דו"ח משרד החינוך: ירידה באלימות בבתי הספר היסודיים

11% בכיתות ד'-ו' דיווחו על אלימות קשה ו-9% מתלמידי העל יסודיים דיווחו על אלימות מצד הצוות. בבתי ספר דוברי ערבית נרשמה יותר אלימות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

חלה ירידה היסודיים, כך עולה מדו"ח שפורסם היום (שלישי), המשווה בין השנים תשס"ט (2009), תשע"א (2011) ותשע"ג (2013). בבתי הספר העל יסודיים לא חל כמעט שינוי. 

הדו"ח בוחן את נתוני המיצ"ב המתייחסים לאקלים הבית ספרי ולאלימות, על סוגיה השונים, בבתי הספר. לפי הנתונים, תלמידים בבתי ספר דוברי ערבית דיווחו על יותר תופעות אלימות ושליליות שנבדקו בשאלונים. זאת פרט לאלימות מילולית ולשתיית אלכוהול, תופעות המדווחות יותר בבתי ספר יהודיים.

נתוני הדו"ח נאספו באמצעות שאלוני אלימות במסגרת מדגם ארצי מייצג של תלמידי כיתות ד'-י"א, בו לקחו חלק 24,243 תלמידים. בין התופעות שנבדקו: אלימות קשה, אלימות חברתית, אלימות באמצעות תקשורת דיגיטלית, חבורות אלימות ומעשי בריונות, אלימות מינית, שימוש באלכוהול ובסמים, אלימות מצד הצוות וכלפי הצוות, סכינים ואולרים בבתי הספר, תחושת המוגנות של התלמידים ותפיסה של מאמצי בית הספר במניעת אלימות. לא נרשמה הרעה באף אחד מהמדדים, והשיפור העיקרי נרשם בין שתי המדידות הראשונות (תשס"ט ותשע"א).

לפי הנתונים, בין השנים תשס"ט-תשע"ג נרשמה ירידה בשיעורי התלמידים המדווחים על קרבנות לאלימות קשה (מכות חזקות, איומים, סחיטה באיומים) בשכבות ד'-ו' וז'-ט' ויציבות בשכבות י'-י"א. בכיתות ד'-ו' דיווחו על כך 11%, בז'-ט' 8% ובי'-יא' 6%.

עוד נרשמה ירידה בשיעורי המדווחים על אלימות חברתית (חרמות, הפצת שמועות וכיו"ב) - ביסודי חלה ירידה מ-38% בתשס"ט ל-24% בתשע"ג, בחטיבות הביניים, נרשמה ירידה מ-26% ל-20%, ובתיכון מ-19% ל-15%. 

בסעיף האלימות הדיגיטלית, באמצעות האינטרנט או הסלולרי, ישנה יציבות, ושיעורי הדיווח נשארו דומים לאורך השנים – 8% ביסודי, 10% בחטיבה, ו-8% בתיכונים.

בסעיף האלימות המינית, המתייחס לניסיונות פגיעה מילולית או פיזית עם אוריינטציה מינית, עולה כי ביסודי דיווחו על כך 14% בשנת תשס"ט, לעומת 9% בשנת תשע"ג, בחטיבה ירד שיעור הדיווח מ-20% ל-16% ובתיכון מ-18% ל-15%.

תלמידים ביסודי דיווחו 6% מהתלמידים על שתיית אלכוהול, בחטיבות הביניים 18% ובתיכונים 45%. שיעורי המדווחים על שתיית משקאות אלכוהוליים בבתי ספר דוברי עברית גבוהים באופן משמעותי מהשיעורים המקבילים בבתי ספר דוברי ערבית - 56% לעומת 15%, בהתאמה. 28% מהתלמידים בתיכון מדווחים בתשע"ג על שתייה עד להשתכרות, 6% על עישון סמים קלים, ו-3% על נטילת אקסטזי או ספידים. שיעור דומה מדווח על שימוש באקסטזי או ספידים גם בכיתות ז'-ט'.

לפי דיווחי התלמידים בתשע"ג, ביסודי 80% מהם חשים מוגנים בבית הספר, בחטיבה 81% ובתיכון 86% חשים מוגנים. בכיתות ד'-ו' דיווחו בתשע"ג 7% מהתלמידים על אלימות מצד הצוות החינוכי, בכיתות ז'-ט' 11%, ובכיתות י'-יא' 9%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ