בר־אילן אישרה ל30 סטודנטים להחליף קורס של "מרצה שמאלני"

הסטודנטים מחו נגד סטטוסים שמאלניים שפרסם המרצה בדף האישי שלו. למרות שהדעות לא הושמעו בכיתה, האוניברסיטה אישרה את ההחלפה

ירדן סקופ
חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ
חיים לוינסון

אוניברסיטת בר אילן אישרה לשלושים סטודנטים לתואר שני במנהל עסקים להחליף קורס, בשל טענתם כי המרצה, ד"ר אורי וייס, הוא שמאלני קיצוני והם אינם מעוניינים ללמוד אצלו. וייס, ד"ר למשפטים, מלמד קורס קיץ במשפט עסקי במסגרת תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת בר אילן.

לפני שבועיים, עם פתיחת מבצע צוק איתן, נכנס אחד הסטודנטים של וייס, משה אהרון, לדף הפייסבוק של וייס. בדף גילה אהרון כי וייס פירסם שורה ארוכה של סטטוסים נגד המבצע, ובין היתר כתב כי "זו ממשלה של מלחמות, פשעי מלחמה, רדיפת פליטים, פגיעה במוסדות הדמוקרטים ופגיעה בעניים". עוד כתב וייס "אני תומך בוועדת גולדסטון 2" ו"הקש בגג הוא פשע מלחמה". עיקר זעמו של הסטודנט אהרון יצא על השיר "עמדא" שחיבר ופרסם וייס:

"עַל כַּמָּה רְגָלִים פְּגַז צַהַ"ל עוֹמֵד?

עַל שְׁתֵּי רַגְלָיו שֶׁל עִיסָא

וְעַל אַרְבַּע רַגְלֵי אֶחָיו הַמֵּתִים

וְהִיא שֶׁעָמְדָה וְהִיא שֶׁעָמְדָה

בִּשְׂדוֹת הַתּוּת".

אוניברסיטת בר אילןצילום: תומר אפלבאום

אהרון יידע סטודנטים אחרים בדבר התבטאויותיו של וייס, שנסערו מהן והתארגנו במטרה להחרים את שיעוריו. הם פנו למרכז התוכנית באוניברסיטה, פרופ' שמואל סטשבסקי, וזה אישר את בחירתם ואפשר לעבור לקורס אחר — ללא מרצה "שמאלני". בשיעור שנערך השבוע, נכחו 15 סטודנטים בלבד.

הסטודנטים לא טענו שווייס מבטא את דעותיו הפוליטיות בכיתה. "המרצה, בזמנו הפרטי, טוען שצה"ל מושתת על רצח ילדים. זו פגיעה בערך שמשותף לכולנו", אמר אחד הסטודנטים. לעומתו, אמר סטודנט אחר ל"הארץ" כי "זו בושה. רדיפה פוליטית. הוא שמאלני קיצוני וגם אני נגד הדעות שלו, אבל הוא לא אמר כלום בכיתה". לדבריו, "כל המחאה היא בגלל השיר שהוא כתב. ההנהלה לא צריכה לתת לזה גיבוי".

מאוניברסיטת בר־אילן נמסר בתגובה: "סטודנט הלומד בקורס פנה לראש המחלקה וביקש לעבור ללמוד בקורס אחר, לאחר שלדבריו גילה שהמרצה מביע בדף הפייסבוק שלו דעות פוליטיות קיצוניות המקוממות אותו. הואיל והקורס הוא קורס בחירה קיבל הסטודנט אישור. לאוניברסיטה אין עניין בדעותיהם הפרטיות של המרצים כל עוד הן נותרות פרטיות. כשם שלמרצה מותר להחזיק בדעותיו הפרטיות, כך שמורה לתלמידים הזכות לבחור אצל מי ילמדו".

הסטודנט משה אהרון אמר ל"הארץ": "עת קראתי את פרסומיו של אורי וייס נחרדתי לגלות שהנ"ל טוען שכוחו של צה"ל מבוסס על רצח ופגיעה בילדים. אני סבור שאדם שזו השקפתו כלפי צבא הגנתנו אינו ראוי לשמש מרצה ומורה בבית המדרש להכשרת מנהלים". המרצה, ד"ר אורי וייס, בעל בלוג וכותב טורי דעה בעיתון "הארץ", סירב להגיב לידיעה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ