מאות מבקשי מקלט ניסו לעבור למצרים: "תודה לישראל, אבל לא נישאר בכלא"

מבקשי המקלט יצאו ממתקן חולות עם ציודם האישי והצהירו כי הם רוצים לעזוב את הארץ. כוחות צה"ל והמשטרה מנעו מהם להגיע לגבול והם נסוגו ליער ניצנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות מבקשי מקלט עזבו אחר הצהריים (שישי) את מתקן חולות והחלו לצעוד לעבר מעבר ניצנה בגבול ישראל-מצרים. לדברי המוחים, שהגיעו עם תיקים וציוד אישי, הם רוצים לעזוב את ישראל ולהיכנס למצרים. כוחות צה"ל ומשטרה הגיעו למקום ומנעו מהמוחים, שנמצאו למעשה בשטח צבאי סגור, להגיע למעבר הגבול. לאחר שהחיילים איימו לעצור את מבקשי המקלט על הסגת גבול, נסוגו האחרונים ליער הסמוך, מחוץ לשטח הצבאי. במהלך האירוע השליך אחד ממבקשי המקלט אבן על חייל.

אחד ממארגני הצעדה סיפר ל"הארץ" כי "אחרי כמה חודשים בחולות הבנו שישראל מורחת אותנו ולא בודקת את בקשות המקלט שלנו. הגענו למסקנה שאין הבדל בין ישראל למצרים, המצב רע בכל מקום. אנחנו לא מתכוונים להישאר כלואים". נאסר, אחד ממבקשי המקלט שמשתתף במחאה ונמצא שלוש שנים בארץ, מתוכן חצי שנה במתקן חולות, סיפר כי "אני לא מעוניין להישאר במתקן חולות, אני רוצה לעבור למצרים. שם כבר נראה איך נסתדר. תודה רבה לעם ישראל, אבל אנחנו לא רוצים להישאר פה, שמים אותנו בכלא כשלא עשינו כלום". 

מבקשי מקלט ביער ניצנה, הערבצילום: אילן אסייג

לאחר שהתפנו מהשטח הצבאי מצאו המוחים מחסה בצל ביער ניצנה, סביבם שוטרים ולצדם ג'ריקנים של מים שהביאו תושבי ניצנה. גם חברי קיבוץ רביבים הביאו מים: "יש אנשים צמאים במדבר, לא נעזור?". חמישה אזרחי אריתריאה, שנמלטו יחד לפני כחמש שנים, סיפרו על התנאים הירודים במתקן ועל האוכל הדל, בעיקר אורז. כשיצאו ארזו עמם גם אוכל. לפני שהגיעו לחולות עבדו באילת ובתל אביב, בעיקר בניקיון. משפחותיהם חיות עדיין בתל אביב.

"אני מתכוון להישאר פה עד שיתנו פתרון אמיתי, אבל לא נותנים לצאת למצרים", אמר אחד מהם. לדבריו לא שמע על המענק שניתן לעוזבים את ישראל, אחרת כבר היה עוזב. סאלם, מפגין נוסף, אומר שבמצרים יותר טוב: "שם יש דמוקרטיה. בישראל שמים אותנו בכלא בלי שעשינו משהו". לפי תנאי מתקן חולות, השוהים אמורים להתייצב לרישום שלוש פעמים ביום. אם לא ישובו למתקן תוך 48 שעות, המשטרה יכולה לעצרם ולהעבירם לכלא סהרונים. לדברי סאלם "אין באמת הבדל בין סהרונים לחולות. זה כלא וזה כלא. כבר הייתי בסהרונים כשחציתי את הגבול, אני לא מתרגש מהאיום. שייתנו לי לעבור לאפריקה וזהו. באתי מסיני ואני רוצה לחזור. אם יהרגו אותי שם אז יהרגו, זה הגורל".

מבקשי המקלט באזור מעבר הגבול, אחר הצהריים

השבוע דווח ב"הארץ" כי רשות האוכלוסין וההגירה החלה להעביר מבקשי מקלט ממתקן חולות לכלא סהרונים בעקבות צעדי המחאה שבהם נקטו לאחרונה. הרשות זימנה לשימוע כמה ממובילי מחאת מבקשי המקלט ובהם מוטסים עלי, אזרח סודאן. בתום השימוע הודיע נציג הרשות לעלי כי החליט להורות על העברתו ל-30 יום לכלא סהרונים בעקבות הפרת תנאי השהייה בחולות. כ-2,000 מתוך כ-2,400 השוהים במתקן חולות אינם מתייצבים זה שבוע וחצי לרישומי הנוכחות, כפי שהם נדרשים לעשות שלוש פעמים ביום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ