היועמ"ש הורה על הקפאת ההחלטה לבטל את השירות הלאומי ב"בצלם"

מנכ"ל השירות הלאומי נימק את החלטתו בכך "שהארגון פועל נגד המדינה". המשנה ליועמ"ש אמרה כי ההחלטה מעלה שאלות משפטיות וביקשה הבהרות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, הודיעה היום (ראשון) ל"בצלם" ולאגודה לזכויות האזרח כי הורתה למנכ"ל רשות השירות הלאומי־אזרחי, שר־שלום ג'רבי להקפיא את החלטתו שלא לאפשר שירות לאומי ב"בצלם". ג'רבי נימק את החלטתו בכך  ש"בצלם" פועל נגד המדינה ונגד צה"ל.

"על פני הדברים, ההחלטה (של ג'רבי, ר"ח) אכן מעלה שאלות משפטיות לא קלות, הן בנוגע לסמכות קבלת ההחלטה והן בנוגע להליך בו התקבלה", כתבה זילבר למנכ"ל "בצלם" חגי אלעד וליועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח עו"ד דן יקיר. זילבר ציינה כי פנתה לג'רבי לקבל הבהרות וכי בכוונתה לקיים דיון בעניין ובסופו תתקבל החלטה באשר לחוקיות המהלך. עד לקיומו של הדיון, הנחתה זילבר להשעות את ההחלטה לבטל את אישור "גוף מפעיל" שניתן ל"בצלם".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ג'רבי הודיע על החלטתו לבטל את הגדרת הארגון כ"גוף מפעיל", כלומר גוף שיכול לקלוט את מתנדבי השירות הלאומי. במכתבו לאלעד, ציין ג'רבי כי פנייתו נעשתה בעקבות הלחימה בעזה. "כמנכ"ל ממלכתי מטעם מדינת ישראל, האמון על רשות שתפקידה לפעול לטובת מדינת ישראל ולמען אזרחיה, אני חש חובה להפעיל את סמכותי ולהפסיק את הסיוע הניתן מהמדינה לארגון הפועל כנגדה וכנגד חייליה, המוסרים נפשם ממש בגבורה עילאית למען הבטחת שלומם וביטחונם של כלל האזרחים מכלל המגזרים הסובלים כבר שנים רבות מירי על בתיהם, נשיהם וילדיהם", כתב ג'רבי לאלעד.

בתגובה כתב יקיר לג'רבי וליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי "המכתב רצוף השמצות חמורות ביותר וחסרות בסיס כאילו בצלם פועל נגד מדינת ישראל וחייליה, וכאילו הוא שותף להפצת שקרים והסתה, שהם חלק ממסע דה־לגיטימציה בינלאומי נגד המדינה. לא רק שדברים אלה אין להם דבר וחצי דבר עם פעילותו של בצלם, אלא הם מבטאים תפיסה מעוותת של ערכי הדמוקרטיה וחוסר הבנה מוחלט לתפקידם של ארגוני זכויות האדם במדינה דמוקרטית". יקיר התייחס לדברי ג'רבי כי ערך בדיקה בגופים המפעילים, וציין כי "לא ברור איזו בדיקה ערכת ולשם מה היא הייתה נחוצה". הוא תקף את הפצת המכתב בכוונתו "לשדר מסר מאיים לשאר העמותות המוכרות: ראו הוזהרתן, כל פעילות ביקורתית נגד השלטון עלולה לעלות בביטול האישור להעסיק בנות ובני שירות לאומי־אזרחי".

עוד הוסיף יקיר כי "ביטול האישור לארגון בצלם סותר עקרונות יסוד חוקתיים ובא לפגוע בפעילות חיונית להגנה על זכויות האדם". יקיר הוסיף כי ההחלטה התקבלה בניגוד לכללים הבסיסיים, שכן ההחלטה התקבלה מבלי שניתנה ל"בצלם" ההזדמנות להגיב.

בשירות הלאומי יש תקנים למתנדבים בעמותות ובארגונים מימין ומשמאל - בעמותת אלע"ד, באגודה לזכות הציבור לדעת, בעמותת אפרת למניעת הפלות, וכן במוקד הסיוע לעובדים זרים, בוועד נגד עינויים ובארגון שומרי משפט. ב"בצלם" יש תקן אחד, שנפתח ב–2012, למתנדב שירות לאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ