לימודי האבולוציה יוכנסו לתוכנית הלימודים במדעים בחטיבות הביניים

עד כה נלמדה התורה רק כפרק בחירה במגמת ביולוגיה בתיכונים. לא ברור אם התוכנית תילמד גם במערכת החינוך הממלכתי־דתי

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועדת מקצוע המדעים במשרד החינוך, שעסקה בשנים האחרונות בעדכון תוכנית הלימודים לחטיבות הביניים, החליטה להוסיף לתוכנית את תורת האבולוציה. לפי תוכנית הלימודים המחודשת, ילמדו תלמידי כיתות ח' וט' בכלל חטיבות הביניים בארץ את הרקע התיאורטי להתפתחות מגוון המינים על פני כדור הארץ, כפי שהוא מוכר למדע כיום. עד עתה, נלמד הנושא רק בתיכון כפרק בחירה במסגרת מקצוע הביולוגיה. פירוש הדבר הוא שרוב התלמידים במערכת החינוך הישראלית לא נחשפו כלל לתיאוריה זו.

תוכנית הלימודים החדשה תנחה את התלמידים כי "לפי התיאוריות המקובלות כיום, מגוון המינים הקיים בעולמנו הינו תוצאה של תהליכים אבולוציוניים". עוד נכתב בתוכנית כי מטרת הלמידה תהיה "להוביל להבנת הרעיון כי שינויים בסביבה או שינויים בחומר התורשתי הובילו למגוון המינים העצום הקיים בביוספרה", וכי "התלמידים יבינו כי שינויים בגודל האוכלוסייה, כמו גם במאפייניה, הינם תוצאה של השפעת גורמים סביבתיים ותכונות תורשתיות".

עוד נכתב בתוכנית הלימודים החדשה כי "בסעיפים הדנים בגורמים המשפיעים על גודל אוכלוסייה, יש להתייחס לסיכוי ההישרדות של פרטים בסביבה. פרטים בעלי תכונות התאמה טובה לסביבה, שיעבירו תכונות אלו לצאצאים, הם בעלי סיכויים טובים יותר לשרוד. תופעות אלו הן חלק מתופעות המהוות בסיס לתיאוריית האבולוציה, המציעה הסברים אפשריים למינים שאנו מוצאים כיום על פני כדור הארץ בהשוואה למינים שהתקיימו בו בעבר".

כיתת מדעים בבית ספר בצפון צילום: איציק בן מלכי

שושי כהן, מפמ"רית מקצוע המדעים, הסבירה כי "כבר לימדנו בעבר רעיונות והדגשים בתוכניות הלימודים הישנות, אך חשנו שלא נתנו ביטוי לתיאוריה מדעית מקובלת בעולם, שנותנת הסבר לתופעות ותהליכים שקורים בעולמנו. אי אפשר ללמד את תוכנית הלימודים בלי הבסיס התיאורטי המדעי שמסביר תופעות אלה. חלק מהמורים כבר עשו את זה גם לפני שזה היה בתוכנית. כעת זה יהיה בתוכנית ויהיה לזה ביטוי גם בספרי הלימוד".

כהן הוסיפה כי "החומר החדש אמור להילמד בכיתות ח' וט'. הוספנו הסברים מדעיים של תהליכים אבולוציוניים. כך למשל, נושא התאמת בעלי חיים לסביבה שלהם, אלה דברים שהתהליכים האבולוציוניים מסבירים אותם. זה ידוע שבעלי חיים שלא מתאימים לסביבה משתנים לאורך השנים, וזה לא משהו שיש בו איזושהי בעיה מבחינת הסבר מדעי וגם מורים בציבור הדתי יכולים ללמד אותו. ברמת העקרונות והמטרות זה כבר היה בתוכנית הלימודים. תוכנית הלימודים עברה עדכון בפורמט, וזה מאפשר בדיקה מחודשת של התכנים".

הפרופ' נאוה בן צבי, יו"ר ועדת מקצוע המדעים, אמרה גם היא כי "תמיד דיברו עם התלמידים על הנושא של אבולוציה, ואיכשהו זה לא בא לידי ביטוי בתוכנית הלימודים עצמה".

על המחלוקת שעלולה להיווצר עם אנשי דת או מול מנהלים בחינוך הממלכתי־דתי, אומרת בן צבי כי "יש בוועדה אנשים דתיים, אך זו התיאוריה הדומיננטית בתחום בעולם המערבי. נכון שיש כאלה שמנסים להעמיד אמונה דתית ואמונה מדעית זו מול זו, אבל אני לא חושבת שיש להם מקום להתחרות ולפגוע זה בזה. אני לא חושבת שהכוונה היא לפגוע באנשים שמאמינים שהעולם נברא בכוח אלוהי. יש מקום ויש לנו אפילו חובה לתת ללומדים שלנו את התוכנית הזו, כי זה מה שמקובל היום – להסביר את מקורות החיים המגוונים. לא להגיד שהאדם בא מהקוף, אלא להגיד שהאדם והקוף מגיעים מרקע דומה. החלטנו שאנחנו לא מפחדים מעשייה נכונה".

בשלב זה, במשרד החינוך לא יודעים לומר אם אכן תורת האבולוציה תילמד בבתי הספר הממלכתיים־דתיים. זאת משום שבעבר מצאו המורים דרך להימנע מלימוד נושאים שנויים במחלוקת. כך למשל לפני כשנה, כאשר בעקבות פניות מהציבור הדתי החליט משרד החינוך להסיר את הפרק העוסק ברבייה באדם מספרי לימוד המיועדים לתלמידים בחינוך הממלכתי־דתי. המשרד פנה לכמה הוצאות ספרים וביקש מהן לפרסם גרסה של ספר הלימוד שבה לא יופיע הפרק, שעוסק באמצעי מניעה, מחלות מין וברבייה בקרב בני אדם. כעת רשאים מורים בבתי ספר ממלכתיים דתיים ללמד עם הספר המצונזר, ותלמידיהם לא נחשפים לנושא. כיוון שמשרד החינוך לא כותב את ספרי הלימוד, ייתכן וגם נושא האבולוציה יישאר מחוץ לחלק מגרסאות ספרי הלימוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ