מרצים וסטודנטים נגד אוניברסיטת חיפה: "התנהלות לא דמוקרטית" ביום הנכבה

עשרות אנשי סגל ומאות סטודנטים מרחבי הארץ חתמו על עצומות מחאה: "כמה פעמים הורחקו סטודנטים מהימין בגלל הפגנה ללא אישור?"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שתי עצומות, שחתומים עליהן כ-90 אנשי סגל ממוסדות להשכלה גבוהה וכ-400 סטודנטים מרחבי הארץ, מוחות נגד התנהלות אוניברסיטת חיפה באירועי יום הנכבה. האוניברסיטה אסרה על סטודנטים לקיים עצרת לציון יום הנכבה, הזמינה שוטרים לפנות סטודנטים שמחו על האיסור, השעתה שניים מהם והקפיאה את פעילות התאים שהשתתפו במחאה עד לתום הסמסטר. בהנהלה הסבירו לא התירו את הפעילות מחשש לשלום הציבור.

בעצומת המרצים הוגדרה התנהלות האוניברסיטה "שגויה ולא דמוקרטית", ונכתב כי "האיסור לקיים בקמפוס אירוע לציון האסון הלאומי שנגרם לעם הפלסטיני במלחמת העצמאות, הזמנת שוטרים לקמפוס כדי להפסיק פעילות לא אלימה והרחקה מינהלית מן הקמפוס 'עד תום ההליכים המשמעתיים' של סטודנטים שהיו מעורבים, בניסיון לקיים את אירוע הזיכרון בקמפוס, משל היו מסוכנים לחברה, אינם עולים בקנה אחד עם ערכי היסוד שעליהם מושתתות האקדמיה והחברה הדמוקרטית בכללה".

בעצומה שהפיצו הסטודנטים והופנתה אל נשיא האוניברסיטה, הרקטור ודיקאן הסטודנטים, נכתב כי "האירועים האחרונים יצרו אווירה עכורה שפילגה רבים מהסטודנטים על פי השתייכותם הלאומית. אווירה עכורה זו רק החריפה עקב החלטתכם להעמיד לוועדת משמעת את הסטודנטים ולהרחיק שניים מהם. עבורנו הם מימשו את זכותם החוקתית והאנושית לחופש ביטוי, והם עשו זאת בשם כולנו".

מפגינים באוניברסיטת חיפה בעקבות ההחלטה לבטל את טקס הזיכרון לנכבה בחודש מאיצילום: טארק יאסין

הסטודנטים הוסיפו: "אתם מחנכים אותנו למעורבות חברתית... וכאשר סטודנטים מבקשים לעשות זאת, הם נחסמים על ידיכם". עוד תהו "כמה פעמים הועמדו סטודנטים מהימין לדין על הפגנה ללא אישור? כמה פעמים הורחק מישהו מהם?".

במקביל, הגישה אתמול (ראשון) תנועת עדאלה ערעור בשם שני הסטודנטים שהושעו, אחמד מסאלחה וטארק יאסין. עו"ד סאוסן זהר, שהגישה את הערעור בשם הסטודנטים, אמרה כי ההחלטה עומדת בניגוד לחוק זכויות הסטודנט ומהווה סנקציה על פעולת מחאה. הדיון בערעור נקבע למחרתיים.

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה כי "האוניברסיטה היא מהמובילות בכל הקשור לדו־קיום בין הקבוצות השונות במדינת ישראל. לצערנו, ישנם קיצוניים משני הצדדים המנסים לפגוע במרקם חשוב זה ולהתסיס את האווירה בקמפוס, וכאשר נוצרה סכנה ממשית לשלום הציבור לא התרנו את הפעילות. לצערנו, הסטודנטים לקחו את החוק לידיהם ובחרו במודע להפר את החלטות האוניברסיטה, אף שהוזהרו מראש שפעולתם עלולה לגרור צעדים נגדם. האוניברסיטה מאמינה בחופש הביטוי, אך לא תשלים עם אנרכיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ