מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית: "להפוך את צבא המחפשים לחיל נוקמים"

הרב נעם פרל קרא בעמוד הפייסבוק שלו לנקום את רצח שלושת הנערים בגדה: "לא לעצור בקו 300 ערלות פלישתים"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית, הרב נעם פרל, פרסם ביום שני האחרון קריאה לנקמה על רצח גיל־עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל. פרל פרסם את הקריאה בעמוד הפייסבוק שלו זמן קצר לאחר הדיווחים על מציאת גופות הנערים. לצד ביטויי תמיכה, פרסום הדברים גרר גם ביקורת קשה על הרב פרל.

"אומה שלמה ואלפי שנות היסטוריה תובעים נקמה", כתב פרל, "ממשלת ישראל מכונסת לישיבת נקמה שאינה ישיבת אבל. בעל הבית השתגע למראה גופות בניו. ממשלה שתהפוך את צבא המחפשים לחיל נוקמים, חיל שלא יעצר בקו 300 ערלות פלישתים". הוא הוסיף: "בדם האויב יכופר הביזיון ולא בדמעותינו". את הדברים פרסם הרב פרל בעמוד שלו האישי, וכן בקבוצה שבה חברים שליחי הארגון בראשותו. לצד ביטויי תמיכה, פרסום הדברים גרר גם ביקורת קשה על הרב פרל.

אחר הצהריים הסיר הרב פרל את הסטטוס שפרסם לפני שלושה ימים, שבתגובות אליו הופיעו ביקורת קשה כלפיו וקריאות להתפטרותו. בתשובה לשאלת "הארץ", הוא אמר כי "עקב אי הבנתו של הפוסט ולקיחתו למחוזות אפלים שהמשורר כלל לא חלם עליהם, הוחלף הוא בפוסט בהיר ונהיר". בפוסט החדש כתב מזכ"ל בני עקיבא העולמית כי "כולי תפילה כי ממשלת ישראל תאזור חיל לחדש את ההרתעה בקרב אויבנו" וכן ש"רוח תש"ח, רוח הפלמ"ח ורוח ה-101 ממשיכה להיות נר לרגלינו בשמירה על ביטחוננו". 

קודם לכן אמר הרב פרל לאתר האינטרנט "כיפה" כי "מהימים שלפני קום המדינה ועד השנים האחרונות, המחתרות ואחרי זה צה"ל קיימו מדיניות של נקמה על  פגיעות ביהודים באשר הם. קראתי ואני ממשיך לקרא לצבא כגוף הבטחוני והממלכתי של המדינה לחזור לאותה מדיניות של תגובה על כל פגיעה ביהודים".

לדברי גורם המכיר את הרב פרל, הפוסט שכתב זמן קצר לאחר מציאת גופותיהם של שלושת הצעירים היהודים היה "מתוך סערת רגשות. כמנהיג של תנועה חינוכית, הוא הבין היום (לאחר פרסום הדברים, א"ק) שזו היתה מעידה". 

בתחילת 2012 נבחר פרל לתפקיד מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית, תנועת נוער ציונית־דתית, הפועלת ביותר מ-150 סניפים בעשרות מדינות ברחבי העולם. באתר האינטרנט של התנועה, נכתב כי על רקע "נישואי תערובת והתבוללות חברתית, קהילות יהודיות רבות ברחבי העולם נאבקות על זהותו היהודית של הדור הבא", וכי שליחי בני עקיבא פועלים בהקשר זה באמצעות עידוד העלייה לישראל, "העמקת הזהות היהודית, לימוד תורה וקירוב לבבות" וכן "חיזוק וחיבור העם היהודי בתפוצות לערכי הציונות הדתית ולמדינת ישראל". בעבר הקים הרב פרל את הישיבה התיכונית בהתנחלות סוסיא, ועמד בראשה במשך שנים רבות.

אמש, לאחר הלוויותיהם של שלושת הצעירים, כתב הרב פרל: "חזרנו מהלוויית נרצחינו עם תובנות חדשות ומחודדות. הררי מלים כבר לא עושים לנו את זה... ואין לנו אלא 'השיבה שופטינו כבראשונה ויועצינו כבתחילה', כדי שיסורו ממנו יגון ואנחה".

עשרות קבוצות נפתחו ביממה האחרונה ברשתות החברתיות וקוראות לנקמה בעקבות רצח שלושת הנערים. אחת הבולטת שבהן היא קבוצת הפייסבוק "עם ישראל דורש נקמה". הקבוצה קמה לפני יומיים, אך מונה כמעט 32 אלף חברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ