ביהמ"ש: פעילי להב"ה יורשו להפגין 200 מטר מחתונת הזוג היהודי-ערבי

השופטת טענה שעלות אבטחת חתונת מחמוד מנסור ומורל מלכה בראשון לציון היא בזבוז כסף שיכול היה לשמש לכיפת ברזל. הנשיא ריבלין: די להסתה נגדם

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים153
אילן ליאור
אילן ליאור

בית משפט השלום בראשון לציון התיר לקיים הערב ׁׁׁ(ראשון) את הפגנת ארגון הימין הקיצוני להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש) במרחק 200 מטר , צעיר מוסלמי ויהודיה שהתאסלמה.

בדיון בבית המשפט הציע נציג המשטרה לקיים את ההפגנה בחניון המצוי כ-200 מטר מאולם האירועים בראשון לציון. אם יסרבו אנשי להב"ה למיקום המוצע, יהיה עליהם להפגין בכל מקרה במרחק של לפחות 200 מטר מהאולם. השופטת עיריה מרדכי הדגישה כי החלטתה נועדה למנוע חיכוך בין המפגינים לבין משתתפי האירוע. היא האוסר על אנשי ארגון להב"ה או מי מטעמם ליצור קשר עם בני הזוג.

בעתירה לבית המשפט הזהיר עו"ד יניב שגב, המייצג את בני הזוג, כי "ההפגנה המתוכננת תגלוש במהרה לאלימות". הוא הוסיף כי "קיים חשש ממשי וברור לשלומם של בני הזוג". בסוף השבוע הודיעה המשטרה לחתן כי עליו לשכור עשרות מאבטחים מכיסו על מנת לערוך את החתונה כמתוכנן .

בדיון היום דיווח נציג המשטרה כי מאות שוטרים יאבטחו את החתונה. השופטת מרדכי אמרה בתגובה כי זה בזבוז של כספי ציבור, אך אנשי להב"ה עמדו על קיום ההפגנה. "כואב לי. אנחנו משלמים הרבה מסים על המחאה הזו. זה כסף שיכול ללכת לכיפת ברזל", אמרה השופטת. עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את ארגון להב"ה, השיב לה "זו היתה הטענה שלי במצעד הגאווה".

בני הזוג, מורל מלכה ומחמוד מנסור, בדרך לחתונתם, הערבצילום: עופר וקנין

"ערבים ויהודים זה אותו דבר. אין כמו לחיות בדו קיום", אמר מנסור בבית המשפט. "אנחנו גרים ברחוב עם ערבים ויהודים וכולם אומרים אחד לשני בוקר טוב. היא התאסלמה מזמן ואנחנו כבר נשואים מיום שישי. אם יהודי היה מתחתן עם סינית גם היו עושים את זה? מה שאני עושה זה עבירה פלילית?".

מנסור בירך על החלטת השופטת למנוע בצו אפשרות יצירת קשר עמו ועם כלתו, אולם בנצי גופשטיין מארגון להב"ה טען כי "אין פה סיבה למסיבה. עכשיו, כשיש לנו אישור של בית משפט, אני קורא לכולם להגיע היום למחאה, לבוא ולהראות שזה לא מה שעם ישראל רוצה. שכל אשה תדע שערוץ 2 ו-10 יגיעו למשפחה שלה אם תעשה דבר כזה".

בימים האחרונים הפיץ ארגון להב"ה את ההזמנה לחתונה וקרא לתומכיו לבוא להפגין מולה ולהפעיל לחץ על בני הזוג ומשפחותיהם על מנת לבטל את הנישואים. בשיחה עם "הארץ" סיפר מחמוד כי הוא ובת זוגו קיבלו שיחות טלפון רבות, שכללו איומים וקללות, ולכן נאלצו להחליף את מספריהם. למרות הסערה, החליטו לקיים את החתונה כמתוכנן.  

נשיא המדינה התייחס לחתונה בפוסט שפרסם היום בעמוד הפייסבוק שלו. "קו אדום עובר בין חופש הביטוי והמחאה לבין הסתה", כתב, "מחמוד ומורל מיפו החליטו להינשא ולקיים את חירותם במדינה דמוקרטית. גילויי ההסתה נגדם מקוממים ומדאיגים, תהא אשר תהא עמדתי או עמדתו של אחר ביחס לנושא עצמו. לא כולם חייבים לשמוח בשמחתם של מחמוד ומורל - אך כולם חייבים בכבודם. יש בינינו ובתוכנו מחלוקות קשות ונוקבות ואולם להסתה, לאלימות ולגזענות אין מקום בחברה הישראלית. ביטויים אלה מכרסמים תחת יסודות חיינו המשותפים כאן במדינת ישראל, היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית". ריבלין חתם את הפוסט בציטוט "בראשית ברא אלוהים את היחיד" שכתב זאב ז'בוטינסקי והוסיף "עם חופשי אנחנו בארצנו, בדעה ובפעולה, ואני מאחל לזוג הטרי בריאות, נחת ושמחה".

"אנחנו ביחד חמש שנים, אבל אף פעם לא נתקלנו בגזענות כזאת. תמיד ידעתי שיש גזענים, אבל כל עוד הדבר לא מגיע עד אליך ואתה מרגיש את זה על הגוף שלך אתה לא מבין מה זה", אמר אמש (שבת) בשיחה עם "הארץ". "אם זה היה מישהו מהמשפחה שלה הייתי מבין אותם, אבל אנשים לא קשורים - מה איכפת להם? למה הם מתערבים? אם הם חשבו שיעשו ככה ונוותר אחד על השני - זה לא יקרה". הוא ציין כי מנגד, הם מקבלים גם שיחות תמיכה וחיזוק.

לאחר הפרסומים של בפייסבוק החלו לקבל שיחות טלפון רבות שכללו איומים וקללות. גם בני משפחותיהם קיבלו שיחות מאיימות. בעקבות השיחות האלה החליפו בני הזוג את מספרי הטלפון שלהם. למרות זאת, החליטו לקיים את החתונה כמתוכנן. בשל האיומים וההפגנה המתוכננת חייבה אותם המשטרה לשכור 33 מאבטחים בעלות של כ-15 אלף שקלים. בעלי האולם הסכימו לממן חצי מעלות האבטחה. מחמוד מוחה על כך שהוא נדרש לשאת בהוצאות האבטחה ומפנה את טענותיו למשטרה: "למה מחייבים אותי שאני אוציא מהכיס שלי? אם יש אירוע כזה הם צריכים לדאוג לזה, לא אני", הוא אומר.

"אנחנו מרגישים נפלא וזה מחזק אותנו", מדגיש מחמוד בהתייחסו לסערה סביב החתונה. "חושבים לשבור אותנו, אנחנו לא נשברים - להיפך, אנחנו מתחזקים.אני לא דואג, אבל זה מטריד שיום כזה שכל בן אדם מחכה ליום הזה, זה היום הכי מאושר בחיים, ומחר יש לי דיון בבית משפט בבוקר". מורל היתה אמש בהכנות אחרונות לחתונה. אמה, אחיותיה ובני משפחה נוספים אמורים להשתתף. אביה, לעומת זאת, מתנגד לנישואיה עם מוסלמי והודיע שלא יבוא. "אינשאללה יבואו כמה שיותר. יש כאלה שמפחדים לבוא אולי, את אבא שלה לא הצלחנו לשכנע, אבל יהיה אירוע יפה".

ח"כ משה גפני אמר בעקבות האירוע: "בתקופה זו בה קיימת סכנת התבוללות קשה בעם ישראל - כואב הלב - וזו בושה שנערה יהודיה הולכת עם גבר לא יהודי וברוב חוצפתם מכנים זאת חתונה ופוגעים בפומבי במסורת היהודית ובשרשרת הדורות של עמנו. אנו מגנים בתוקף את האירוע המביש הזה המטיל כתם על העם היהודי, וכפי שהיה בהיסטוריה - אנו בטוחים כי עשבים שוטים שכאלו לא הם שיכתיבו את שרשרת הדורות של העם היהודי".

ההזמנה לחתונה והפוסט של להב"ה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ