לפיד וחולדאי תוקפים את החלטת סער לסגור מרכולים בשבת

שר האוצר הגדיר את החלטתו של שר הפנים כ"תמוהה" וטען כי היא עלולה ליצור מתחים בעיר; ראש העיר ת"א: ההחלטה מחזירה אותנו עשרות שנים אחורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר יאיר לפיד וראש העיר תל אביב רון חולדאי תוקפים את החלטת שר הפנים גדעון סער שלא לאשר את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המבקש לאפשר להפעיל מרכולים ופיצוציות בשבת,"החלטת שר הפנים היא תמוהה ואנחנו מתנגדים לה בכל תוקף", אמר לפיד.

לדברי שר האוצר, "החלטת שר הפנים מייצרת עימות מיותר בין דתיים לחילוניים. ההחלטה לא תורמת לצביון היהודי של המדינה, אלא יוצרת מתחים בעיר שעד עכשיו כולם חיו בה בשלום". לפיד הוסיף כי "כמו שהדתיים מבקשים סטטוס-קוו בירושלים, מגיע לעיר החילונית ביותר בישראל להישאר פתוחה וללא הפסקה כפי שהיתה במשך שנים רבות".

לפיד, היום במסיבת עיתונאים במשרד האוצר. צילום: אוליבייה פיטוסי

ראש העיר תל אביב רון חולדאי הגיב להחלטת סער בפייסבוק, וכתב כי יפעל בכל האמצעים החוקיים, כולל פנייה לבית משפט, על מנת לשמור על צביונה של העיר כ"עיר ללא הפסקה". "צר לנו על החלטת משרד הפנים אשר מחזירה את תל אביב-יפו ואת מדינת ישראל כולה עשרות שנים אחורה. החלטת השר פוגעת בדמוקרטיה העירונית כפי שבאה לידי ביטוי בהחלטת מועצת העיר שהתקבלה על ידי רוב גדול של חבריה", כתב ראש העיר. לדבריו, "החלטת מועצת העיר הינה מידתית ומאוזנת ומשקפת את המציאות הנוהגת מזה שנים רבות. בדיוק כמו שבבני ברק מותר לעירייה לסגור את כל החנויות ובנצרת לפתוח את כולן, כך שומר חוק העזר העירוני על צביון השבת בתל אביב יפו ובערים דומות לה".

חולדאי הוסיף כי "האיזון העדין אותו אנו מבקשים לעגן בחוק העזר מבטא יותר מכל את ה'רוח התל אביבית'- הדואגת לקיום יום מנוחה בשבת כערך סוציאלי במדינת היהודים כשרוב רובה של הפעילות המסחרית לא מתקיימת, לצד מתן שירות נדרש למימוש החופש של כל אחת ואחד ליהנות מיום המנוחה בדרכו ואשר מממשת הלכה למעשה את חזונו של הרצל למדינת היהודים החופשית". 

סער הודיע מוקדם יותר היום (ראשון) כי החליט שלא לאשר את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, והוא אוסר פתיחת מרכולים בשבת. בתיקון לחוק העזר, שבא בעקבות פסיקת בג"ץ מיוני 2013, שאפה העירייה למעשה לעגן את המצב הקיים בעיר בשנים האחרונות. עם זאת, סער אישר להפעיל בשבת את המתחמים המסחריים - ולא רק חנויות לממכר מזון – בנמל תל אביב, מתחם התחנה ונמל יפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ