סקר הליגה נגד השמצה: מחצית מהמוסלמים ורבע מהנוצרים - אנטישמים

הפלסטינים בראש טבלת האנטישמים העולמית של הארגון, ובתחתית - תושבי לאוס ושבדיה. מחצית מ-53 אלף הנשאלים בסקר לא שמעו על השואה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

איפה יש את ריכוז האנטישמים הגדול ביותר בעולם? לפי הסקר החדש של הליגה נגד השמצה, התשובה נמצאת ממש במרחק של קילומטרים ספורים מישראל - בגדה המערבית וברצועת עזה. 93% מהאוכלוסיה הבוגרת בשטחים מחזיקה בעמדות אנטישמיות, כך עולה מהסקר שפורסם היום (שלישי) בארה"ב תחת השם "גלובל 100: אינדקס האנטישמיות". כמו כן, לפי הסקר 26% מאוכלוסיית העולם אנטישמים, ורק 54% מהנשאלים שמעו על השואה.

הארגון היהודי הגדול שעומד מאחוריו, הליגה נגד השמצה, מסר כי הסקר הוא המקיף ביותר מסוגו שבוצע אי פעם. הוא כלל 53,100 נשאלים מ-102 מדינות (או אזורים). לנשאלים הוצגו 11 אמירות ("סטריאוטיפים") שעורכי הסקר הגדירו "אנטישמיות", והם התבקשו להעריך אם הן נכונות או שגויות. מי שסיווג לפחות שש מהן כנכונות הוגדר על ידי עורכי הסקר כאנטישמי.

לפי ממצאי הסקר, ריכוז האנטישמים הגבוה ביותר נמצא במזרח התיכון ובצפון אפריקה, שם 74% מהנשאלים הסכימו עם רוב האמירות שהוצגו בפניהם. איראן היא המדינה הכי פחות אנטישמית במזה"ת עם 56%. בשאר האזורים המצב חמור פחות: במזרח אירופה 34%, במערב אירופה שיעורם היה 24%, ובאסיה - 22%.

אחרי הגדה ועזה מובילות את טבלת האנטישמיות עיראק (92% אנטישמים), תימן (88%), אלג'יריה, לוב, תוניס, כוויית, בחריין, ירדן ומרוקו, עם 80% אנטישמים בקרבה.

בתחתית הרשימה מופיעות המדינות בהן שיעור האנטישמים הוא הנמוך בעולם. במקום הראשון בקטגוריה זו נמצאת לאוס, שם זוהו רק 0.2% אחוזי אנטישמיות. אחריה: הפיליפינים (3%), שבדיה (4%), הולנד, ויאטנם, בריטניה, ארה"ב, דנמרק, טנזניה ותאילנד -  עם 13% אנטישמיות.

הסקר מציג ממצאים נוספים. האמירה הרווחת ביותר בקרב האנטישמים (41%) קשורה לישראל: "היהודים נאמנים יותר לישראל מאשר למדינה בה הם גרים". 35% מהם הצדיקו את האמירה לפיה "ליהודים יש יותר מדי כוח בעולם העסקים".

כמחצית מהמוסלמים (49%) שהשתתפו בסקר השיבו "ככל הנראה נכון" ל-שש מתוך 11 אמירות אנטישמיות שהוצגו בפניהם, ולכן סווגו כאנטישמים. 24% מהנוצרים שהשתתפו בסקר הוצגו בידי מחבריו כאנטישמים. הבעיה חמורה פחות באזורים פרוטסטנטים, שקיבלו את הדירוג הנמוך ביותר של אנטישמיות בהשוואה לאזורים בעלי רוב דתי אחר. בסקר נמצא עוד כי גם בקרב הבודהיסטים יש שמחזיקים בעמדות אנטישמיות: 17% מהנשאלים הבודהיסטים נפלו לקטגוריה הזו.

אולם לא הכל שחור בסקר החדש. מתברר כי 28% מאוכלוסיית העולם כלל אינם אנטישמים. לפי מחברי הסקר, הם לא השיבו בחיוב על אף אחת מהאמירות האנטישמיות שהוצגו בפניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ