אב פעוטה אריתראית שנדקרה בידי ישראלי קיבל זימון לחולות

לפני חצי שנה נפצעה קשה קאקו, היא עדיין בטיפולים ואמה מתקשה לעבוד. פקיד משרד הפנים: "לא נפגעת מספיק. יודע כמה ישראלים נפגעו מאריתראים?"

ורד לי - צרובה
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי - צרובה
ורד לי

מולו, מבקש מקלט מאריתריאה, (השם המלא שמור במערכת) מסתכל בייאוש בזימון לתשאול למתקן השהייה חולות שקיבל ביום ראשון. "לא מספיק נפגענו?", הוא ממלמל שוב ושוב. בינואר האחרון נפצעה קשה בתו הפעוטה, קאקו, לאחר שנדקרה בראשה בעודה בזרועות אמה, יורדאנוס, בתחנה המרכזית. הדוקר, מרדכי זרצקי, הצהיר בגלוי בחדר החקירה כי רצה להרוג תינוקת שחורה, אך לא הועמד לדין משום שהוכרז כבלתי כשיר לכך. כיום הוא מאושפז במחלקה פסיכיאטרית.

חצי שנה עברה, וקאקו בת השנתיים שהיתה מאושפזת במשך חודשיים וחצי במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים "דנה", מגיעה בכל בוקר יחד עם אמה למרכז השיקומי "רעות". היא סובלת מצליעה ברגל ימין, בעיות קשב וריכוז ונדרשת לעבוד על תפקודי ידיים ורגליים. בשל גילה הצעיר לא ברור עדיין מה מידת הנזק המוחי שנגרמה לה במהלך אירוע הדקירה. המשפחה עדיין מתקשה להתאושש ולהתמודד ללא סיוע מהרשויות. "לא קיבלנו שום עזרה מעיריית תל-אביב, משרד הרווחה או משרד הבריאות. אף אחד לא עוזר לנו", מסביר מולו. "הילדה נדקרה ואנחנו מממנים את הטיפול הרפואי שלה. אנחנו מקבלים סיוע רק ממתנדבים".

האירוע השפיע על כל המשפחה. יורדאנוס מספרת שהבת הבכורה, רות, שהיתה נוכחת בעת התקרית, מתעוררת באמצע הלילה בבכי ובציוריה ניכר פחד שהתא המשפחתי יתפרק; אם המשפחה אינה מסוגלת לחזור לתפקוד רגיל ולעבוד - היא נמצאת מאז התקרית בחרדה, מרבה לבכות ושרויה בדיכאון. מולו, אב המשפחה, חזר לעבודתו כסדרן ברשת "חצי חינם", אך אינה מספיקה.

ביום ראשון הגיע מולו למשרד הפנים ברחוב תובל בתל-אביב להאריך את אשרת השהייה שלו. "באתי בארבע וחצי לפנות בוקר כדי לתפוס תור", הוא מספר. "התורים ארוכים, צפופים, אנחנו עומדים שם בתור שעות בלי מים כדי להיכנס פנימה ולקבל ויזה". בשעה 12:30 בצהריים נכנס מולו לפקיד שעיין במסמכיו, ונתן לו "זימון לתשאול למתקן השהייה חולות", זאת בניגוד למדיניות משרד הפנים שלא להזמין בעלי משפחות. "לא האמנתי", אומר מולו. "אחרי שהתינוקת שלנו נדקרה על ידי אזרח ישראלי שלא ישב בכלא אפילו חודש, זה מה שאני מקבל מהמדינה? מדינת ישראל שולחת אותי לכלא?", הוא שואל בתדהמה. "איפה הצדק?".

לדברי מולו, פקיד משרד הפנים נהג באטימות, והשיחה עמו היתה משפילה. "הסברתי לפקיד שאני נשוי ואב לשתי בנות", הוא משחזר. "הפקיד שאל אותי איפה אשתי ולמה היא לא באה איתי. הסברתי שאשתי בבית חולים. הוא שאל 'מה קרה?' הסברתי שהילדה הקטנה שלי נפגעה, שהיא נדקרה על ידי ישראלי. הפקיד שאל איפה המסמכים של אשתי ושל הילדה. הסברתי שאשתי לא צריכה להאריך את הוויזה שלה, שיש לה אשרה לשישה חודשים. לא הבנתי למה היא צריכה לבוא. הסברתי לפקיד שהיא בבית חולים עם הילדה שנדקרה". מולו מפסיק את דיבורו ותוהה – "הרי יש להם את המסמכים שלה במחשב". מולו מספר ששאל את הפקיד "'לא מספיק נפגעתי? לא מספיק נפגעתי בישראל? ושנענה בזלזול – 'לא מספיק'. אחר כך הוסיף הפקיד: 'אתה יודע כמה ישראלים נפגעו מאריתראים?'".

מולו, שזומן לחולותצילום: מוטי מילרוד

מולו עוצר את דמעותיו ומודה בחוסר אונים: "לא ידעתי מה לענות. ראיתי מול העיניים את קאקו שהיתה מחוברת אחרי הדקירה למכונת הנשמה. התביישתי בשבילו שככה הוא מדבר על ילדה קטנה שנדקרה". השיחה בין השניים נמשכה, הפקיד עיין במסמכים שמשרד הפנים הנפיק ומולו הגיע להאריך את תוקפם, וקבע: "זה גם לא בתוקף. זה גם מזויף".

"ניסיתי להסביר שאלה מסמכים שאני קיבלתי ממשרד הפנים", אומר מולו ותוהה, "איך אני יכול לזייף ויזה שקיבלתי ממשרד הפנים?". לדבריו, הפקיד חזר על הטענה, "אז שאלתי אותו - 'מי ישמור על הילדה?'", והוא ענה: "קח בייביסיטר". "שאלתי אותו 'האם המדינה תיתן לי את זה?'", משחזר מולו, "הפקיד ענה לי – 'המדינה לא צריכה לתת לך כלום'".

בתום ההליך נדרש מולו להמתין כשעתיים תוך שפקידים מגיעים ומאיימים עליו: "עוד מעט יבואו וייקחו אותך לכלא". לבסוף הוא קיבל "זימון לתשאול והודעה בדבר הוראת שהייה", המיועד ליום שני הבא.

"אני לא יודע מה אני צריך לעשות עכשיו", אומר מולו כשהוא נסער, "המדינה באמת מתכוונת לכלוא אותי ב"חולות"? איזה פשע אני עשיתי? אחרי כל מה שעברנו פקיד מדבר אלי ככה? ומה עכשיו, אני צריך לעזוב את אשתי והילדות וללכת לכלא?". יורדאנוס שומעת את הדברים וממררת בבכי: "אם בעלי יהיה בכלא, ואני בבית חולים עם ילדה אחת, מי יטפל ברות, בת השלוש? מי יפרנס אותנו?".

"אנחנו פגועים", ממשיך מולו. "אף אחד לא לקח אחריות על הדקירה של קאקו. אף נציג מדינה לא בא לדבר איתנו. אף אחד במדינה לא בודק איך אנחנו מתמודדים. אף אחד לא בודק אם אנחנו צריכים עזרה. בסוף, כשאני מגיע למשרד הפנים מדברים אלי בזלזול, משפילים אותי ומאיימים עלי שאני אכנס לכלא?", הוא תוהה.

"המנגנון הביורוקרטי של משרד הפנים מתגלה שוב ושוב באטימותו ובחוסר היכולת שלו לראות את האנשים שמאחורי השמות והמספרים", אמרה ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת. "אפנה לראש רשות ההגירה בעניינו של מולו ואבקש בדחיפות לבטל את הזימון שלו לחולות. כמו כן אפעל להשגת מעמד הומניטרי עבור בני המשפחה שסבלו די והותר".

ענת עובדיה, דוברת המוקד לפליטים ולמהגרים אמרה כי "העובדה שהוריה של קאקו נאלצים להתמודד כעת עם מסכת נוספת של סבל והשפלות מקוממת. מדובר בקורבנות לפשע איבה, אשר לא קיבלו שום התייחסות או סיוע מצד הרשויות. במקום לנהוג בהם ברגישות, בעוד הנזק וההשלכות של הדקירה אפילו לא התבררו במלואם עדיין - מאיימים עליהם בכליאה בלתי מוגבלת ומתייחסים אליהם כאילו היו פושעים. לצערנו, אנו מקבלים פניות רבות על שאלות משפילות, בוטות, אלימות ופרובוקטיביות מצד נציגי משרד הפנים במהלך תשאולי הזוגות, שנועדו לשבור את רוחם של מבקשי המקלט. אנו מקווים כי התשאול שייערך יהיה הוגן, ושהזוג לא ייאלץ לחוות ייסורים נוספים".

תגובת סבין חדד, מנהלת אגף דוברות והסברה, רשות האוכלוסין וההגירה: "ההנחייה המקצועית לעובדים מחייבת מתן כבוד ושירות אדיב לכל מבקשי השירות, לרבות מבקשי האשרות. אם במקרה הזה עולות טענות בדבר יחס לא אדיב הסוגיה תיבדק. המדיניות בשלב זה אכן קובעת כי בעלי משפחות ובנות זוג אשר הוכיחו זאת, לא יופנו למרכז השהייה חולות. מקרים חריגים בהם ישנו קושי להתייצב עם בת הזוג, יטופלו לגופו של עניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ