הפגנות מחאה ותמיכה בחגיגת נישואי בני הזוג מחמוד ומורל; ארבעה מפגינים נעצרו

כ-150 פעילי הארגון הקיצוני להב"ה קראו "מוות לערבים" ו"כהנא חי". בנוסף, הגיעו כ-100 מפגינים להביע תמיכה בזוג. שוטרים רבים מאבטחים את האירוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תחת אבטחה משטרתית כבדה נערכה הלילה (ראשון) בראשון לציון חתונתם של מחמוד מנסור ומורל מלכה, צעיר מוסלמי ויהודיה שהתאסלמה. החתן והכלה הגיעו לאולם מוקפים מאבטחים, וכל אורח שהגיע נדרש להזדהות ולהשיב לשאלות של שוטרים ומאבטחים על מנת להוכיח כי אכן הוזמן. 

בקצה הרחוב, כ-150 מטר מהכניסה לאולם, הפגינו כ-200 פעילי ימין קיצוני ביוזמת ארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש), זאת בעקבות החלטת בית משפט השלום בראשון לציון שהתיר להם להפגין נגד החתונה במרחק של לפחות 200 מטר מהאולם.

מדי פעם ניסו מפגיני הימין להתקרב לכניסה לאולם תוך שהם מקללים את בני הזוג, אך המשטרה הרחיקה אותם למתחם המגודר, בהתאם להוראת בית המשפט. המפגינים קראו קריאות גזעניות ומאיימות ובהן "מוות לשמאלנים", הניפו דגלי ישראל ותקעו בשופר. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "בנות ישראל לעם ישראל" ו"התבוללות היא שואה". מנגד, מול הכניסה לאולם, התקיימה הפגנת תמיכה בבני הזוג. המפגינים אחזו פרחים ושרו שירי אהבה. 

הזוג מורל מלכה ומחמוד מנסור בדרכם לחתונהצילום: עופר וקנין

על השלטים שנשאו נכתב בין השאר "אהבה לכולם", "רק האהבה תנצח" ו"1,000 להבות לא יכבו את האהבה". אחדים מאורחי החתונה הודו להם וצפרו לאות הערכה.
אחדים ממפגיני הימין מחו על כך שלא התאפשר להם להתקרב לאולם. הם גידפו את המשתתפים בהפגנות התמיכה בבני הזוג. עו"ד איתמר בן גביר, שייצג את להב"ה בבית המשפט אמר כי החלטת בית המשפט לאפשר את קיום ההפגנה סמוך לאולם היא "ניצחון של חופש הביטוי".

"רק בבוקר ניסו למנוע מאיתנו את כל המחאה הזאת ואני שמח שבית המשפט קיבל למעשה את עמדתנו ואיפשר חופש ביטוי. זו מדינה דמוקרטית, נתנו חופש ביטוי לאירועים הרבה יותר קשים וחמורים. אני מבין שהאירוע הזה מקומם ומרגיז הרבה מאוד אנשים. אני חושב שזכותנו למחות נגד ההתבוללות. כך באנו לעשות היום. לא התכוונו מלכתחילה לפוצץ את החתונה הזאת, אבל כן להעביר מסר, ונדמה לי שהמסר הזה עבר".

מפגינים נגד נישואי הזוג מורל ומחמוד, הערב בראשון לציוןצילום: עופר וקנין

מנגד, עו"ד יניב שגב, שעתר בשם בני הזוג לבית המשפט, אמר כי החלטת השופטת עיריה מרדכי תקדימית. לדבריו, זו הפעם הראשונה בה בית המשפט נענה לבקשת אדם פרטי למנוע הפגנה סמוך לאירוע פרטי. גיא רונן, מיוזמי הפגנת התמיכה בזוג, אמר כי בא למחות על ההתערבות הבוטה בעניין אישי. "זו חתונה. המרחב הציבורי לא צריך להתערב בה. זכותם של בני זוג לבחור באהבה שלהם. הם לא מוסד ציבורי", אמר. " הפן השני של זה זו הסתה פרועה של ארגון להב"ה, גזעני מאוד. אני לא איש שמאל, פשוט חשבתי שהשיח הציבורי הפך מאוד רעיל. אלה שני בני זוג שאף אחד לא מכיר אותם ועדיין זה מספיק שקוראים לו מחמוד כדי לייחל למותו ולבוא לכאן עם שופרות וזמבורות ולקוות שחומות יריחו יפלו עליהם".

הפגנת תמיכה בנישואי הזוג מחמוד ומורל, הערבצילום: תומר אפלבאום

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לחתונה בפוסט שפרסם היום בעמוד הפייסבוק שלו. "קו אדום עובר בין חופש הביטוי והמחאה לבין הסתה", כתב, "מחמוד ומורל מיפו החליטו להינשא ולקיים את חירותם במדינה דמוקרטית. גילויי ההסתה נגדם מקוממים ומדאיגים, תהא אשר תהא עמדתי או עמדתו של אחר ביחס לנושא עצמו. לא כולם חייבים לשמוח בשמחתם של מחמוד ומורל - אך כולם חייבים בכבודם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ