עקב ביקורת מימין ומשמאל |

בוטלה עצרת "לחיזוק צה"ל והדמוקרטיה"

אמש פרסמו מארגני העצרת, שהייתה אמורה להתקיים בשבת, הודעה בה נכתב כי הובא לידיעתם שקיצונים מתכוונים להשתלט על האירוע

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

מארגני העצרת שהיתה אמורה להיערך במוצאי שבת תחת סיסמה "מחזקים את צה"ל והדמוקרטיה", החליטו אמש לבטל את האירוע. זאת, לאחר שהתברר כי קבוצות קיצוניות, אשר לדבריהם משתייכות לשולי הימין הקיצוני, מתכוונות להפריע ולהתעמת עם משתתפי העצרת. בהפגנה היו אמורים להשתתף שורה של ארגונים, בהם התאחדות הסטודנטים, דרור ישראל, התנועה ליהדות מתקדמת (רפורמית), זכויות אדם כחול לבן, פורום המילואים בישראל, אם תרצו, ותנועות נוער כמו הצופים ובני עקיבא.

מאז פרסום העצרת מתחו פעילים בשמאל ביקורת על תנועת דרור ישראל, המזוהה עם בוגרי הנוער העובד והלומד, ועל התנועה ליהדות מתקדמת על רקע שיתוף הפעולה שלהן עם "אם תרצו". כך, למשל, הודיע יוסי שריד כי יתפטר מההנהלה הציבורית של התנועה הרפורמית, אם זו תשתתף בעצרת. "אני לא רואה את עצמי חבר בהנהלה של ארגון המפגין יחד עם 'אם תרצו' למען הדמוקרטיה. יש גבול לכל אבסורד", אמר. אתמול הודיעה מרצ כי תפרק את הסיעה המשותפת עם הרפורמים בהסתדרות הציונית, ואחר הצהריים החליטו הרפורמים שלא להשתתף בהפגנה.

הארגונים חתמו על מסמך בן חמישה סעיפים, ובהם קביעות כמו "חופש הביטוי הוא ערך שהעורף חייב להיאבק עליו", "חמאס הוא ארגון טרור רצחני המבקש לחסל את מדינת ישראל, ו"צה"ל הוא צבא מוסרי", והבעת צער "על כל אובדן בנפש של חפים מפשע ברצועת עזה וישראל".

אמש פרסמו המארגנים הודעה בה נכתב כי "מטרת העצרת היתה להביא פעילים מימין, שמאל, תנועות חינוך וסטודנטים, על מנת להתחיל בתהליך של בחינת גבולות השיח בינינו. הובא לידיעתנו כי קיצונים מתכוונים להשתלט על האירוע. לנוכח המידע, החלטנו לעת עתה לדחות את האירוע".

בתנועת דרור ישראל אמרו אמש כי "אנו מקווים, ואף נפעל לכך, שהעקרונות המנחים שסוכמו בבסיס האירוע יחייבו את כלל הארגונים והתנועות שחתמו עליו". מהתנועה ליהדות מתקדמת נמסר כי הצטרפות "אם תרצו" להפגנה "הביאה חברים רבים בתנועתנו ושותפים רבים לדרכנו לבקש מאתנו לשקול מחדש את הצטרפותנו לעצרת. אין אנו יכולים להתעלם מהעובדה כי פרסומיה של 'אם תרצו' ואתר האינטרנט שלה מעידים על כך שגם בעיצומם של ימים אלו, ממשיכה תנועה זו לפעול בניגוד מפורש לעקרונות המסמך עליו חתמה". לדברי מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, "התאכזבו עמוקות מסגנון של איום מצד בכירים במרצ".

מ"אם תרצו" נמסר כי "החלטנו להצטרף להפגנה במוצאי שבת כדי להשמיע את הקול השפוי, הציוני והמרכזי בחברה הישראלית. לא ניכנע ללחצים מצד השמאל הקיצוני והאנטי־ציוני, שפועלים לסתימת פיות ולהכפשת צה"ל ומדינת ישראל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ