חוברת של משרד החינוך: "ההתנתקות לא השיגה דבר"

המסמך, שחולק בהשתלמויות למורים, קובע כי ההתנתקות הביאה להרעה ביטחונית, וכי רבים ממבצעיה, ובראשם אריאל שרון, שילמו על כך מחיר כבד

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

"ההתנתקות לא השיגה דבר מבחינה ביטחונית, אלא להיפך" ו"רבים מראשי מבצעיה, ובראשם ראש הממשלה (אריאל שרון), שילמו מחיר כבד על כך, כל אחד בתחומו" - כך נכתב בחוברת שפרסם האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך, שהופצה לאחרונה בהשתלמויות למורים לקראת שנת הלימודים הנפתחת היום (שני).

החוברת היא אחד הכלים של האגף, האחראי על "הפצת התרבות היהודית ברוח המסורת, בדרך לימודית וחווייתית", לקהל יעד שאיננו בהכרח דתי. ב-2014 עמד התקציב שהוקדש לפעולות לקידום "תרבות יהודית" על 37.6 מיליון שקלים, הסכום הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות.

החוברת "מדי חודש בחודשו" מוגדרת כ"חוברת עזר בהוראה ובהדרכה למורים ולמדריכים". היא כוללת מדורים קבועים, כמו תאריכים ואירועים חשובים, הצעות למערכי שיעור, משחקים והפעלות שונות.

הפגנה נגד ההתנתקות מול משרד ראש הממשלה בירושלים, ב-2005צילום: תומר אפלבאום

בחוברת האחרונה, שהתייחסה לחודשים תמוז־אב, נכתב על ההתנתקות מרצועת עזה ומצפון השומרון כי "ראש הממשלה אריאל שרון, שנודע כתומך נלהב של ההתיישבות בכל ארץ ישראל, שינה באחת את תפיסתו המדינית־ביטחונית והכריז על נסיגה חד־צדדית בלי משא ומתן ובלי תמורה, מכל רצועת עזה ומארבעה יישובים קטנים מצפון השומרון. מניעיו האמיתיים לא היו ברורים".

בהמשך נכתב כי "הפינוי עבר במהירות ובקלות, מבחינת צה"ל. כשאנשים טובים ומסורים למדינה ולעם נושלו מכל מה שהשיגו בזיעת אפם במהלך שנות דור ונותרו ללא דבר". "המחיר הכבד" ששילמו האחראים על תוכנית ההתנתקות מתייחס כנראה לאמונה של חוגים בימין בקיומה של "קללת ההתנתקות", "המענישה" כביכול את המעורבים במהלך, ובהם אריאל שרון ובנו עמרי, דן חלוץ, ניסו שחם, ועוד.

אין מדובר בהתייחסות חד־פעמית להתנתקות. דברים דומים נכתבו, ואף ביתר פירוט, בגליונות קודמים של "מדי חודש בחודשו". כך למשל נכתב באחד מהם כי "בקיץ תשס"ה נטשה מדינת ישראל את חבלי אדמות גוש קטיף וצפון השומרון. ביום ח' באלול תשס"ה יצאו כוחות ישראל מחבל עזה ובו בערב חגגו צוררינו בשריפה והריסה של מקדשי מעט, בתי כנסת של יישובי ישראל. היום נקבע ליום תפילה ועיון וחשבון נפש".

על מזל חודש תמוז - סרטן - נכתב בחוברת כי הוא רומז ש"התמוז האלילי - אליל הצמחים והפריון הבבלי - הוא מעין סרטן בגוף הישראלי. הוא היה הגורם לחורבן, (נועד) ללמד את העם להימנע מעבודה זרה שגם קיימת בצורות שונות בימינו (כסף, טכנולוגיה וכו')".

על ירושלים נכתב כי היא "ניחנה בכוח מאגי, קסום ומדהים של יכולת להביא לחיבור חברתי ורגשי בין הבריות של עם ישראל כעם יחיד, מאוחד ומיוחד. עם נפלא, מוסרי וערכי, שבין נתיניו שוררת ערבות הדדית של פרגון־פנימי ואכפתיות מתוך הלב, שהוא מקור הרגש והמצפּון היהודי האמיתי".

הגיליון שהתפרסם לקראת החודשים חשוון־כסלו עסק בין השאר ב"יום הירצחו של רחבעם זאבי הי"ד" ו"ביום הירצחו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין ע"ה". זאבי זכה לתיאור ארוך יחסית של כ–200 מלים (כמו "רגליו הקטנות פוסעות בשבילי בירת ישראל הנצחית, בעקבות האבות, שהובטחה לזרעם", "היה אוהב גדול של ארץ־ישראל, על כל שטחיה ומרחביה" או "היה אהוב ונערץ על ידי רבים בשל מסירותו לארץ־ישראל ועם ישראל"), בעוד רבין הוזכר באופן מקוצר בהרבה, בכ–40 מלים המציינות בעיקר כי "הרצח העלה על פני השטח את הקיטוב החריף בציבור הישראלי. אירוע קשה זה נתן תנופה להתחלת חשבון נפש בשכבות רבות בעם".

החוברת האחרונה של "מדי חודש בחודשו" הופצה במרכז השתלמות למורים לקראת חידוש הלימודים. לדברי אחת המורות שנכחו בהשתלמות בירושלים, "מצער לגלות שמשרד החינוך נותן את ברכתו להפצת דברים התומכים ב'קללת ההתנתקות'".

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ