משרד החינוך בודק שילוב תלמידים מהדרום שהתפנו בבתי ספר בצפון ובמרכז

בנוסף, נבחנת האפשרות לקיים שיעורים במקלטים או בסבבים. ההחלטה על פתיחת שנת הלימודים תתקבל רק 48 שעות לפני ה-1 בספטמבר

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שר החינוך שי פירון שוחח במהלך סוף השבוע עם ראשי הרשויות בדרום הארץ על פתיחת שנת הלימודים, הצפויה ביום שני בשבוע הבא. פירון הבהיר לראשי הרשויות כי המשרד ערוך לפתיחת השנה בכל מצב, ולמתן מענה מתאים לרשויות. ההחלטה הסופית על מועד הפתיחה נתונה להוראות פיקוד העורף ולהחלטת כל רשות מקומית.

במשרד החינוך אומרים כי הם ערוכים לשני התרחישים – פתיחה סדירה של שנת הלימודים בכל רחבי הארץ, או פתיחת משובשת בחלקים ממנה. אם השנה לא תיפתח כסדרה, מציעים במשרד פתרונות נקודתיים כמו למידה מרחוק, למידה במקלטים או למידה בסבבים.

במקביל, המשרד מקיים דיונים עם רח"ל (רשות חירום לאומית) כיצד לאפשר לילדים שהתפנו ממקום מגוריהם בדרום ללמוד בבתי ספר במקום אליו התפנו - במרכז או בצפון. בימים הקרובים צפויה להיערך בכל יום הערכת מצב, וההחלטה הסופית על פתיחת השנה בדרום תתקבל קרוב יותר ל-1 בספטמבר.

תלמידים נבחנים בבגרות במתמטיקה במקלט, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, אמר היום (ראשון) כי "אנחנו ממשיכים בהכנות ויום יומיים לפני פתיחת השנה נעשה הערכת מצב. לא מסכנים חיי ילדים, ופתיחת השנה לא תפגע בהמשך המבצע. אם שואלים אותי, לא יקרה כלום אם נדחה את פתיחת השנה בעוד שבוע או עוד שבועיים, כמה שצריך. העיקר להוריד את הלחץ מהממשלה וגם לא לשדר לחמאס איזושהי חולשה, שאנחנו כתוצאה מפתיחת שנת הלימודים נקל בעמדות שלנו או שנתפשר על איזשהן עמדות בכל מה שקשור בהשגת היעדים של המבצע".

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', מסר כי "כולנו מבינים את הרצון לשגרה מלאה ולפתיחה חגיגית של שנת הלימודים. לצערנו המציאות בשלב זה שונה ומורכבת. אנו פועלים מתוך אחריות. נותר כשבוע ואין צורך בכיפוף ידיים, זה מיותר לחלוטין. בצד השני מסתכלים עלינו ובחונים את סף השבירה שלנו. שיח משותף, תוך הקשבה והערכה הדדית, יביא להחלטה שקולה, נבונה ואחראית".

לפי התקן של משרד החינוך גודל של מקלט שנבנה החל מ-2003 הוא 15 מ"ר לכל כיתת אם. מכיוון שעל פי תקני משרד החינוך בכל כיתה יש לשבץ עד 40 תלמידים המשמעות היא שלכל תלמיד במקלט יש מרחב של עד 30 ס"מ. לכן, גם בבתי ספר בהם יש מקלט אין מקום לכל התלמידים בבית הספר, וזמן ההרתעה לא מספיק כדי לאפשר לכל התלמידים לרדת למקלט.

רק בבתי הספר החדשים שנבנו באזור הדרום ובבתי הספר שמוגנו במרחק של עד 7 ק"מ מגבול רצועת עזה הותקנו מרחבים מוגנים (ממ"דים) בחלק גדול מכיתות הלימוד - כך שבקרה הצורך התלמידים מתפנים לכיתה הסמוכה או יושבים בכיתה ממוגנת.

לידיעה בנושא ב-TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ