שר החינוך נפגש עם ראשי רשויות בדרום; ראש העיר אשקלון עזב בזעם

ראש העיר שמעוני דרש "מענה בטחוני" למצב, ופירון ענה לו, "אני רק שר החינוך". ראשי רשויות בעוטף עזה הודיעו כי שנת הלימודים תיפתח ב-1.9

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שר החינוך, שי פירון, ומנכ"לית משרדו מיכל כהן, ערכו היום (שני) שתי פגישות עבודה עם ראשי רשויות מיישובי עוטף עזה והדרום. הפגישה הראשונה נערכה עם חמישה ראשי רשויות הנמצאות במרחק עד 7 ק"מ מהגבול עם עזה, והפגישה השנייה עם ראשי עיריות ורשויות במרחק 40-7 ק"מ מהגבול. במהלך הפגישות נדונה פתיחת שנת הלימודים תחת האש. בפגישה השנייה עזב ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, את הישיבה בזעם. לטענת נוכחים במקום שמעוני פנה לפירון וביקש ממנו "מענה בטחוני" למצב, ופירון השיב לו "אני רק שר החינוך, אני יכול לתת מענה חינוכי". לאחר מכן ראש העיר קם ויצא.

בפגישה הראשונה אמרו חמישה ראשי הרשויות בעוטף עזה כי הם יפתחו את השנה, אך הם רוצים להעמיד לרשות ההורים את הבחירה אם לשלוח את ילדיהם או לא. ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין אמר: "אני רוצה לפתוח את הלימודים על מנת לאפשר להורים את האפשרות לשלוח את הילדים אם יש להם צורך בכך".

ראשי הרשויות ביקשו לשנות את מתכונת מערך ההסעות השגרתי, כך שיהיו קצרות יותר ולא יעברו בכל פעם בכל יישובי האזור. המשרד הבטיח את קיצור מסלולי ההסעה והפחתת מספר התלמידים על כל הסעה. ייתכן שהצבא ילווה את ההסעות.

השר פירון בישיבה עם ראשי הרשויות בדרום, היוםצילום: אדי ישראל

ראשי הרשויות הסבירו עוד כי יש צורך בתגבור סייעות בגני הילדים, על מנת לפנות את הילדים מהר למרחבים המוגנים במקרה הצורך. יש לציין כי הגנים עצמם ממוגנים. המנכ"לית הבטיחה אופציה של בנות שירות לאומי, מכינות, מורות חיילות ותקציב ייעודי נוסף להפגה ולמעטפת רגשית. במשרד הבהירו כי אופציית למידה מרחוק נשקלת ונשארת כאופציה בהיעדר פתרונות אחרים, לכלל הרשויות בטווח האש הכבדה.

במפגש עם ראשי הרשויות במרחק 40-7 ק"מ מהגבול עלו צרכים אחרים, חלקם שונים מרשות לרשות. כך למשל עלה בפגישה כי ישנן רשויות שבהן אין כיתות ממוגנות אבל יש אשכולות פיס ממוגנים, ולכן הלמידה תתבצע בהם. עוד עלה כי מבחינת משרד החינוך, בשבועיים הראשונים ללימודים ממילא לא תכננו למידה של ממש, אלא פעולות הפגה ובהדרגה לחזור לשגרה.

ראשי הרשויות ציינו את הבעיה של שעת תחילת הלימודים וסיומם, והצורך להגמיש את שעות ההגעה והיציאה מבית הספר כדי שלא ייווצר מצב שהילדים כולם באים והולכים באותם שעות.

לדברי ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', "לא נקבל שום החלטה מהותית כרגע. הרשויות, המשרד ופיקוד העורף מבינים את הניואנסים השונים אך בשלב זה כל אחד יעשה את ההערכות שלו באמצעות הידברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ