לאחר "צוק איתן": שנת הלימודים תיפתח היום כסדרה

הלחימה הובילה לקיצוץ של יותר מ-500 מיליון שקל מתקציב החינוך. למעלה מ-2 מיליון תלמידים שישובו לכיתות יעסקו קודם כל בעיבוד אירועי הקיץ

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

פחות משבוע לאחר הפסקת האש, שנשמרת בינתיים, יחזרו היום (שני) תלמידים בכל רחבי הארץ וגם בדרום לכיתות הלימוד. אמש ביטלו כמה ועדי הורים שתכננו שביתות מקומיות את המחאה והודיעו כי ישובו ללימודים ומלבד מספר השבתות מקומיות במגזר הערבי, הלימודים ייפתחו כסדרם ברחבי הארץ.

יותר מ-2 מיליון תלמידים וילדי הגנים יפתחו היום בבוקר את השנה, מתוכם 149,705 תלמידי כיתות א', אשר יחלו את דרכם לראשונה במערכת החינוך, ו-112,750 תלמידי י"ב שיחתמו השנה 12 שנות לימוד. לצדם, יתחילו את השנה 164,999 עובדי הוראה. 

מערכת החינוך תקדיש את פתיחת השנה לעיסוק באירועי הקיץ האחרונים ובמבצע "צוק איתן". במשרד החינוך אמרו כי על רקע האירועים הביטחוניים ושיבושה של חופשת הקיץ, הוחלט כי השבועיים הראשונים בכל רחבי הארץ ובפרט ביישובי הדרום יוקדשו לחזרה לשגרת למידה, באמצעות "שילובן של פעילויות הפגה, מתן מענים רגשיים וחיזוק החוסן האישי".

במשרד פירטו כי בימים הראשונים יתקיימו בבתי הספר מפגשי שיח של המורים עם התלמידים בהם יעסקו בחוויות אישיות מהחופשה. בהודעת משרד החינוך נכתב כי לאורך השבועיים הראשונים יקיימו בתי הספר גם פעילויות חברתיות, הפגתיות והתנדבותיות, אשר יכללו, בין היתר: פעילויות הפגה חד יומיות, ימי שדה, סיורים, ביקור באתרי מורשת, פעילות מש"צים ומד"צים, יום מוסיקלי, יום תרבות, בימות דיון, פעילות יוצרת, הפקות סרטונים, תחרות כישרונות, ימי תנועות נוער, ארגוני נוער ויוזמות של מועצות תלמידים.

השנה נפתחת גם בסימן הקיצוץ בתקציב משרד החינוך בעקבות "צוק איתן". המשרד ייאלץ לוותר על יותר מ-500 מיליון שקלים מתקציבו, הקיצוץ הגבוה ביותר מבין משרדי הממשלה. הקיצוץ הנוכחי הוא מבסיס תקציב המשרד ולכן יימשך גם לתוך שנים הבאות. הקיצוץ מצטרף לקיצוצים בהיקף של כ-1.8 מיליארד שקל ב-2013-2014.

שר החינוך שי פירון, שערך אמש ביקור מסורתי בחדר המצב של המשרד, אמר על כך כי "אני משוכנע שלא תהיה פגיעה לא בתכניות הליב"ה ולא בשעות ההוראה ולא בתכניות הגדולות שלנו. לא יקוצצו שעות הרוחב, כל מה שהבטחנו שיקרה יתרחש השנה כסדרו. במימד הנפשי הקצנו הרבה מאד שעות ייעוץ וטיפול, נעשה הכל כדי לעטוף את התלמידים ולתמוך בהם אחרי הקיץ שעבר עליהם. במישור הפיזי צוותים של המשרד יחד עם משרד הביטחון נמצאים בשטח, הכל יהיה ערוך ומוכן לקראת הצלצול הראשון".

חדר המצב של משרד החינוך, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר אף הוא בחדר המצב. הוא איחל לילדים "שנה מוצלחת, פורייה ובטוחה" והוסיף: "אני רוצה לומר לכם ילדי ישראל, אני יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי, אבל אני מקווה שבחגים תמצאו זמן גם לבלות ולנוח ואני רוצה לשבח אתכם על זה שהקשבתם להורים ועל העובדה שהייתם חלק מהלכידות הלאומית שלנו". בשיחה עם מחוז דרום של משרד החינוך אמר "הדרום עבר בהחלט תקופה לא פשוטה, קיבלנו גיבוי לאורך תקופה, ואנחנו ערוכים לפתיחת שנת הלימודים בדרום. אני רוצה לחזק אתכם ולחבק את כל תושבי הדרום. אחד הדברים הגדולים שיצאו מצוק איתן - זה שהעם עם הדרום ואנחנו נמשיך לתת לזה ביטוי. בעוד שבועיים נאשר סיוע נוסף לאזור, חלק מהסיוע יינתן בתחום החינוך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ