ועדת החינוך אישרה הוזלה במחירי ספרי הלימוד

לפי חוק השאלת ספרי הלימוד המתוקן, תשלומי ההורים יוגבלו ל-320-280 שקלים. התוכנית תיושם בכל בתי הספר בתוך שלוש שנים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

ועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת אישרה היום (שני) את סעיף תשלומי הורים בפרויקט השאלת ספרי לימוד לשנת הלימודים הבאה. לפי התקנה החדשה בחוק השאלת ספרי לימוד, הורים לתלמידים בכיתות א'-ט' ישלמו 280 שקלים לשנה עבור השאלת ספרי לימוד, ואילו הורים לתלמידי תיכון ישלמו 320 שקלים. בשנת הלימודים הבאה (תשע"ה) משרד החינוך צפוי להתחיל את הפרויקט ב-600 בתי ספר ובתוך שלוש שנים בכלל בתי הספר.

לשם השוואה, כיום משלמים הורים לילד בכיתה א' 550 שקלים בשנה, והמחיר עולה עם השנים, כך שהורים לתלמיד בי"ב משלמים כ-1,400 שקלים בשנה. חוק השאלת ספרי לימוד המתוקן, שכבר אושר במליאה לפני היציאה לחופשה, קובע כי בכל בית ספר תפעל תוכנית השאלת ספרי לימוד בהתאם להוראות החוק, וכי על הורי התלמידים יהיה להודיע רק אם אינם מעוניינים בהשתתפות ילדיהם בתוכנית.

מנהל בית ספר שלא הופעלה בו התוכנית בשנים עברו, יודיע להורים לפני תחילת שנת הלימודים על הכוונה להפעילה, והם יוכלו, אם ירצו בכך, להודיע כי אינם מעוניינים שילדם ישתתף בתוכנית. בעבר קבע החוק כי כל בית ספר רשאי להיכלל בתוכנית השאלת ספרי לימוד בתנאי ש-60% לפחות מהורי התלמידים הסכימו להשתתף בתוכנית.

המימון להפעלת התוכנית בבית ספר מסוים מקורו בהשתתפות ראשונית בסכום חד-פעמי מצד משרד החינוך ובהשתתפות ההורים. המנהל הכללי של משרד החינוך או מי מטעמו רשאי לקבוע שהתוכנית לא תפעל בבית ספר מסוים אם מצא שאין בה כדאיות כלכלית, בין היתר אם קיים מספר רב של הורים שאינם מעוניינים שילדיהם ישתתפו בתוכנית.

לדברי יו"ר ועדת החינוך ח"כ עמרם מצנע, שיזם את תיקון החוק, מדובר בתיקון חשוב המשפר את חוק השאלת הספרים ומקל מאוד על ההורים מבחינה כלכלית. בנוסף, החוק יצמצם את החלפת מהדורות הספרים וספרי הלימוד מדי שנה. "העיר חיפה משאילה ספרים מאז שאני ילד והעתקתי את העניין הזה גם בירוחם לתועלת התושבים". ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד-ביתנו) בירך על החוק ואמר כי הוא מקווה שגם תשלומים אלו לא יגבו בשנים הבאות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ