבית בתל אביב

מהדו"ח עולה כי חלה עלייה גם בשיעור בני נוער הסובלים מאלימות מינית. כמחצית מבני הנוער דיווחו כי נפגעו או השתמשו בסמארטפונים ובאינטרנט באופן אלים

ירדן סקופ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ

עלייה חלה בשיעור בני הנוער חסרי הבית בתל אביב, בבני נוער הסובלים מאלימות מינית, והחמרה נרשמה במצבם של בני נוער יוצאי אתיופיה - כך עולה מנתוני הדו"ח השנתי של עמותת על"ם, הפועלת למען בני נוער בסיכון. הדו"ח מתבסס על מידע שנאסף מכ-20 אלף בני נוער להם העמותה סייעה במהלך שנת 2013.

מהדו"ח עולה כי במהלך שנת 2013, חלה עלייה של 13% בדיווחים על בני נוער הסובלים מאלימות מינית של מבוגר מוכר או בני נוער אחרים: 1,689 בני נוער המקבלים סיוע מעלם דיווחו כי סבלו מאלימות מינית (8%), לעומת 1,495 בשנת 2012. העמותה דיווחה כי אנשי השטח שלה נתקלו במקרים של נערים ונערות אשר חוו מעשים מגונים כלפיהם - מתקיפה מינית חד־פעמית ועד ניצול מיני מתמשך - ברוב המקרים על ידי אדם מוכר וקרוב: בן משפחה, בני נוער מהכיתה או מהשכונה או מעסיק.

בנוסף לדיווחים אלו, עולה כי 700 מבני הנוער והצעירים שעל"ם פגשה השנה מעורבים בזנות (ניצול מיני מסחרי תמורת כסף או שווה ערך כסף). מדיווחי בני הנוער המעורבים בזנות עולה כי 98% מהם סבלו או עדיין סובלים מאלימות מינית.

כמו כן, במהלך 2013 נרשמה עלייה של 25% במספר הצעירים חסרי הבית שפנו לקבלת מענה מפרויקט "מישהו לרוץ איתו" בתל אביב. במהלך 2013 קיבלו סיוע 506 צעירים וצעירות בפרויקט,לעומת 400 בשנת 2012. מספרים אלו מעידים על תופעה מדאיגה של עלייה במספר חסרי הבית של צעירים בעיר בכלל. אנשי העמותה מסבירים כי מלבד היותם נטולי קורת גג, מתמודדים הצעירים עם בעיות של התמכרות לסמים ו/או אלכוהול ומשתמשים באסטרטגיות הישרדות הכוללות התנהגות עבריינית ומעורבות בזנות.

הדו"ח הוגש היום (חמישי) לנשיא המדינה, שמעון פרס, במפגש מיוחד עם נשיאת עלם נאוה ברק, יו"ר עלם שלמה ינאי, מנכ"לית העמותה אפרת שפרוט ובני נוער וצעירים שקיבלו סיוע מהעמותה והשתקמו.

הדו"ח מתייחס גם להחמרה במצבם של בני נוער יוצאי אתיופיה. לפי הדו"ח, אחוז גבוה מהשוהים בכלא אופק (הכלא לנוער) והכלא הצבאי הינם בני נוער וצעירים יוצאי אתיופיה. כמו כן, אירועים חריגים בחומרתם של דקירות, הזנחה ומצבי ניתוק מתרחשים בשכונות בעלות ריכוז גבוה של יוצאי אתיופיה. לצד זאת, זוהתה בעל"ם עלייה דרמטית של כ- 15% במעורבות בני נוער יוצאי אתיופיה באירועי אלימות קשים. במהלך 2012 דיווחו 1,450 בני נוער יוצאי אתיופיה כי היו מעורבים באלימות קשה כקורבנות או כתוקפים, לעומת 1,667 בשנת 2013.

נתונים מדאיגים נוספים העולים מהדו"ח מצביעים על עוני קשה במשפחות מהן מגיעים בני הנוער, על נשירה ממסגרות חינוכיות, התמכרות לסמים, נטייה לאבדנות ותחושת הדרה וגזענות שהם חווים. אוכלוסייה זו סובלת ברובה מחוסר במערכות תמיכה משפחתיות וטיפוליות בקהילה, ובכלל זה מצבי ניתוק קשים של בני הנוער מהוריהם בשל פערים תרבותיים ובין דוריים.

הדו"ח מתייחס גם למצבי אלימות ברשת ועולה ממנו כי כמחצית מבני הנוער דיווחו כי נפגעו או השתמשו בסמארטפונים וברשת האינטרנט באופן אלים. מדובר בעלייה של 25% לעומת אשתקד (10,000 בני נוער השנה לעומת כ- 8,000 בשנת 2012). בנוסף, זוהתה מגמת עלייה בחומרת הדיווחים שכללו בריונות ברשת, חרמות ברשתות חברתיות ובקבוצות WhatsApp וצילומים בעלי אופי מיני של בני נוער על ידי בני נוער אחרים והפצתם ברשת.

בנוסף, חלה עלייה דרמטית במספר הפניות לעל"ם של צעירים מעל גיל 18: השנה פנו לארגון 6,145 צעירים מעל גיל 18, לעומת 5,261 אשתקד - עלייה של 20%. בדו"ח מסבירים כי צעירים רבים מעל גיל 18, אשר לא התגייסו לצבא ולא חלים עליהם חוקי הנוער, מוצאים עצמם חסרי מסגרות ומענים המותאמים למצבם ולגילם. מרבית הבעיות עמן מתמודדים צעירים אלו קשורות בהיעדר קורת גג, מצב כלכלי קשה, העדר תעסוקה, שימוש בסמים, עבריינות ומעורבות בזנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ