מאות השתתפו בכנס נגד גיוס ערבים לצבא ולשירות לאומי בסכנין

ח"כ באסל גטאס (בל"ד): "החברה הערבית לא תתן יד לישראליזציה ולציוניזציה, נילחם בכל החזיתות". צעיר דרוזי משפרעם קרע את צו הגיוס שלו בפני הקהל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מאות בני אדם השתתפו הערב (שישי) בכנס נגד גיוס ערבים אזרחי ישראל לצה"ל ולשירות לאומי, שנערך בסכנין. בכנס, שהתקיים תחת הכותרת "לא משרת", השתתפו חברי כנסת מהסיעות הערביות, ראשי רשויות ואנשי דת נוצרים ומוסלמים, וכן נציגים מהעדה הדרוזית כולל אנשי דת שמתנגדים לגיוס חובה. בין הדוברים היה גם בן העדה ענאן שאהין, שהביע התנגדות לגיוס ואף קרע את צו הגיוס מול הקהל הרב וזכה לתשואות. 

בפתח האולם שבו נערך הכנס חילקו פעילי חד"ש ובל"ד עלוני הסברה, שהזהירו כי הגיוס נועד לפלג את החברה הערבית. בכנס נכלל גם מיצג בשם "צה"ל לא שווה", שבו שחקנים גילמו חיילים כדי להמחיש את האופן שבו צה"ל פוגע באוכלוסייה הפלסטינית. הכומר פאוזי חורי, סגן הבישוף לעדה הרומית-קתולית, אמר בכנס כי הגיוס הוא חלק מניסיון של ממשלת ישראל היא ליישם מדיניות של הפרד ומשול בחברה הערבית. לדבריו, מי שמייצג את העדה הנוצרית היא ההנהגה הרוחנית, שהמדינה לא התייחסה לעמדתה בנושא ועל כן אין כל שיתוף פעולה בין המדינה והכנסייה, כפי שנטען. בהקשר הזה נמסר כי ראשי הכנסיות הקתולית והאורתודוקסית הביעו לאחרונה רשמית התנגדות להגיוס.

יו"ר הועדה המארגנת של הכנס, ח"כ לשעבר מוחמד כנעאן, קרא לראשי הרשויות שלא לשתף פעולה עם המגייסים לשירות לאומי ולצה"ל בקרב העדה הנוצרית ובכלל בחברה הערבית: "תסגרו בפניהם את הדלתות".

ח"כ באסל גטאס (בל"ד), ממובילי המתנגדים לגיוס ערבים, אמר כי הכינוס מבהיר לממסד שהחברה הערבית מאוחדת בהתנגדותה לכל ניסיון לפגוע בזהות הערבית הפלסטינית של צעיריה: "הערבים לא יתגייסו לצבא הכיבוש הישראלי, שהורג את העם הפלסטיני ומתעלל בו במחסומים ובהתנחלויות. על כך אין חולק בחברה הערבית, שרוב רובה הכריז היום באופן גלוי שלא ייתן יד לניסיונות הישראילזציה והציוניזציה, ולא יאפשר למדיניות ההפרד ומשול לעבוד בחברה הערבית. המלחמה שלנו נגד הגיוס תהיה בכל החזיתות, לרבות חובת הגיוס המוטלת על הערבים הדרוזים ומפיצי השירות הלאומי הציוני".

בתום הכינוס הכריזו המארגנים כי בכוונתם להגביר את המודעות ולפעול נגד הגיוס בקרב הצעירים הערבים ובעיקר בעדה הנוצרית. מזכ"ל חד"ש, איימן עודה, ציין כי אחת הדרכים לכך תהיה פגישות אישיות עם צעירים בכיתות י"ב, כדי להבהיר להם את השלכות הגיוס. "זו תהיה עבודת נמלים מבית לבית", כתב עודה בעמוד הפייסבוק שלו. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ