המל"ג לסטודנטים: "נהגו באיפוק" בהתבטאויות פוליטיות

פרופ' חנוך שינמן מאוניברסיטת בר אילן סירב להתנצל על המייל ששלח לסטודנטים, ובו הביע צער על פגיעה באזרחי שני הצדדים

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי

סגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' חגית מסר ירון קראה לסטודנטים לנהוג "באיפוק וריסון" בהתבטאויותיהם הפוליטיות. במקביל, פרופסור חנוך שינמן מאוניברסיטת בר-אילן סירב לדרישת האוניברסיטה כי יתנצל על אימייל ששלח לסטודנטים ובו הביע צער על פגיעה באזרחים בשני הצדדים במבצע.

בתחילת השבוע ביקשה האגודה לזכויות האזרח מפרופ' חגית מסר ירון להנחות את המוסדות האקדמיים "שלא לנקוט צעדים נגד סטודנטים בגין התבטאויות ברשת". בתגובה כתבה פרופ' מסר ירון כי "חופש הביטוי הינה זכות יסוד ואנו מייחסים לה חשיבות רבה, בפרט במסגרת האקדמית...עם זאת, ימים אלה אינם ימים רגילים, ועל כן ראוי כי בתקופה רגישה זו ננהג באיפוק וריסון בהתבטאויות הנמצאות על סדר היום הציבורי".

בתגובתה מציינת פרופ' מסר ירון כי המל"ג החליטה שמוסד אקדמי "לא ימנע או יגביל את זכותו של סטודנט לקיים פעילות ציבורית, לרבות להתארגן ולהפגין בכל נושא", והוסיפה כי ההחלטה מתייחסת לפעילות בתוך הקמפוסים, ומותנית בכמה תנאים, בהם שהפעילות אינה אסורה לפי החוק.

"פנייתכם מתייחסת להתבטאויות סטודנטים ברשת, והיא מעוררת שאלה מאתגרת לעניין גבולותיו של הקמפוס בעידן המודרני, והאם וכיצד יש להחיל החלטות המועצה מעבר לגבולות הקמפוס הפיזי", כתבה סגנית יו"ר המל"ג, "בימים הקרובים נפנה למוסדות להשכלה גבוהה בכדי שיבחנו התאמת תקנוניהם להחלטה".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר כי "אין ולא יכולה להיות שום הצדקה להתערבות כלשהי של מוסד להשכלה גבוהה בהתבטאויות של סטודנטים בדפי הפייסבוק הפרטיים שלהם. על המל"ג להבהיר לראשי האוניברסיטאות והמכללות שאין להם כל סמכות לטפל בהתבטאויות פרטיות של סטודנטים".

בתוך כך, פרופ' חנוך שינמן מהפקולטה למשפטים מאוניברסיטת בר אילן אמר אתמול כי לא יתנצל על ההודעה המנהלתית ששלח לסטונדטים. ״כתבתי שאני מקווה כי הסטודנטים וקרוביהם אינם בקבוצה גדולה של אנשים שנפגעו. אכן, משתמעת מכך הכרה בסבל האנושי של כל הצדדים. אין כאן התייחסות לשפיכות הדמים ולגורמים לה, אלא רק הבעת צער", אמר שינמן. ״אני גם לא מתכוון להתנצל. לא הצלחתי להבין על מה אני אמור להתנצל", הוא הוסיף.

הפגנה לשחרור עצירים מנהליים באוניברסיטת תל אביב, 2012צילום: אלון רון

בהודעה ששלח לסטודנטים ביום שני בערב, כתב פרופ׳ שינמן כי הוא מקווה שהם ומשפחותיהם ״אינם בין מאות האנשים שנהרגו, האלפים שנפצעו, או עשרות האלפים שבתיהם נהרסו או שנאלצו לעזוב את בתיהם במהלך או כתוצאה ישירה מהעימות האלים ברצועת עזה וסביבתה". בין הסטודנטים שקיבלו את ההודעה יש לפחות סטודנטית ערבייה אחת. בתגובה הגדיר דיקאן הפקולטה למשפטים, פרופ׳ שחר ליפשיץ, את המכתב כ״פוגעני״ ואמר כי התוכן והסגנון ״מנוגדים לערכי האוניברסיטה והפקולטה למשפטים״.

לדברי פרופ׳ שינמן, הנמצא כעת בחו״ל, "המטרה של המסר הקצר היתה ההיפך ממה שמיוחס לו - להראות התחשבות בסטודנטים. לא כתבתי את הדברים בציניות והרעיון שיש כאן כביכול מניע נסתר להגניב עמדה פוליטית איננו נכון".

לדברי פרופ' ליפשיץ, "לסטודנטים כאב השרבוב של עמדה פוליטית לתוך הקשר לא פוליטי. לא צריך להיתמם: יש בדברים סימטריה בין לוחמי צה"ל למחבלי חמאס, אי אפשר להגיד שהמסר הוא ניטרלי". ליפשיץ "התנצל בשמו ובשם הפקולטה" לפני הסטודנטים, אך ציין כי "לא אעשה לפרופ' שינמן דבר אם לא יתנצל".

עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח כתב אתמול לפרופ' ליפשיץ כי "לא פרופ' שינמן הוא הראוי להוקעה על עמוד הקלון בכיכר העיר, אלא הסטודנטים שהתלוננו נגדו ושרגשותיהם נפגעו מעצם אזכור סבלו של האחר". לדבריו, "תגובתך מצטרפת לאווירה הלא סובלנית המאפיינת עת זו, ושעשויה להלך אימים על כל מי שמעז להביע את עמדתו. אווירה שכזו סותרת ערכים בסיסיים של כל קהילה אקדמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ