מבקש המקלט שהועזב לאתיופיה גורש בחזרה לישראל

לאחר שנחת באדיס אבבה, פקידי ההגירה הבהירו לאיש כי עליו לעלות על טיסת המשך לארץ מוצאו - סודאן. הוא סירב מתוך חשש לחייו, והוחזר לישראל

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מבקש המקלט מסודאן שהסכים לעזוב את ישראל למדינה שלישית באפריקה, אך מצא עצמו על סף גירוש לסודאן בנמל התעופה באדיס אבבה, הוחזר הלילה לישראל בניגוד לרצונו. הוא מוחזק כעת בידי רשות האוכלוסין וההגירה. האיש שהה שמונה ימים בנמל התעופה באדיס אבבה, בירת אתיופיה, אך למרות פניות חוזרות ונשנות, נציגי נציבות האו"ם לפליטים באתיופיה לא באו לפגוש אותו. אמש, בחלוף שמונה ימים, כפו עליו רשויות ההגירה באתיופיה לעלות על טיסה בחזרה לישראל. רשות האוכלוסין וההגירה מסרה הבוקר כי "לאחר שייבדקו פרטי המקרה יוחלט על המשך הטיפול".

סיפורו של האיש, שהיה פעיל בולט ואחד ממובילי מחאת מבקשי המקלט בישראל, פורסם שלשום ב"הארץ". לדבריו, הוא לא ידע לאן הוא עוזב עד שהגיע לנמל התעופה בן גוריון, אז מסרו לו אנשי רשות האוכלוסין וההגירה כי המדינה השלישית היא אתיופיה. לאחר נחיתתו בנמל התעופה באדיס אבבה ביקש לצאת אל העיר, אך פקידי ההגירה האתיופים השיבו לו כי אינו מורשה לצאת מנמל התעופה ובעוד שעות ספורות הוא צפוי לעלות על טיסת המשך לחרטום, בירת סודאן. הוא סירב לעלות על הטיסה ומאז שהה בנמל התעופה. המזוודה עמה המריא מישראל עשתה את דרכה לסודאן.

בשל החשש מפני גירוש לסודאן, יצר האיש קשר עם קהילת מבקשי המקלט בישראל זמן קצר לאחר המפגש עם פקידי ההגירה באתיופיה. אנשי הקהילה עדכנו את נציבות האו"ם לפליטים בפרטי המקרה ואלה דיווחו על כך לעמיתיהם באתיופיה, במטרה למנוע את גירושו לארץ מוצאו. האיש ברח מסודאן לאחר מתקפה של מיליציות חמושות על הכפר שבו התגוררה משפחתו בחבל דארפור, במהלכה נרצחו סבו וסבתו. הוא היה כלוא בסהרונים חודשיים וחצי ולאחר ששוחרר הוא התגורר ועבד בתל אביב. באחרונה קיבל הוראה להתייצב במתקן חולות בנגב, אך לא התייצב במועד שנקבע לו. לפני כשבועיים נתפס בידי פקחי רשות האוכלוסין ההגירה והחליט להיענות להצעה לעזוב למדינה שלישית, על מנת להימנע מהעברה לחולות. לדבריו, סירב בכל תוקף לשוב לסודאן, מחשש שיירצח בידי השלטונות.

נמל התעופה באדיס אבבה, שם שהה מבקש המקלט שמונה ימיםצילום: VOB08

"גורשתי מהארץ ביום שלישי בלילה, הגעתי לכאן ביום רביעי בבוקר", סיפר שלשום האיש בשיחה מאתיופיה עם "הארץ". הוא הדגיש כי העדיף לצאת למדינה שלישית ולא להיות מוחזק במתקן חולות ללא הגבלת זמן. "לא רציתי להיות בחולות. מה עשיתי להיות בחולות? תפסו אותי ברחוב ההגירה ואמרו לי 'למה לא הלכת לחולות?' אמרתי 'לא עשיתי משהו לא טוב בשביל להיות בכלא'. אמרו לי 'אם אתה לא רוצה להיות בחולות, אז ניקח אותך למדינה שלישית'. אמרתי להם 'טוב, תיקחו אותי למדינה שלישית, אם אני אקבל שם הגנה'. ברגע שהגעתי לשדה התעופה נתנו לי כרטיסי טיסה של אתיופיה. הביאו אותי עד לדלת המטוס. הגעתי לכאן, חשבתי שאצא משדה התעופה, אמרו לי 'אתה בא מישראל לאדיס אבבה, בטרנזיט, הולך לסודאן'. אמרתי להם 'אני לא יכול ללכת לסודאן, אמרו לי שלוקחים אותי למדינה שלישית'. אמרו לי 'לא אין דבר כזה, אתה בא לפה ונוסע לסודאן ישר'".

רשויות ההגירה באתיופיה הבהירו לו כי לו יוכל לצאת מנמל התעופה אלא אם יסכים לשוב לארץ מוצאו. "רוצים לשלוח אותי לסודאן. אני אמרתי להם שאני לא יכול ללכת לסודאן. מאז יום שלישי בלילה עד עכשיו אני נמצא בשדה תעופה, לא מחליף בגדים, לא מתקלח, ללא שום דבר. ביום רביעי דיברתי עם האו"ם כאן באדיס אבבה. אז אומרים 'כן, בסדר, נבוא לעזור'. גם אתמול אמרו ולא הגיעו. לא יודע מה יהיה. שבוע ולא יכולים לעשות שום דבר לעזור לי? אני נמצא פה בשדה תעופה, לא מאפשרים לי לצאת החוצה, אני מסתובב פה וישן בלילה על הכסא, באותם בגדים, אפילו התיק שלי נשלח לסודאן". הוא סיפר כי בנתב"ג קיבל מענק עזיבה בסך 3,500 דולר, אך לדבריו הכסף, כמו גם דרכון שקיבל בישראל על שם של אדם אחר, נגנבו ממנו או אבדו לו בלילה הראשון בנמל התעופה באדיס אבבה. כעת, נותר חסר כל. "אתיופיין איירליינס לפעמים נותנים לי אוכל", סיפר.

לפני חודש חשף תחקיר "הארץ" כי ישראל מטיסה זה כמה חודשים בחשאי מבקשי מקלט לרואנדה ולאוגנדה. ישראל אינה חושפת את תוכן ההסדרים עם מדינות אלה, אך שורה של עדויות העלתה כי מעמדם של מבקשי המקלט אינו מוסדר בהן, זכויות בסיסיות אינן מוענקות להם ועל פי רוב אין בידיהם מסמכים או אישורים רשמיים. במסגרת התחקיר נחשף מקרה דומה לזה של מבקש המקלט השוהה עתה בנמל התעופה. ד"ר רמי גודוביץ', פעיל זכויות אדם, סיפר כי פגש לפני שלושה חודשים באקראי בנמל התעופה באדיס אבבה מבקש מקלט מאריתריאה שהסכים לעזוב את ישראל לאתיופיה. אולם, פקידי ההגירה לא אפשרו לאיש לעזוב את נמל התעופה והוא חשש מפני גירוש לאריתריאה. רק בחלוף זמן הצליח לצאת מנמל התעופה וככל הידוע הוא שוהה עתה באתיופיה ללא מעמד וללא זכויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ