בני זוג חד־מיניים של יהודים יוכלו לקבל אזרחות ישראלית

"איני רואה מקום להבחין בין יהודים שנישאו בנישואים הטרוסקסואלים, ליהודים שנישאו לבני מינם בחו"ל", כתב שר הפנים סער למנכ"ל רשות האוכלוסין

אילן ליאור
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
יאיר אטינגר

שר הפנים, גדעון סער, קבע היום (שלישי) כי מעתה תוענק אזרחות ישראלית גם לבני זוג חד־מיניים של יהודים שיעלו לארץ. ההחלטה מהווה פרשנות חדשה לחוק השבות ומתייחסת למי שאינם אזרחי ישראל היום ונישאו בחו"ל באופן חוקי ורשמי.

התיקון לחוק השבות מ–1970 קובע כי בן זוג של יהודי זכאי לאזרחות ישראלית. "הזכויות של יהודי לפי חוק זה והזכות של עולה לפי חוק האזרחות... מוקנות גם לילד ולנכד של יהודי, לבן זוג של יהודי ולבן זוג של ילד ושל נכד של יהודי; להוציא אדם שהיה יהודי והמיר דתו מרצון", נכתב בסעיף 4א לחוק.

בניגוד לחוקים אחרים, ובהם למשל חוק הפונדקאות, החוק אינו מציין מפורשות כי זכות זו ניתנת רק לזוגות הטרוסקסואלים. למרות זאת, המדינה לא העניקה עד כה אזרחות לבני זוג לא יהודים של הומואים ולסביות יהודים, גם אם נישאו כחוק.

בני הזוג אלוורז, מימין, וגולדברג, ב-2011צילום: טלי מאייר

בהודעה לעיתונות הבהיר היום סער כי קיבל את ההחלטה בעקבות פניות שקיבל מצד הסוכנות היהודית ומצד בני זוג מאותו מין. "עניינו של חוק השבות הוא בקיבוץ כל בני העם היהודי מהגלויות. תחולתו של סעיף 4א שבו, שתוקן ב–1970, היתה לאפשר לבני המשפחה של היהודי - המבקשים גם הם לעלות עמו - להגיע לישראל כשווים לו, על מנת לעודד את עלייתם של בני העם היהודי לישראל", כתב סער למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי. "לעניין זה איני רואה מקום להבחין בין יהודים שנישאו בנישואים הטרוסקסואליים, ליהודים שנישאו לבני מינם בחו"ל, על פי חוק. אלה ואלה עונים על התכליות של חוק השבות, בבחינת 'ושבו בנים לגבולם'".

בעבר דווח ב"הארץ" כי רשות האוכלוסין וההגירה סירבה להעניק אזרחות לבני זוג חד־מיניים של יהודים שעלו לארץ. כך, לפני שלוש שנים פורסם סיפורם של ג'ושוע גולדברג וביארדו אלוורז, אזרחים אמריקאים שעלו לארץ - אך רק גולדברג, בהיותו יהודי, קיבל תעודת זהות ישראלית ותעודת עולה על פי חוק השבות. אלוורז לעומתו, נאלץ להפעיל לחץ רב על רשות האוכלוסין וההגירה, בעקבותיו קיבל מעמד של תושב ארעי בלבד.

בהיעדר תעודת עולה, נמנעה למשל מאלוורז האפשרות לפתוח חשבון בנק משותף עם בן זוגו, המקבל סל קליטה. כמו כן, סירב הבנק להנפיק לו כרטיס אשראי והוא גם לא הצליח לרכוש ביטוח בריאות בקופות החולים. רשות האוכלוסין מסרה אז בתגובה כי זו היתה בקשה ראשונה מסוגה והנושא נמצא בבחינה. חודשיים לאחר הפרסום, בסיוע המרכז הרפורמי לדת ומדינה, קיבל אלוורז אזרחות ישראלית ומעמד עולה.

"אני יודעת שמאז המקרה של אלוורז כל מקרה הצריך בדיקה פרטנית", אמרה היום עו"ד ניקול מאור, מנהלת מרכזי סיוע משפטי לעולים של התנועה הרפורמית, שסייעה לבני הזוג. "לפעמים בני הזוג כן קיבלו אזרחות ולפעמים לא. כנראה שלאחר הצטברות המקרים החליטו שהגיע הזמן להחלטה עקרונית. אני מאוד שמחה שהשר קיבל החלטה ברורה שכמדיניות אין להפריד בין זוגות חד־מיניים לזוגות הטרוסקסואלים".

היא הוסיפה כי "יש עדיין בעיה שהוא לא פתר אותה - וזה המקרים של זוגות חד־מיניים שלא יכולים להתחתן. למשל זוג מרוסיה, שלא מכירה בנישואים חד־מיניים. גם אם היו מתחתנים בקנדה, הנישואים האלה לא יוכרו ברוסיה. נגיד שזוג כזה היה רוצה לעלות לישראל, נכון להיום משרד הפנים לא יכיר בבן הזוג כזכאי שבות כי הוא מכיר רק בבן זוג נשוי, על אף שההגדרה של חוק השבות היא 'בן זוג' ולא בהכרח 'בן זוג נשוי'".

האגודה למען הלהט"ב בירכה על המדיניות החדשה של שר הפנים. "ההחלטה של שר הפנים לתת אזרחות ישראלית לבני ובנות זוג חד־מיניים הנשואים בנישואי חו"ל ליהודים, בהתאם לחוק השבות, מתקנת עוול של שנים רבות שהפלה בין זוגות הטרוסקסואלים לזוגות להט"בים", מסרה האגודה.

"האגודה מודה לשר הפנים על כך ומעריכה את תמיכתו בשוויון לקהילת הלהט"ב. אנו מקווים ומקוות שבהמשך להחלטה זו המכירה בנישואים להט"ביים של עולים חדשים, שרי הממשלה וחברי הכנסת בקואליציה ובאופוזיציה כאחד יפעלו על מנת להכיר בנישואים להט"ביים גם עבור אזרחי ישראל".

מנגד, במגזר הדתי הביעו היום מחאה על ההחלטה. ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) כינה אותה "אומללה", ואמר כי היא "תפעל כבמורנג נגד רצון סער - המבקש להשיב בנים לגבולם. רבים וטובים מהיהודים דווקא ימאסו כעת במדינה ויתרחקו מארץ ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ