למרות הרפורמה, מאבטחי בתי ספר עדיין לוקחים את האקדח הביתה

לפני שנה נקבע כי מאבטחים יפקידו את כלי הנשק שלהם בתום יום העבודה. מוסדות חינוך הוחרגו מכך והובטח פיתרון תוך 3 חודשים - אך הוא עוד לא נמצא

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

לפני שנה, לאחר ריבוי פשעים שבוצעו באמצעות כלי נשק השייכים לחברות אבטחה, יצאו הנחיות חדשות למאבטחים נושאי נשק. המאבטחים נדרשים כעת להפקיד את כלי הנשק שלהם בתום יום העבודה כדי שלא ישובו עמם לביתם. ואולם, למאבטחי מוסדות החינוך, כ-4,500 במספר, טרם נמצא פתרון.

מאבטחי בתי הספר הוחרגו בתחילה מהמהלך הכולל בגלל חילוקי דעות על המקום שבו יוכלו להשאיר את כלי הנשק בתום יום הלימודים. במרכז השלטון המקומי סירבו לאפשר להם להשאיר את כלי הנשק במקום עבודתם משום שבמקרה זה מדובר בבתי ספר והדבר אינו בטיחותי. עם השקת הרפורמה נאמר כי בתוך שלושה חודשים יימצא מענה למאבטחי מוסדות החינוך.

עו"ד גלית לובצקי, מפרויקט "האקדח על שולחן המטבח", מגדירה את הרפורמה כולה כהצלחה - בשנה האחרונה לא נרצח אף אדם מכלי נשק של מאבטחים: "בין יולי 2012 ליולי 2013 היו שמונה קורבנות שנרצחו בנשק אבטחה על ידי מאבטחים שהשתמשו בו מחוץ למקום העבודה. בשנה שחלפה מאז שהרפורמה נכנסה לתוקף לא נרצח אף אדם בכלי נשק של מאבטח".

בית ספר בתל אביבצילום: דודו בכר

לדבריה, "המאבק שלנו כרגע הוא על הסדרת הרפורמה במוסדות החינוך ושהמידע לגבי כלי נשק יהיה שקוף וגלוי יותר. למשל, סטטיסטיקות לגבי מקור כלי נשק בעבירות, ומה היחס בין כלי נשק פרטיים-חוקיים לכלי נשק של ארגונים או לכלי נשק לא חוקיים. צריך לדעת את הדברים האלה כדי לדעת במה להילחם".

במשרד לביטחון הפנים הסבירו כי "הסדרת הנושא נעשית באופן מדורג וכחלק מתנאי המכרז שמפרסם מרכז השלטון המקומי. מאחר שלחברות האבטחה הסכמים משנים קודמות, שלפיהם הן אינן מחויבות לדאוג לאחסון כלי הנשק לאחר לכתו של המאבטח, נושא זה נדרש במכרזים החדשים שמתפרסמים על ידי מרכז השלטון המקומי".

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "מאבטחי מוסדות החינוך הוחרגו על ידי המשרד לביטחון הפנים, ובניגוד לכלל המאבטחים, הם אינם נדרשים לאחסן את נשקם בתום יום עבודה וזאת מטעמי בטיחות ובשל הסכנה להותיר נשק במוסד חינוכי בקרבת ילדים. הרשויות המליצו לאחסן את הנשקים בתחנת המשטרה הקרובה וממתינות לאישור המשרד לביטחון פנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ