אחרי שהפילה את החוק לתחבורה ציבורית בשבת: לבני תקדם יום שבתון נוסף

שרת המשפטים הודיעה כי תפעל לעבור לשבוע עבודה מקוצר של 5 ימים, ולהפוך את ראשון ליום מנוחה. הרצוג על סגירת המרכולים בשבת: בת"א מתקיים סטטוס קוו יפה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יממה לאחר הביקורת שספגה על החלטתה להפיל את החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, הודיעה הבוקר (שני) שרת המשפטים, ציפי לבני, על כוונתה לקדם מחדש את היוזמה להפוך את יום ראשון ליום מנוחה שני בישראל לצד השבת.

לבני אמרה כי תחבור לשר סילבן שלום בקידום המהלך לקביעת שני ימי שבתון בשבוע. לדבריה, ״אנחנו צריכים להחזיר לסדר היום את היוזמה לשני ימי מנוחה שבועיים. סיכמנו שנוביל במשותף את היוזמה הזאת. יהיו את אלה שיצקצקו. יהיו כאלה שיגידו שזה יפגע בתפוקה השולית הפוחתת של העובד שצריך לעבוד יותר שעות באותו היום. אנחנו מכווני מטרה ונוכל למצוא להם פתרונות. ממילא יש את אלה שעובדים ואלה שבאים לעבודה. אלה שבאים לעבודה ימשיכו, ואלה שעובדים יעבדו מלא ויתרמו למשק גם אם זה יהיה חמישה ימים בשבוע. אנחנו עם חרוץ".

סגן השר אבי וורצמן מהבית היהודי, ששמע את דבריה של לבני, הודיע שגם הוא תומך ביוזמה. לבני דיברה בכינוס ״שבת במרחב הציבורי״ שערכו בכנסת יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג (העבודה), ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) וח"כ רות קלדרון (יש עתיד).

הרצוג תקף בדיון את שר הפנים גדעון סער שהחליט לסגור את המרכולים בתל אביב בשבת. ״בתל אביב מתקיים סטטוס קוו יפה מזה מספר עשורים של חיה ותן לחיות. ראש העיר רון חולדאי ומועצת העיר הגיעו למתווה שתואם את אופייה המיוחד של תל אביב ועל שר הפנים לסמוך עליהם ולאפשר להם ליישם אותו. בני ברק סגורה בשבת, תל אביב לא, וירושלים היא משהו באמצע. לכל עיר השבת שלה שמתאים לאופייה ולאופי תושביה, וזה הדבר היפה ברב־תרבותיות הישראלית״.

ציפי לבניצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי ח"כ שטרן, ״אני גאה להגיד שאני מחנך את ילדי בתוך עולם ההלכה ובנוסף באותו זמן לחנך שזכותו של יהודי לחיות חייו היהודיים בדרך אחרת. טוב שיהודי יחיה את חייו היהודים בדרך אחרת מאשר לא יחיה בכלל חיים יהודים״. ח״כ רות קלדרון אמרה בדיון כי "ההוצאה הציבורית לשירותי דת בישראל בשנת 2012 עמדה על כ-3.7 מיליארד ש"ח. אפשר לנתב חלק מהכסף עבור יוזמות שמתאימות גם לציבור שאינו הלכתי. הממשלה והרשויות המקומיות אינן שותפות תקציבית למאמצי הקהילה לייצר שבת משמעותית. לא ייתכן כי יהודים שאינם אורתודוקסים הם שקופים. חבל שהשיח על השבת הפך לשיח על מרכולים".

אתמול הפילה ועדת השרים לחקיקה את החוק המאפשר לרשויות המקומיות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. החוק, שיזם ניצן הורוביץ (מרצ), נועד לאפשר לשנות קווים מסוימים וכן להפחית את התדירות שלהם במשך הפעילות בשבת, כדי להתחשב בתושבים ולהתאים את המערכת ליום המנוחה. שלושת שרי יש עתיד - יאיר לפיד, יעל גרמן ויעקב פרי - תמכו בחוק, ואילו השרים לימור לבנת, אורי אורבך ואורי אריאל התנגדו לו.

החוק נפל לאחר שיו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, החליטה שלא להשתתף בהצבעה אף שנכחה בדיון. לדעתה החוק גורף מדי ואינו מידתי. היא אמרה בישיבה כי "צריכה להיות תחבורה ציבורית בשבת אולם לא באופן גורף אלא כך שלא יפגע ביום המיוחד הזה, גם לחילונים". לדבריה, "הכוונה היא שצריך להגיע לסידורים הולמים של תחבורה בשבת באופן מידתי כדי לאפשר לצעירים ולמשפחות להגיע למקומות הבילוי בשבת".

במרצ טענו שהצעת החוק שלהם לא סותרת את עמדת לבני ושאפשר היה להתבסס עליה כדי להפעיל תחבורה ציבורית באופן שישקף את תפישת עולמה. "בהצעת החוק יש אפשרות לעשות שינויים בקווים בשבת: לשנות מסלולים, להוריד תדירות - כל מה שרוצים כדי לשמור על צביון שבת ולא להפריע לאף אחד", אמר הורוביץ בתגובה, "חוץ מזה, אם היא רוצה תחבורה בשבת, למה היא לא עושה כלום?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ