יותר ממאה אלף בני אדם הגיעו למירון להילולת ל"ג בעומר

בניגוד לשנים קודמות, לא מתאפשרת גישה למקום ברכב פרטי והחוגגים מגיעים בהסעות מאורגנות. המשטרה מגבילה את הנסיעה בכבישים הסמוכים לאתר

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
אלי אשכנזי

יותר ממאה אלף חוגגים הגיעו מאז צאת השבת לציון קברו של רבי שמעון בר יוחאי שבמירון, כדי לחגוג בהילולה לזכרו הנערכת בל"ג בעומר. 

אלפי החוגגים הגיעו בהסעות ובתחבורה ציבורית. השנה נאסרה כניסת רכבים פרטיים לכל אזור ההר והמקומות הסמוכים לו - ולא רק לאתר החגיגות עצמו. אחד החוגגים, תושב העיר החרדית מודיעין-עילית אמר כי יש לשבח את הסדר במקום וכי ההסעות ייעלו את הגישה לאתר. 

לעומתו אמר שרון, שהגיע מדרום הארץ, כי המשטרה הגזימה השנה בהגבלות וכי האיסור להגיע עם רכבים פרטיים לאזור צפת גרם לרבים להישאר בבית ולא להגיע להילולה. מקרב תושבי האזור היו שקבלו על המגבלות שהוטלו על הנסיעה בכבישי האזור ברכב פרטי: "חצי שנה אחרי שצפת הייתה נצורה בגלל השלג - אנחנו נצורים שוב בגלל ההילולה. אין לכך כל הצדקה", אמר מאיר ינקו המתגורר בצפת. 

חוגגים בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון, הלילהצילום: אי-אף-פי

למרות הטענות, ניכרת אווירת שמחה באתר החגיגות. "תחושת התעלות", אמר שרון מהדרום, "אני בא לבקש בקשות ומטעין את עצמי באנרגיה - כמו שמטעינים סלולרי". מיכאל אבו, שהגיע מאילת, ירה חיצים בהתאם למסורת. "כשיריתי את החץ, ביקשתי בלב שהרב ברלד יחזור לארץ", אמר. בסמוך רוקדים מאות אנשים בהתלהבות.

אך גם אווירת הקדושה לא מסתירה את עיסוקי החול: במקום הוקמו עשרות דוכני מזון ומשקה, מכירת חפצים וכן התרמות לגופים שונים - מהצלת הנוער ויד לאחים ועד הכנסת כלה ויישוב הארץ. גם חברת סלולר הקימה דוכן להטענת מכשירים שמשמש כפרסומת. הטענת המכשירים נעשית בהפרדה בין גברים לנשים. במקום גם קם דוכן של שירותי בריאות כללית לצירוף לקוחות צעירים- "ילדי החלאקה", נכתב.

ארגונים שונים גובים תשלום עבור אמירת ברכה או בקשה בקבר הרשב"י. "אני לא אוהב את המסחרה הזאת", אומר ארהל'ה יקטר שהגיע להילולה מבני-ברק. "לפעמים, כל הדוכנים וממכר הברכות, לצד השירים ברמקולים, נראים כמו דיסקוטק חרדי". 

גם השנה נותר על כנו "גשר הכהנים" שנבנה במקום, על אף שרבנים כבר אמרו שאין בו כל צורך. "המבנים המאולתרים האלה נראים כמו חלטורה", הוסיף יקטר, "למה מאשרים אותם?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ