המבקר בודק את האיסור לשתף חרדים בקייטנות המסובסדות של משרד החינוך

מבקר המדינה יבדוק האם קיימת אפליה של תלמידי החינוך החרדי והערבי המוכר שאינו רשמי בתוכנית "בתי הספר של החופש הגדול"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ירדן סקופ

נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה בודקת אם קיימת אפליה של החינוך החרדי והערבי המוכר שאינו רשמי בתוכנית "בית ספר של החופש הגדול". בפרויקט, המבטיח קייטנות מסובסדות בחודש יולי במחיר נמוך של 0 עד 450 שקלים לפי מדרג סוציו־אקונומי, רשאים להשתתף רק תלמידי החינוך הרשמי. פירוש הדבר הוא שמרבית התלמידים החרדים וחלק מהתלמידים הערבים, בעיקר נוצרים הלומדים בבתי ספר של הכנסייה, אינם יכולים לקחת חלק בפרויקט משום שהם תלמידי המוכר שאינו רשמי. לטענת חברי כנסת חרדים מדובר באפליה מכוונת, וח"כ דוד אזולאי (ש"ס) פנה בנושא למשרד מבקר המדינה.

בדיון שהתקיים אתמול (שלישי) בוועדה לביקורת המדינה בכנסת אמרה נציגת המבקר, ליאורה שמעוני, כי נציבות תלונות הציבור החלה לטפל תלונה ותבדוק אם ההחלטה סבירה והאם התקבלה בהליך תקין. "ביקשנו תשובות דחופות ממשרד החינוך, כדי להתערב עוד לפני תחילת הקייטנות בשבוע הבא", הבטיחה שמעוני.

ח"כ אזולאי הוסיף כי "פנינו בנימוס ובכבוד לשר, והוא לא טרח אפילו להחזיר תשובה. פירון התפאר ברפורמות למען שוויון, אך כל־כולן אפליה בוטה ומכוערת. ילד בחינוך הממלכתי יזכה לקייטנה חינם, ושכנו שבחר בחינוך החרדי – לא יזכה לכך. פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי התייחסותו לכך, אך כנראה שילדים חרדים אינם חשובים בעיניו, ובכך הוא שותף לעבירה של השר פירון".

פירון ולפיד במסיבת העיתונאים בה הודיעו על התוכנית, בנובמבר האחרוןצילום: עופר וקנין

בדיון נכח עאוני בטחיש, מנהל בי"ס אלמוח'לס בנצרת, שסיפר כי כ-56% מתלמידי נצרת וכ-70% מתלמידי חיפה הערבים לומדים במוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי, כי המדינה לא הציעה להם מוסדות מתאימים. לדבריו, "על פי החוק, במקום שהמדינה איננה יכולה להציע חינוך חינם, עליה לסבסד את החינוך הפרטי. בניגוד לטענות השר המוכר שאינו רשמי איננו מקשה אחת, יש בו חינוך כנסייתי, חינוך חרדי, ואפילו בי"ס הריאלי בחיפה", אמר בטחיש. נציג מרכז השלטון המקומי, פיני קבלו, אמר כי "ראשי הרשויות מיישמים מדיניות המחליטים. העליתי את הבעייתיות של המהלך והצגתי זאת בפני השר – אך הוא התעקש. לדעתי אפשר עדיין לתקן זאת".

יהודית קדש, מנהלת אגף החינוך היסודי במשרד החינוך, השיבה כי בתכנית החדשה כלולות 250 רשויות, בהן בתי"ס ממלכתיים, ממלכתיים־דתיים, 16 בתי־ספר בחינוך חרדי, וכן מוסדות חינוך ערביים, דרוזים וצ'רקסים. לדברי קדש "אין מדובר באפליה, כי יש פה נציגות לכל המגזרים. המוכר שאינו רשמי אינו יכול להצטרף כי מראש הוגדר שהתכנית מיועדת לחינוך הציבורי, אך כל בי"ס מוזמן בכל עת להצטרף לחינוך הציבורי". דורית מורג, היועצת המשפטית של משרד החינוך, טענה כי מאז ומעולם הועדף החינוך הציבורי: "לשר יש סמכות לתת עדיפות לחינוך הציבורי מכוח סעיף 11 בחוק חינוך ממלכתי, בה נקבע כי השר מוסמך לקבוע תקציבים ונהלים, ומכוח זאת ניתן להחליט גם על אפס תיקצוב". לדברים הצטרפה גם אורית קורן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שאמרה כי התוכנית איננה חלק מתכנית הלימודים הפורמלית, והעדפת החינוך הציבורי לגיטימית הן בחוק והן בפסיקות בתי המשפט.

בישיבה שנערכה בנושא בשבוע שעבר אמר שר החינוך שי פירון כי "בחלקים נרחבים של התוכנית דווקא הציבור הערבי הלומד בחינוך הציבורי הוא הנהנה המרכזי, מעל ומעבר לכל ציבור אחר. במוכר שאינו רשמי ממיינים תלמידים, הכיתות קטנות יותר, יש אפשרות לבחור את המורים ועוד. מי שבחר בדרך הזו - זו זכותו, אך חלק מהמחיר הוא איבוד ההטבות לחינוך הציבורי. לדעתי בחינוך הציבורי צריך לקבל 100% תקצוב, ואילו בחינוך הפרטי 0% תקצוב. אני נבחרתי כדי לחזק את החינוך הציבורי, תוך פיתוח אורחות חייה של כל קהילה. מי שמקים מערכת נפרדת מחוץ לממלכה – שלא יתפלא שהוא מקבל אחרת או פחות".

ממשרד החינוך נמסר כי "התוכנית 'בתי הספר של החופש הגדול' מיועדת לבתי הספר הציבוריים, זאת במטרה לחזק את החינוך הציבורי בישראל. ישנם עשרות מוסדות חרדיים שכבר הצטרפו לחינוך הציבורי ובהם אלפי תלמידים שייהנו בקיץ ממגוון הפעילויות של התוכנית. משרד החינוך קורא לכלל בתי הספר בחינוך המוכר שאינו רשמי להצטרף לבתי הספר הממלכתיים וליהנות מהתוכנית".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ