סטודנטים ערבים יועמדו לדין משמעתי בגלל סטטוסים על החטיפה

תלמידה באוניברסיטת אריאל כתבה: "החטופים ימסרו לכם ד"ש", בעוד סטודנט בטכניון כתב "נבחרת פלסטין הבקיעה שלושה גולים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הטכניון ואוניברסיטת אריאל החליטו להעמיד לדין משמעתי סטודנטים ערבים שכתבו סטטוסים בפייסבוק הנוגעים לחטיפה והרצח של שלושת הנערים בגדה. סטודנט לרפואה מהטכניון כתב כי "נבחרת פלסטין הבקיעה היום שלושה גולים, למרות שהיא בכלל לא במונדיאל", וסטודנטית מהחוג לביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת אריאל כתבה: "תחכו בעוד כמה ימים שלושת החטופים ימסרו לכם ד"ש!!!".

בעקבות תלונות סטודנטים, הטכניון הודיע כי הסטודנט יועמד לדין משמעתי ויעמוד בפני סילוק מהמוסד. אוניברסיטת אריאל הודיעה כי הסטודנטית אף היא תעמוד לדין משמעתי, ואף כי הנושא "הועבר לבדיקה ביטחונית אצל אנשי הביטחון הרלוונטיים".

בדף הפייסבוק של האוניברסיטה נכתב כי "הסטודנטית הורידה את הסטטוס מהפרופיל. יחד עם זאת - בין אם התכוונה או שלא, ובין אם דבריה הובנו כהלכה או שלא כהלכה, הסטטוס הינו פוגעני ובלתי ראוי ואוניברסיטת אריאל כמובן דוחה ומגנה אותו בשאט נפש".

לאחר פרסום הסטטוס הצטברו בדף הפייסבוק של האוניברסיטה שרשרת תגובות נגד הסטודנטית. כך למשל, כתב אחד המגיבים: "איפה הגינוי שלכם לאותה בת תשפוכת ארורה שלועגת על רצח בנינו?!". מגיבה אחרת כתבה: "שום סבלנות!!!! כל השנים האלה אנחנו יושבים ולא מגיבים. וזה התוצאה שהם מתחילים להרים את עצמם עלינו ולהרגיש שייש להם אפשרות לדבר ולעשות דברים פוגעניים!!! מי הם חושבים שהם??!!!".

כ-100 סטודנטים הפגינו היום מול הטכניון בחיפה במחאה על רצח שלושת הנערים. המפגינים מחו גם על הסטטוס שפרסם הסטודנט הלומד במוסד. נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, שהתייחס היום לפרסום בפייסבוק, אמר כי הוא דוחה בשאט נפש את ההתבטאות השפלה והבזויה. "עלינו להוקיע אמירות שכאלה, שאין להן מקום בשיח בין בני אדם. לכן, אנו נחושים לבדוק את המקרה לעומקו ולנקוט צעדים הולמים ותקיפים נגד כותב הסטטוס". באגודת הסטודנטים של הטכניון קראו להנהלת המוסד לפעול נגד כל גילוי מסית, מימין או משמאל.

לדברי הסטודנט שפרסם את הסטטוס, מוראד אבו אל־היג'א, הוא כתב את הדברים ביום שלאחר החטיפה, ולא לאחר מציאת גופות הנערים כפי שנטען נגדו. הוא הסביר ש"מדובר בסוג של הומור שחור, אם תרצו בדיחה לא מוצלחת, ולכן מחקתי את הסטטוס בחלוף שעות ספורות ביוזמתי". הוא הוסיף שהוא "כואב את רציחתם של שלושת הנערים בדיוק באותה מידה שאני כואב רצח של פלסטינים, ובכלל זה נערים וילדים שנרצחו במבצע 'שובו אחים', בהם גם הילד מוחמד דודין בן ה-13".

לטענתו של אבו אל־היג'א, האוניברסיטה מתעלמת מסטטוסים שמפרסמים סטודנטים יהודים הקוראים למותו. "למרות תלונות שהוגשו נגד הסתה, האוניברסיטה לא מעמידה אחרים לדין משמעתי. נוסף על כך, הטלפון שלי פורסם ברבים ואני מקבל איומים על חיי מאז", סיפר. "ברור לי שחלק מהתגובות הבוטות והאלימות שאובות ממקום של גזענות ודעות קדומות, ובאווירה כזאת הטקסט נשפט לא על פי תוכנו האמיתי, אלא על פי זהותו הלאומית של הכותב".

את תגובת הטכניון לא ניתן היה להשיג.

מאוניברסיטת אריאל נמסר בתגובה: "לאוניברסיטה הגיעו תלונות על התבטאות חמורה של סטודנטית בפייסבוק, בנוגע לחטיפת שלושת הנערים. אוניברסיטת אריאל מביעה שאט נפש מההתבטאות ורואה אותה בחומרה רבה, ולפיכך מזומנת הסטודנטית לבירור בוועדת המשמעת, זאת על פי הנהלים הקבועים בתקנון האוניברסיטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ