הצעת חוק: לבטל את מעמדה של הערבית כשפה רשמית בישראל

ההצעה מבקשת להפוך את העברית לשפה הרשמית היחידה. יוזם ההצעה, ח"כ שמעון אוחיון מישראל ביתנו, יזם גם את החוק שאוסר על הכינוי "נאצי"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

קבוצת ח"כים מישראל ביתנו, הליכוד והבית היהודי מתכוונים לקדם הצעת חוק חדשה, הקוראת להפוך את העברית לשפה הרשמית היחידה במדינת ישראל. על פי נוסח החוק, שהונח באחרונה על שולחן הכנסת, יבוטל סעיף בדבר המלך במועצה (חקיקה מימי המנדט הבריטי שאומצה על ידי מדינת ישראל), המגדיר את חובת המדינה לפרסם את כל הפקודות, המודעות והטפסים הרשמיים של הממשלה והרשויות המקומיות גם בשפה הערבית. בנוסף, יבוטל השימוש בשפה הערבית במשרדי הממשלה ובבתי המשפט.

על פי הצעת החוק, שלטי הכוונה בדרכים בין עירוניות ימשיכו להתפרסם בעברית ובערבית. "לכל אדם חירות להשתמש בשפות אחרות ברשות היחיד וברשות הרבים, לפעול לטיפוחן ולהנחלתן בקרב דובריהן", נכתב בהצעה. את החוק יזם ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו) וחתומים עליה בין היתר גם חברי מפלגתו דוד רותם וחמד עמאר, וחברי הכנסת משה פייגלין (ליכוד) ואורית סטרוק (הבית היהודי).

"ברוב המדינות בעולם שפת המדינה היא השפה המדוברת בפי רוב האוכלוסייה", נימקו חברי הכנסת את ההצעה. "אי לכך, במדינת ישראל יש לשפה העברית מעמד של שפת מדינה שראוי לעגן בחקיקה. קבלת הצעת חוק זו תתרום ללכידות החברתית במדינת ישראל ולבניית הזהות הקולקטיבית הנחוצה לגיבוש אמון הדדי בחברה ולשימור ערכי הדמוקרטיה". 

החוק הוא תולדה של השדולה לחיזוק מעמד השפה העברית. בשדולה חברים ד"ר צבי צמרת - לשעבר יו"ר מזכירות פדגוגית משרד החינוך, הפרופ' למשפטים אביעד הכהן, וד"ר נטלי אקון- מנהלת המרכז העולמי לקידום העברית.

ח"כ אוחיון הוא שיזם גם את הצעת החוק שאושרה בחודש ינואר, ל"איסור השימוש בסמלים וכינויים נאציים".  הצעת חוק אוסרת על שימוש במלה "נאצי" על כל הטיותיה או מלה בעלת צליל הדומה למלה נאצי, שנעשה בה שימוש בשל דמיונה זה. השימוש במלה יותר רק "למטרת לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי". העובר על החוק החדש, אם יתקבל, צפוי לחצי שנת מאסר ולקנס של מאה אלף שקלים. על פי ההצעה, שימוש בכינוי נאצי לא ייאסר אם האדם שאומר אותם יוכל להוכיח כי דבריו נכונים. בנוסף, "העלבת אדם על ידי הבעת משאלה, תקווה או ציפייה להגשמת מטרות הנאצים, או הבעת צער או מחאה על שלא הוגשמו במלואן - אסורה".

ח״כ עיסאוי פריג׳ (מרצ) אמר ל"הארץ" בתגובה להצעת החוק: "אנו רואים שוב ושוב את הניסיונות השיטתיים של חברי כנסת מהימין למחוק מהשיח חמישית מתושבי מדינת ישראל. אנשי הימין אימצו לעצמם שיח גזעני ואלים והפכו אותו לגיטימי ומקובל. מי שמבקש להכחיד את השפה הערבית ממדינת ישראל, יבקש מחר לשרוף ספרים שכתבו סופרים ערבים. במקום לקרב בין אנשים ותרבויות יש הבוחרים לטעת שנאה ולהכחיד תרבות. כששר החינוך מתעלם מהתלמידים הערבים ואף מוביל לביטול חובת לימוד השפה הערבית, זו רוח גבית לקיצוניים שמבקשים להתעלם מכל האוכלוסייה דוברת הערבית בישראל". עוד הוסיף ח"כ פריג' כי "אנשי הימין בישראל חדלו להיות נציגי הציבור והפכו להיות נציגי הקצוות הקיצוניים והמסוכנים בישראל. הצעת החוק היא סממן לאובדן הזהות ולהידרדרות מהירה של הדמוקרטיה".

הצעות חוק דומות עולות על שולחן הכנסת מדי כמה שנים, תמיד ביוזמת ח"כים ממפלגות הימין. באוגוסט 2011 הונחה הצעת חוק שנויה במחלוקת לפיה תשונה ההגדרה המקובלת של ישראל כ"מדינה יהודית דמוקרטית". מנסחי ההצעה ביקשו שישראל תוגדר כמדינת הלאום של העם היהודי, וכי המשטר הדמוקרטי בישראל יהיה כפוף להגדרתה של המדינה כ"בית לאומי לעם היהודי". על ההצעה חתמו 20 מבין 28 חברי הכנסת של מפלגת "קדימה".

ההצעה, שיזמו בין היתר אבי דיכטר (קדימה), זאב אלקין (ליכוד) ודוד רותם (ישראל ביתנו) נועדה לעצב מחדש מוסכמות יסוד באשר לאופייה של מדינת ישראל: כך, למשל, קבעה כי השפה הרשמית היחידה בישראל היא השפה העברית. זאת, אף כי עד היום גם הערבית והאנגלית הוכרו כשפות רשמיות. עם זאת, נכתב בחוק: "לשפה הערבית מעמד מיוחד, ולדובריה זכות נגישות לשונית לשירותי המדינה, הכל כפי שייקבע בחוק".

במאי 2008 הניחה ח"כ לימור לבנת (הליכוד) הצעת חוק דומה, במטרה לשלול את מעמדה של השפה הערבית כשפה רשמית עיקרית. על פי הצעת החוק של לבנת, תוגדר העברית כשפה הרשמית הראשית היחידה בישראל, בעוד שהשפות ערבית, אנגלית ורוסית יוגדרו כשפות רשמיות משניות.

את הצעת החוק הגישו עם לבנת יו"ר סיעת ש"ס יעקב מרגי, וסגני יו"ר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) ויולי אדלשטיין (הליכוד), המכהן כיום כיו"ר הכנסת. בעקבות הנחת הצעת החוק אמרה אז לימור לבנת כי "לא ייתכן, לא ראוי ולא הגיוני שמעמדה של שפה כזו או אחרת בארץ ישראל יהיה זהה למעמדה של השפה העברית. דווקא בימים אלו שבהם ארגונים של ערביי ישראל מנסים להפוך את ישראל לדו לאומית, דחוף להסדיר בחוק את מעמדה הייחודי של שפת התנ"ך - השפה העברית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ