שר הפנים פסל את החוק המאפשר פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת

החלטתו של גדעון סער מבטלת את החלטת העירייה לעגן את המצב הקיים. עם זאת, אושרה הפעלה בשבת של נמל ת"א, מתחם התחנה ונמל יפו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הפנים, גדעון סער, הודיע היום כי החליט שלא לאשר את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המבקש לאפשר להפעיל מרכולים ופיצוציות בשבת, ברחובות שייקבעו מראש. בתיקון לחוק העזר, שבא בעקבות פסיקת בג"ץ מיוני 2013, שאפה העירייה למעשה לעגן את המצב הקיים בעיר בשנים האחרונות. עם זאת, סער אישר להפעיל בשבת את המתחמים המסחריים - ולא רק חנויות לממכר מזון – בנמל תל אביב, מתחם התחנה ונמל יפו. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, ביקר בחריפות את ההחלטה וטען כי ימשיך להיאבק על שמירת צביונה של העיר. 

סער הסביר את החלטתו, בין היתר, בהישען על כך ששבת נקבע כיום מנוחה לפי חוק שעות עבודה ומנוחה. "הצעת חוק העזר מבקשת כאמור לאשר פריסה רחבה של חנויות לממכר מזון בהיקפים משמעותיים ברחבי הרשות המקומית, כאשר בוודאי על רקע היותה עומדת בסתירה לערכים הנוגעים לשמירת ימי המנוחה, לא הוסבר מדוע מדובר בסיפוק צרכים שהם חיוניים לציבור שלא ניתן ליתן להם מענה בפתיחתם של אותם עסקים במשך יתר ימי השבוע או בפריסה מצומצמת יותר מזאת המוצעת, ושהתגבשה בעקבות הפרת החוק עד היום", כתב סער.

שוק האיכרים בנמל תל אביב, 2012צילום: תומר אפלבאום

סער הוסיף כי "חוק העזר המוצע פוגע בערכים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הוא פוגע במרכיב הדמוקרטי בכך שהוא יוצר זילות לעקרון שלטון החוק שהינו יסודי בכל משטר דמוקרטי. הוא פוגע במרכיב היהודי בפוגעו בצביון הלאומי והחברתי של השבת שהוא מרכיב של המרחב הציבורי. חוק העזר המוצע פוגע באיזונים העדינים בדבר הפעילות העסקית המקובלת בשבת. תפיסה מאוזנת היא זאת, המביאה בחשבון את חשיבותה של השבת כסמל לאומי במדינת ישראל עבור הציבור הרחב, כמו גם את זכויותיהם ורגשותיהם של ציבורים שונים. אוכלוסיות אלה, אינן רק בני הציבור הדתי, אלא גם אנשים שומרי מסורת וחילונים אשר חשובה להם איכות החיים ומבקשים לשמור על אופיו של יום המנוחה השבועי היחיד".

סער ציין כי החוק פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מהכלל האסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה. על פי החוק, אסור לעובד לעבוד במנוחה השבועית, אלא אם שר הפנים התיר לו. על האפשרות שהמעסיקים יפעלו באמצעות עובדים שאינם יהודים, ציין השר כי מדובר ב"עצימת עיניים ברורה, אשר מוקשה מאד לקבלה, ובפרט כך לכל מי שמכיר את המציאות כהווייתה". הוא הוסיף כי גם אם אכן המרכולים יעסיקו עובדים שאינם יהודים, מדובר באפליה בין בעלי העסק הקטנים, שלא יכולים להרשות לעצמם להסיק עובדים נוספים, לבין בעלי הרשתות".

סער ביקר את עמדת העירייה לפיה אמנם "השבת אינה ככל יום אחר", אולם לדבריו - עמדה זו לא משתקפת בחוק המוצע. לדבריו, נציגי העירייה השיבו לו כי הצורך האמתי בחוק מקורו ב"עובדה שהעיר מאופיינת באוכלוסייה צעירה, שמספרה גדל בשנים האחרונות, אשר רואה במרכולים הפרוסים בעיר, מעין "מזווה" לדירותיהם הקטנות".  

"אין ספק כי פתיחת חנויות לממכר מזון הינה נוחה לאוכלוסייה רחבה, אך ספק אם היא עולה כדי צורך חיוני", כתב סער, והזכיר שגם "מדינות מערביות נוספות כגון גרמניה, צרפת, אוסטריה ואחרות, אשר חירויות הפרט הינן נר לרגליהן, מקפידות על אי קיום מסחר ביום המנוחה השבועי, למעט חריגים בודדים".

שר הפנים, שהוא בעצמו תושב העיר, הוסיף: "תל-אביב, המפורסמת בשל היותה 'עיר ללא הפסקה', ואשר חרטה על דגלה את ערכי הסובלנות, החירות והשוויון הינה מקור לגאווה. הזכויות של הפרטים כצרכנים פוטנציאליים הינן יחסיות ואינן חזות הכל. כל זכות הינה זכות מוגבלת אשר יש ותיסוג לאחור כאשר היא מתנגשת עם ערכים, זכויות ואינטרסים חשובים אחרים אשר עומדים מנגד. לא פעם מימוש של זכות של ציבור אחד, פוגעת בזכותו של ציבור אחר. במקרים כאלה, יש למצוא את האיזון הראוי בין הזכויות המתנגשות. עקרון יום המנוחה השבועי – הינו עקרון יסוד במדינתנו. זוהי מתנת העם היהודי לאנושות כולה. במשך ההיסטוריה אימצו עמים רבים נוספים עקרון זה. שמירת צביון יום השבת, וייחודו, בין היתר, על-ידי צמצום המסחר בעיר, מהווה אינטרס חשוב במעלה לציבור הישראלי ככלל ולציבור היהודי בפרט במדינתו. אכן, לייחודה של השבת בפרהסיה הישראלית יש רקע והקשר דתי, אך היא נשענת גם על אדנים תרבותיים, היסטוריים ולאומיים. השמירה על צביון השבת אינה עניין דתי בלבד, אלא לא פחות מכך עניין תרבותי, לאומי וחברתי חשוב במעלה, אשר יש חשיבות עליונה בשימורו. אישור חוק העזר המוצע עלול להוות צעד משמעותי במדרון חלקלק בעקבותיו ילכו גם רשויות נוספות, שבסופו נראה כי אופי המסחר ביום השבת לא יהיה שונה מהותית מכל יום אחר במהלך השבוע. התרה של פעילות מסחרית, יש בה פוטנציאל להתרחבות עתידית שכן יהיה קשה להציב חיץ בין סוגי מסחר שונים המותרים ואסורים".

עורכי הדין דוד שוב ועברי פיינגולד, שייצגו את בעלי חנויות המכולת והתאחדות הסוחרים במאבק המשפטי נגד פעילות העסקים בשבת, מסרו בתגובה כי "שר הפנים קיבל את ההחלטה היחידה שהיה יכול לקבל. לא ניתן לאשר אפלייה בוטה של בעלי מכולות לטובת רשתות עברייניות מתחרות. לא ניתן לעשות צחוק מהערך של יום מנוחה שבועי ולהפוך אנשים קשי יום לעבדים. תל אביב היא לא רק עיר ללא הפסקה אלא גם עיר המקדמת ערכים חברתיים ואקולוגיים ומסבירה את פניה לחלש. ההחלטה הזו תהפוך את תל אביב לעיר שהרבה יותר כיף לחיות בה".

בהכנת הידיעה השתתף צפריר רינת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ