הממשלה הצביעה בעד חוק הפונדקאות

החוק יאפשר שוויון בתהליך בין הורים חד־מיניים להטרוסקסואלים. הממשלה דחתה את הערר של מפלגת הבית היהודי, שריה היחידים שהצביעו נגד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרי הממשלה הצביעו היום (ראשון) בעד "חוק הפונדקאות", המאפשר שוויון בהליך בין הורים יחידנים וזוגות חד־מיניים לבין זוגות הטרוסקסואלים. שרי הבית היהודי היו היחידים שהצביעו נגד החוק. יוזמת החוק, שרת הבריאות, יעל גרמן (יש עתיד), אמרה לאחר אישורו כי "התחושה היא שהביציות הפשירו, וכעת נתכונן ליצירת התינוק וללידתו בכנסת. הצעת החוק מאזנת בין הרצון והזכות של כל אחד ואחת להיות הורה, לבין השמירה על הפונדקאית וזכויותיה".

בדיון בוועדת השרים לפני שבועות אחדים, הוחלט לתמוך בחוק לאחר ששבעה משרי יש עתיד, הליכוד והתנועה הצביעו בעד התיקון לחוק. מנגד, חמישה משרי ישראל ביתנו והבית היהודי התנגדו לו. השר אריאל מתח כבר במהלך הדיון ביקורת על ההצעה ואמר כי "לכולם יש אותן זכויות. אני לא מקבל את מה שאומרת שרת הבריאות. לא כולם אותו דבר. לא כולם זה משפחה. לא כולם שווים". גם השר אורי אורבך (הבית היהודי) הצביע נגד התיקון לחוק. לדבריו, "הצעת החוק הזו מסוכנת. בני זוג למשפחה הטרוסקסואלית ייפגעו. לזוגות הומואים יש סיכוי יותר גדול להשיג את הכסף ולהתחרות כי הם זוג גברים והם מרוויחים יותר". שר הפנים גדעון סער שתומך בחוק אמר כי "השאלה איננה אם לקיים את הפונדקאות בארץ, אלא אם להרחיב לחד מיניים, ובעיניי זה הדבר הנכון". לאחר ההצבעה הגישו חברי הבית היהודי ערר על לממשלה.

בעקבות הערר, החליטו ביש עתיד להגיב באותו המטבע: השר יעקב פרי הגיש ערר על החוק המונע מתן חנינה למחבלים שהגישה איילת שקד מהבית היהודי. החוק צפוי לאפשר לשופטים לקבוע בעתיד שנשיא המדינה לא יוכל לחנון את הרוצח שאת דינו הם גזרו. המהלך מתייחס, אמנם, לכלל הרוצחים שישפטו בישראל אלא ששקד הבהירה שתכלית מרכזית שלו היא למנוע שחרור מחבלים במסגרת עסקאות מדיניות. השר פרי הסביר שמדובר בערר עקרוני, בשל הפגיעה בסמכות הממשלה לנהל משא ומתן מדיני, אלא שבמפלגה הבהירו שהערר נועד גם לשמש כלי מול הבית היהודי. במקביל, הגישה שרת הבריאות, יעל גרמן, ערר על חוק האוסר אפלייה של התנחלויות, שהגישה ח"כ שולי מועלם רפאלי. התגובה של הבית היהודי מיהרה להגיע: יום לאחר מכן, הגישו שרי המפלגה ערר על ארבע הצעות חוק נוספות של יש עתיד. בשבועות האחרונים פעלו בשתי המפלגות להגיע להבנות שיאפשרו את "שחרור"החוקים בחזרה למסלול ההצבעה, והיום אכן עלה שוב הדיון בחוק הפונדקאות בממשלה וכאמור עבר.

הפגנה למען הנפקת דרכונים לתינוקות שנולדו בהליך פונדקאות בתאילנד, בינוארצילום: מוטי מילרוד

כבר בדצמבר 2013 הודיעה שרת הבריאות כי היא מקדמת שינוי דרמטי בחוק הפונדקאות, כך שיאפשר לזוגות חד־מיניים להביא לעולם ילד ולהפוך להורים באמצעות שירותיה של אם פונדקאית מישראל. העקרונות התיקון לחוק שהציגה גרמן מבוססים ברובם על המלצות ועדת מור־יוסף, שעסקה בנושא וסיימה את עבודתה במאי 2012.

לפי התיקון לחוק, פנייה לפונדקאות בחו"ל תתאפשר רק באמצעות חברת תיווך שתקבל היתר לכך מהמדינה ובמרפאות שתאשר ועדה מיוחדת. החוק אינו מגביל את הסכום שחברות התיווך יהיו רשאיות לגבות ולא את הסכום שישולם לפונדקאית בחו"ל. ההחלטה גררה ביקורת על כך שהיא כובלת את המבקשים לבצע את ההליך בחו"ל לחברות התיווך – דבר שעשוי לייקר את התהליך באופן משמעותי ואף למנוע את ביצוע את ההליך מסיבות כספיות.

עם הרחבת חוק הפונדקאות בישראל, אחד החששות של משרד הבריאות הוא מהיווצרות שוק תחרותי גדול שיגרור שתי תופעות לוואי שאינן רצויות: האחת, ביקוש רב שיוביל להאמרת מחירי הפונדקאות בארץ. השנייה, הפיכת הפונדקאות למקצוע עבור אותן נשים הזקוקות לסכומי הכסף והתייחסות אליהן כאל "רחם להשכרה".

התיקון בחוק מגביל לראשונה את התשלום המרבי לפונדקאית בישראל ל-160 אלף שקלים להליך, כשהתשלום פטור ממס הכנסה. שרת הבריאות גרמן הדגישה כי אחד העקרונות החשובים בהצעה יהיה שמירה על הפונדקאית וזכויותיה. בהתאם לכך היא מציעה קביעת הסדר למתן ליווי ותמיכה לפונדקאית, על ידי עובדת סוציאלית או גורם אחר וכן מנגנון תשלום ראוי לפונדקאית בכל שלבי ההיריון ולא רק עם סיומו כפי שנהוג כיום.

נתוני משרד הבריאות על פונדקאות בישראל בקרב זוגות הטרוסקסואלים, מלמדים על עלייה עקבית במספר הבקשות לאישור ההליך ובמקביל על עלייה במספר הלידות. בעוד שבשנת 2000 נרשמו 20 בקשות ושש לידות, הרי שב–2011 כבר התקבלו 92 פניות, ומספר הלידות עמד על 49.

דו"ח שהופק אשתקד במרכז המחקר והמידע של הכנסת מעלה כי התשלום לפונדקאית עולה בהתמדה, וכיום עומד התשלום הממוצע על 150 אלף שקלים. לסכום זה יש להוסיף על פי רוב תשלום של עשרות אלפי שקלים לחברה מתווכת, וסכום נוסף להשתתפות בעלות טיפולי הפוריות, כך שהעלות הכוללת לזוג עשויה להגיע ליותר מ-200 אלף שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ