הסגל הזוטר בפקולטה למדעי הרוח באוני' העברית שובת במחאה על הקיצוצים

האוניברסיטה תקצץ עוד כשני מיליון שקלים בתקציב הפקולטה ותפטר עשרות חברי סגל זוטר. יו"ר ארגון הסגל: "המוסד מתנהל באופן כוחני"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

הסגל הזוטר בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית מקיים היום (שני) שביתת אזהרה בת יום אחד במחאה על ההחלטה לפטר כמה עשרות מחבריו בעקבות קיצוצים בפקולטה זו השנה השנייה. המרצים והסטודנטים הפגינו בצהריים מול בניין הנהלת האוניברסיטה.

בשנת הלימודים הקודמת קיצצו הנהלת האוניברסיטה והפקולטה כשלושה מיליון שקלים בתקציב ההוראה והתחייבו בפני הנציגי הסגל הזוטר כי לא ינקטו הליך פיטורים נוסף מבלי שהנושא יובא לידיעת הארגון עוד בפברואר. לדברי הארגון, התרעה מוקדמת זו נחוצה הן כדי שניתן יהיה לבחון את נחיצות הליך הפיטורים ולמנוע פיטורים שרירותיים והן כדי לאפשר לחברי הארגון המפוטרים למצוא משרות במוסדות אקדמיים אחרים לפני שמסוכמות תוכניות הלימודים במוסדות אחרים. עם חברי הסגל הזוטר נמנים עמיתי הוראה ומורים מן החוץ, דוקטורנטים ומדריכים.

בחודש שעבר נודע לחברי הסגל הזוטר כי הקיצוץ יתבצע לקראת שנת הלימודים הקרובה (תשע"ה) וכי היקפו יהיה כשני מיליון שקלים. עם זאת, האוניברסיטה טרם הודיעה אילו קורסים ייסגרו ואילו מרצים יפוטרו, מה שהותיר את הסגל הזוטר בחוסר ודאות.

הפגנת המרצים והסטודנטים מול הנהלת האוניברסיטה, היוםצילום: אמיל סלמן

ארגון חברי הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטה העברית - מו"ח (מורים וחוקרים) – הכריז על סכסוך עבודה וטען כי בפגישה אחת בלבד בין הארגון לבין הנהלת האוניברסיטה לא נמסרו כל פרטים לגבי תוכנית הפיטורים המתוכננת והצידוק לה, אם בכלל, ולכן לא היה מנוס מלממש את האזהרה מנקיטת אמצעים ארגוניים, שהיתה חלק מההכרזה על סכסוך עבודה.

יו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר, ד"ר אסתר סרוק, הוסיפה כי "אנו נאלצים לנקוט צעד כואב זה בלית ברירה. אנו חוזרים ומבקשים כי האוניברסיטה תתייחס לארגון כאל פרטנר ליחסי העבודה ולא תתעלם מקיומו ותראה בחבריו עובדים מוחלשים. בעוד שהאוניברסיטה ממשיכה לפעול באופן כוחני, הארגון בראשותי דווקא ניסה להושיט לה יד אך ללא הועיל. אנו מודים על תמיכת הסטודנטים בנו ומקווים להגיע לסיום הסכסוך בהקדם לטובת כולם ובאופן שישמור על זכויות חברי הארגון המועסקים במדעי הרוח וימנע פגיעה אנושה בהם".

גיורא ואלה, יו"ר אגודת הסטודנטים, אמר כי "אנחנו אוהבים את הפקולטה ורוצים להמשיך ללמוד, אך חוששים שהצעדים שנוקטת האוניברסיטה מסכנים את עתידנו ואת עתיד הפקולטה". לדבריו, "אסור שתהליכי ההתייעלות יהיו על חשבון היכולת שלנו לקבל הוראה איכותית ומגוונת. אנחנו עומדים לצד חברות וחברי הסגל הזוטר ודורשים ביחד מהאוניברסיטה לעצור את הקיצוצים ולנסח יחד אתנו תוכנית הבראה אמיתית לפקולטה".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה על הפרסום בנוגע לקיצוצים כי "במסגרת תהליך התחדשות, ייעול וחיזוק הקיים בפקולטה למדעי הרוח, האוניברסיטה מבטלת מספר קורסי לימוד, בעיקר כאלה עם מיעוט משתתפים. זהו תהליך טבעי שכל ארגון עובר על מנת להתחדש ולהתנהל נכון יותר. כתוצאה מכך לא בהכרח יוארכו חוזי העסקה למספר מרצים. המהלך המדובר הוא שלב ב' של תוכנית ההתחדשות של הפקולטה למדעי הרוח, הכולל שדרוג תוכניות הלימודים וקליטת סגל בכיר חדש. נערכה פגישה בנושא עם נציגי הסגל הזוטר ובה הובהר כי נושא צמצום הקורסים מעוטי המשתתפים ייבחן. מתוך שכך, עצוב ומפתיע ביותר שהארגון פנה לתקשורת עם מצג שווא. כמו כן, יש לזכור שלא מדובר בפיטורין, מאחר שמדובר במורים מן החוץ שחוזי העסקתם לתקופה קצרה ומהות העסקתם הנה ארעית. זו השנה השנייה שהאוניברסיטה קולטת חוקרים חדשים בפקולטה למדעי הרוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ