פעילי ימין קיצוני הכו את סגן ראש העיר בהפגנה בחיפה

אנשי הימין הקיצוני שרפו דגל פלסטין, קראו "מוות לערבים", ואז הסתערו. "הם הכו את הבן שלי", סיפר סגן ראש העיר אסעד, "ניסיתי להתערב וקיבלתי מכה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

אתמול (שבת) תקפו פעילי ימין את מפגיני השמאל שהפגינו בחיפה נגד מבצע "צוק איתן". בשולי ההפגנה הוכה אזרח ערבי, וכעת מתברר כי היה זה ד"ר סוהיל אסעד, רופא משפחה וסגן ראש העיר מטעם חד"ש, שהותקף יחד עם בנו.

סמוך לאזור ההפגנה אמש, התאספה חבורת פעילי ימין קיצוני ושרפה דגל פלסטין. החבורה החלה לצעוק "מוות לערבים" ולחפש ערבים כדי להכות אותם. הם תהו האם אדם בחולצה אדומה שעמד בסמוך הוא ערבי. אז רצו לעברו, חלקם בפנים מוסתרים עם חולצות, והחלו להכות אותו. רק אורות סירנה משטרתית הבריחו אותם.

לאחר שהתוקפים ברחו נותר אסעד על המדרכה, בפנים חבולים ומדמם משפתיו, ולצדו בנו חאלד - בחולצה אדומה. "הם התקרבו אלינו ושאלו לאן אנחנו הולכים", סיפר אסעד אמש בשיחת טלפון מחדר המיון בבית החולים "כרמל". "שאלתי למה, והם אמרו - 'זה מעניין אותנו', והתחילו לתת מכות לבן שלי. ארבעה אנשים הקיפו אותו, ניסיתי להתערב וקיבלתי מכה לפנים ונפלתי, כשממשיכים לתקוף את הבן שלי. מזל שהוא לא נפל על הרצפה, אחרת היו גומרים עליו. בשלב הזה הגיע שוטר על וספה, הסתכל על כל העניין והמשיך בדרכו, אבל הם הפסיקו. שתי בחורות שהיו שם הגנו עלינו מפניהם ועזרו לנו, הביאו מים קרים, ואני מעריך את זה. אני לא רגיל לדברים כאלה בחיפה".

אמש אסעד לא היה בטוח אם יגיש תלונה ויסכים לחשוף את זהותו, אך היום החליט לפנות למשטרה. הוא התלונן והשתמש בצילומי הווידאו מההפגנה.

בהפגנה שארגנה חד"ש השתתפו כ–300 אנשים, שנראה כי התחלקו במספר שווה בין ערבים ויהודים - ומולם מספר כפול, ואולי יותר, של מפגיני ימין. המשטרה ניסתה לחצוץ ביניהם. בצד שהפגין נגד המלחמה היו דגלי פלסטין ודגלים אדומים, שקראו ססמאות כמו "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". בצד השני היו דגלי ישראל, והמפגינים קראו "זועבי זונה", ו"מוות לערבים".

ההפגנה בחיפה, אתמול. בקבוקי הפלסטיק התחלפו בבקבוקי זכוכיתצילום: רמי שלוש

בשלב די מוקדם של ההפגנה החלו פעילי הימין להשליך אבנים ובקבוקים על המתנגדים. המארגנים קראו להביא את השלטים קדימה ולהתשמש בהם כמגנים, כי המשטרה לא מנעה את האלימות. כך, אנשים נעמדו בקדמת ההפגנה כששלט פלסטיק על ראשם, או כאפיה קשורה לצורך הגנה, ומדי פעם אחד מהם עבר אחורה, מדמם. המפגינים היו די ממושמעים ולא השיבו אש, מלבד קשיש אחד, ונער שהביא ביצים, אך שאר המפגינים לקחו לו אותן לפני שהספיק להשליכן.

בשלב מסוים, בקבוקי הפלסטיק התחלפו בבקבוקי זכוכית והושלך גם גז מדמיע מצד מפגיני הימין. התרשמתי שהמשטרה לא נחושה להגן על מפגיני השמאל. הגז המדמיע פגע בשורות, ואנשים הלכו אחורה. אחד המפגינים הקיא. זה נתן אות למפגיני הימין לעבור לצד, ולנסות לתקוף את ההפגנה מהאגפים.

כאשר הסתיימה ההפגנה נגד המלחמה, התחיל הקטע המסוכן. אנשי הימין חתרו למגע והתקרבו אל המפגינים, עטופים בדגלי ישראל. הם התמקדו בקריאות כמו "אחותך זונה", ונראה שהיה בהם רוב רוב גברי מובהק. במקביל, הם זרקו אבנים מקרוב יותר, ואנשים שעמדו בסמוך אליי נפגעו.

באתו שלב החלו מפגיני הימין לרוץ תוך כדי שירת "מוות לערבים". מישהי שבדיוק יצאה מסרט כנראה העירה להם על הקריאות, והם החלו לצעוק עליה שהיא שוכבת עם ערבים. השוטרים יצרו חומה אנושית כדי להגן עליה וחילצו אותה משם. "הם פאשיסטים", אמרה האשה ההמומה, שסיפרה כי תמיד נמנעה מהפגנות, וחשבה שהתיאורים מוגזמים. לפני שבוע הייתי בכרם שלום ורעים. ישנתי בממ"ד בנירים בזמן אזעקות "צבע אדום", ואחר כך באשדוד - העיר שספגה הכי הרבה שיגורים. אבל ההפגנה הזו בחיפה הרגישה מפחידה ומסוכנת בהרבה.

ממשטרת חיפה נמסר בתגובה לטענות כי השוטר על הווספה התעלם מהפגיעה בסגן ראש העיר: "תחנת חיפה תפתח בחקירה ותבחן האם יש חומר ראייתי היכול להביא לאיתור הפוגע ולהעמדתו לדין. במהלך ההפגנה, שוטרי המחוז חצצו בגופם בין הצדדים, שלושה שוטרים נפגעו  קל, עצרו 14 חשודים משני הצדדים ובכוונת המשטרה למצות עימם את הדין. לא נאפשר קיומן של הפגנות ללא רשיון ונתייחס באפס סובלנות למפירי החוק והסדר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ