אושרה בקריאה טרומית הגבלת מספר מורי הקבלן ל-1,000

הצעת החוק תחייב להעביר להעסקה ישירה את מרבית 18,000 המורים המועסקים כיום כעובדי קבלן, ולהקים גוף שיפקח על תנאיהם

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית הצעת חוק שתגביל את מספר המורים עובדי הקבלן שמשרד החינוך יעסיק באמצעות גוף חיצוני ל–1,000 בלבד, ומציעה להקים גוף שיפקח על תנאי העסקתם.

הצעת החוק של ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו) וקבוצת חברי כנסת נוספים זכתה ל–22 תומכים ולא היו לה מתנגדים. צורפה אליה הצעה דומה של ח"כ דב חנין (חד"ש) וקבוצת חברי כנסת, שעברה ברוב של 20 תומכים לעומת מתנגד אחד.

בדברי ההסבר להצעת אוחיון צוין כי כ–18,000 אלף מורים בארץ מועסקים כיום כעובדי קבלן. היא מציעה לחייב את משרד החינוך או את הרשויות המקומיות להעסיק באופן ישיר עובדי הוראה העומדים בהוראות חוק הפיקוח על בתי ספר, למעט מכסה של עד 1,000 עובדים שיועסקו באמצעות גורם מתווך, וששר החינוך רשאי לקבוע בתקנות ותוך התייעצות עם ועדת החינוך התרבות והספורט של הכנסת.

הפגנת מורים נגד העסקה קבלנית, לפני כשנתייםצילום: תומר אפלבאום

עוד מוצע להקים גוף שיפקח על תנאי העסקת עובדי ההוראה, ושמנכ"לית משרד החינוך תפעל בשיתוף עם הרשויות המקומיות כדי למנוע העסקת עובד בניגוד להוראות החוק. ביחס לעובד הוראה שהועסק על ידי גוף מתווך לפני החלת החוק, מוצע לקלוט אותו כעובד משרד החינוך או הרשות המקומית עד שנה מיום כניסת החוק לתוקף לכל המאוחר.

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת לאחר שביוני 2013 חשף "הארץ" את דו"ח מורי הקבלן שהכינה ועדה של משרד החינוך בראשות דני בר גיורא, ולפיו אחד מכל עשרה מורים מועסק באמצעות קבלן. "למרות חשיבות התפקיד והאחריות הרבה המוטלת על עובדי ההוראה, אין הלימה בין הדרישות הגבוהות של ההורים, מערכת החינוך ומדינת ישראל מעובד ההוראה לבין הזכויות הסוציאליות ומעמדו התעסוקתי", נכתב בדברי ההסבר להצעה, "מעמדם המקצועי של עובדי הוראה והמוטיבציה שלהם למתן חינוך ערכי וחברתי לתלמידיהם ולקידום הישגיהם הלימודיים הם תנאי חיוני להצלחת מערכת החינוך".

ח"כ אוחיון אמר כי "מצבם של אותם אלפי עובדי הוראה במערכת החינוך אינו מאפשר להם לעשות את עבודתם בצורה הטובה ביותר, והנפגעים הישירים הם ילדינו". ח"כ חנין הוסיף כי "התופעה הפסולה של מורי קבלן הולכת ומתפשטת בחברה שלנו והגיע הזמן לשים לכך קץ. זו תופעה רעה גם למורים וגם לתלמידים. צריך לבער את התופעה הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ