עיריית תל אביב לדוד עזריאלי: סלק את הפסל בדמותך שהצבת בכניסה לקניון

הפסל הענק הוצב במקום לפני חודשיים, והוא מציג את דוד עזריאלי מנצח על דמויות המסמלות את החזון הציוני. העירייה טוענת כי לא ניתן לכך היתר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב-יפו דורשת לסלק את הפסל הגדול שהוצב לפני כחודשיים ברחבת הכניסה לקניון עזריאלי ובו דמותו של האדריכל דוד עזריאלי. הפסל, פרי עיצובו של עזריאלי, כולל שבע דמויות ברונזה בגובה שני מטרים וחצי, המתארות לפי הכיתוב תחתיו את "המסע הציוני": במרכז הפסל דמותו של עזריאלי,כאשר הוא אוחז בידו הימנית בשרטוט ומניף את ידו השמאלית מעלה.

בתכנית בניין העיר (תב"ע) של מגדלי עזריאלי, שנבנו על קרקע ציבורית, נכתב מפורשות כי כל אלמנט או עיצוב שיוצב בין המגדלים לכביש דורש את אישור מהנדס העיר. למרות זאת, בעירייה אומרים כי לא ניתן לקבוצת עזריאלי היתר להצבת הפסל ברחבת הכניסה, על פניה חולפים מדי יום ברכב וברגל עשרות אלפי אנשים.  

לפני כחודש ביקשו האדריכלית והעיתונאית נעמה ריבה והאדריכלית ניצן קלוש למחות על הצבת הפסל היומרני המרחב הציבורי. הן קשרו סרטים צהובים סביב פיותיהן של הדמויות, אך מאבטחים הסירו אותם במהרה והבהירו להן כי הפסל הוא רכוש פרטי.

הפסל על המדרכה בכניסה לקניון עזריאליצילום: תומר אפלבאום

"ביקשנו לתת פרשנות מחודשת לדמויות הלוחמניות שהשתלטו על השטח הפרטי-ציבורי. אלו שהוצבו בו ללא כל אישור או ועדה ציבורית שתבחן את האלמנט האמנותי שהוצנח במרחב", כתבה ריבה לאחר מכן. הסרטים הצהובים הסבירה "מייצגים את סתימת הפיות שבעלי הממון כופים על הציבור, בהפיכתם את הקניינים לארנקים אנושיים בדרך אל העושר, תוך האדרה עצמית".

מקבוצת עזריאלי נמסר בתגובה כי "הפסל לא מוצב בשטח הרחוב, אלא בשטח שהוא בחכירה לדורות לקבוצת עזריאלי".

עיריית ת"א מסרה כי "השטח בו הוצב הפסל הינו בבעלות פרטית. יחד עם זאת, הפסל הוצב ללא היתר כנדרש, והעירייה הוציאה לאחרונה דרישה לסילוקו מכוח חוק העזר לשמירת הסדר והניקיון. בעקבות דרישה זו נתקבלה תשובה בה נטען כי השטח בו הוצב הפסל אינו רחוב אלא שטח שהוחכר לחברה בחכירה לדורות. פניה זו נמצאת בימים אלה בבירור בעירייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ