חיים לוינסון
חיים לוינסון

בית הדין הרבני הגדול אישר באופן חריג מתן גט לאשה שבעלה נמצא במצב צמח לאחר ניסיון התאבדות, וזאת לאחר שקבע כי במצב זה, הנישואים בינהם היו "מקח טעות".

לפי פסק הדין, שפורסם הבוקר (רביעי) ב"ידיעות אחרונות", הזוג נישא בשנת 2011. רק לאחר שנכנסה להריון, גילתה האשה, מרים כץ, כי בעלה סובל מבעיות נפשיות. בעקבות הגילוי הגישה כץ בקשה לגט, ואז ניסה בעלה לשים קץ לחייו בתלייה. הוא נמצא חסר הכרה וללא דופק, ונותר במצב צמח עד היום.

באופן חריג, החליט הרכב של בית הדין הרבני בצפון להתיר את כץ מעגינותה ולתת לה גט. הנימוק שנתן ההרכב, בראשות הדיין מימון נהרי, היה כי הנישואים בין בני הזוג היו "מקח טעות". מושג זה משמש במקרים שבהם במועד החתונה הוסתרו מהכלה פרטים מהותיים על החתן, ולהיפך. במקרה כזה ניתן לטעון כי לו הכירה הכלה את המצב לאשורו, לא היתה נישאת לאותו אדם.

מרים כץ. פסק דין חריג צילום: רמי שלוש

טיעון "מקח טעות" בנישואים נדון בגישות שונות בעולם. פוסקים ליברלים, כמו הרב האמריקאי משה פיינשטיין, קבעו כי במקרה של מחלת נפש שהוסתרה על ידי אחד הצדדים - לנישואים אין תוקף. בישראל, השמרנית יותר, השימוש בטיעון זה נעשה במשורה ובעשור האחרון ידועים רק שני מקרים כאלה שנדונו בבית הדין הרבני - ובאף אחד מהם לא מדובר בגבר במצב צמח, שאינו יכול להציג את עמדתו.

רק לפני ארבעה חודשים התיר הדיין אוריאל לביא מתן גט לחופית ארבילי, אשר היתה במצב של עגינות מאז 2007, השנה שבה נפגע בעלה בתאונת דרכים והפך לצמח. הפסיקה של הדיין לביא היתה חריגה והנימוק היה יוצא דופן: נקבע כי לו ידע בעלה של ארבילי את המצב שבו היא נמצאת, היה נותן לה גט. החלטתו של הדיין לביא הסעירה מאוד את העולם הרבני וגורמים בעדה החרדית יצאו נגדו. לעומתה, במקרה של מרים כץ, ניתנה הסכמה מראש מרבנים חרדים לפסיקתם של הדיינים למתן גט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ