בית הדין לעבודה דחה את השימוע לפרופסור חצרוני

השופט עיכב את השימוע בעניין המרצה שטוען כי פוטר שלא כדין. בית המשפט הורה להשיב ללימודים את הסטודנטים שהשוותה את האוניברסיטה לכלא הסורי

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
ירדן סקופ

המאבק המשפטי בין אוניברסיטת אריאל ופרופסור אמיר חצרוני נמשך: בעקבות ערעור שהגיש חצרוני על השימוע שנקבע לו, הודיע היום (שני) בית הדין כי השימוע יידחה. ב-19.5 יתקיים דיון בערעור של חצרוני בבית הדין.

בהחלטתו כתב השופט אילן איטח כי "נוכח השאלה המתעוררת בדבר תקינות הליך הפיטורים, שלא בהליך קבוע בתקנון האקדמי או בתקנון המשמעת, ולנוכח המועד הקבוע לדיון בבקשה, הגעתי לכלל מסקנה כי יש מקום לעכב את קיום השימוע וזאת עד להחלטה בבקשת רשות הערעור". בנוסף לכך ביקש ארגון הסגל הבכיר במוסד להצטרף כמשיב נוסף בבקשת הערעור.

אוניברסיטת אריאל זימנה את חצרוני לשימוע כבר לפני יותר מחודש, אך המאבק המשפטי שהוא מנהל נגדם . חצרוני זומן לשימוע בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת שהשמיע נגד נפגעות תקיפה מינית וגררו עצומה המונית לפיטוריו, שחתמו עליה כ-1,800 בני אדם.

חצרוניצילום: ניר קידר

חצרוני כתב בין היתר בדף הפייסבוק שלו, ביוני 2013, בנוגע לעדויות של נפגעות תקיפה מינית, כי "ראוי לשבח במיוחד את כושר ההמצאה האמנותי של בנות שבחיי היום יום אפילו אנסים מתועבים ונואשים לסקס נוטים לפסוח על פניהן מטעמי חוסר אטרקטיביות, על שהצליחו לבנות עולם פנטזיונרי עשיר ומלא זימה. אני ממליץ ללא היסוס על היצירה - גם לחובבי הספרות האירוטית וגם בעיקר למי שאוהבים לקרוא ספרי מדע בדיוני ופנטזיה".

חצרוני עצמו טוען כי הליך פיטוריו אינו תקין, משום שלא נעשה בכפוף לתקנון המשמעת של אנשי הסגל. עוד טוען חצרוני כי לא ניתן לפטרו על התבטאויותיו ודעותיו הפרטיות.

חצרוני מסר בתגובה כי "כולי תקווה שאוניברסיטת אריאל תיסוג ממאבק, שלא מוסיף לה כבוד, לסתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי של חברי הסגל האקדמי. כמו כן, מצער מאוד שהנהלת אוניברסיטת אריאל התעקשה לערוך את השימוע היום, בעוד אנו מחכים להחלטת השופט. זו לא התנהלות שהייתי מצפה ממוסד ציבורי מכובד, על אחת כמה וכמה אוניברסיטה, אבל נראה שההתנכלות האישית אלי גוברת על נורמות אתיות".

היום חלה התפתחות משפטית נוספת הקשורה לאוניברסיטת אריאל. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי הסטודנטית שהשוותה את המוסד לכלא הסורי בסטטוס והושעתה עקב כך, תוכל להוסיף ללמוד עד לדיון בכך שיתקיים ב–12.6.

צולק פנתה לבית המשפט, באמצעות עו"ד ישי שניידור, לאחר שהורחקה מהמוסד. גם צולק מנהלת מאבק ארוך ובתחילה הושעתה לצמיתות, אך ערערה על ההחלטה. אז הוחלט שתורחק לשנה וחצי. היא הגישה השגה לנשיא המוסד, נפגשה עמו והוא ביקש ממנה להתנצל על הסטטוס והבטיח שהשעייתה תקוצר לסמסטר אחד.

צולק לא התנצלה אך השעייתה קוצרה בכל זאת. היום החליטה השופטת מיכל אגמון גונן שהיא תוכל להמשיך וללמוד עד לדיון בנושא. לצולק נותרו רק שלושה קורסים עד לסיום חובותיה האקדמיות לתואר ראשון.

בתגובה לסיפורה של צולק, מסרה אוניברסיטת אריאל: "אנו מכבדים את פסיקתו של ביהמ"ש והסטודנטית תמשיך בלימודיה עד לדיון בעניינה".

בעניינו של פרופ' חצרוני, הוסיפה האוניברסיטה כי "השימוע לפרופ' אמיר חצרוני נקבע לנוכח התבטאויותיו הסקסיסטיות, הבלתי תקינות בעליל והפוגעניות כלפי ציבור הנשים ואוכלוסיות של חסרי ישע. התבטאויותיו הציבוריות המתמשכות כפרופ' לתקשורת המונים באוניברסיטת אריאל בשומרון, מעוותות את דמותה הציבורית של האוניברסיטה ופוגעות בשורה ארוכה של סטודנטים וחברי סגל. מובן שנכבד את הוראת בית הדין הארצי. אנו מאמינים כי גם שם יימצא שאין בסיס לשינוי החלטת בית הדין לענייני עבודה, שאישר את המשך הליך השימוע לקראת פיטורים של פרופ' אמיר חצרוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ