ירדן סקופ

פחות משבוע לאחר הפסקת האש, שנשמרת בינתיים, חוזרים היום (שני) תלמידים בכל רחבי הארץ וגם בדרום לכיתות הלימוד. מדיווחים שנאספו בחדר המצב של מטה משרד החינוך עולה כי בתי הספר נפתחו ללא תקלות מיוחדות. 

אמש ביטלו כמה ועדי הורים שתכננו שביתות מקומיות את המחאה והודיעו כי ישובו ללימודים ומלבד מספר השבתות מקומיות במגזר הערבי, מערכת החינוך בטייבה מושבתת במחאה על רצח מנהל תיכון עמל בעיר, יוסף חג' יחיא, שנורה מטווח קצר בחדר הישיבות במוסד בשבוע שעבר. 

יותר משני מיליון תלמידים וילדי הגנים פתחו הבוקר את השנה, מתוכם 149,705 תלמידי כיתות א', אשר יחלו את דרכם לראשונה במערכת החינוך, ו-112,750 תלמידי י"ב שיחתמו השנה 12 שנות לימוד. לצדם, יתחילו את השנה 164,999 עובדי הוראה. 

ילדי בית הספר הדו-לשוני בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך שי פירון, פתחו את שנת הלימודים בבתי הספר בדרום. הם החלו את הביקור בעיר שדרות יחד עם ראש העיר, אלון דוידי, והגיעו לבית הספר היסודי התורני החדש שנפתח בעיר. בהמשך ביקרו בבית הספר האזורי "מבועים" במועצה האזורית מרחבים. "אני יודע שעברתם את החופש הזה לא כפי שתכננתם", אמר נתניהו לתלמידים, "אני מקווה שבחגים תהיה לכם אפשרות לבלות, לשחק, להיות עם המשפחה, להיות עם החברים והחברות. היו חברים טובים אחד לשני ואחת לשנייה, והיו גם תאבי דעת. זה מה שמבדיל אותנו ונותן לעמנו כוחות מיוחדים. אנחנו עם הספר, והיום גם עם הטאבלט. אנחנו נאחזים במורשת ונאחזים בעתיד. אנחנו נדאג להקנות לכם ידע ולהקנות לכם ביטחון".

מערכת החינוך תקדיש את פתיחת השנה לעיסוק באירועי הקיץ האחרונים ובמבצע "צוק איתן". במשרד החינוך אמרו כי על רקע האירועים הביטחוניים ושיבושה של חופשת הקיץ, הוחלט כי השבועיים הראשונים בכל רחבי הארץ ובפרט ביישובי הדרום יוקדשו לחזרה לשגרת למידה, באמצעות "שילובן של פעילויות הפגה, מתן מענים רגשיים וחיזוק החוסן האישי".

במשרד פירטו כי בימים הראשונים יתקיימו בבתי הספר מפגשי שיח של המורים עם התלמידים בהם יעסקו בחוויות אישיות מהחופשה. בהודעת משרד החינוך נכתב כי לאורך השבועיים הראשונים יקיימו בתי הספר גם פעילויות חברתיות, הפגתיות והתנדבותיות, אשר יכללו, בין היתר: פעילויות הפגה חד יומיות, ימי שדה, סיורים, ביקור באתרי מורשת, פעילות מש"צים ומד"צים, יום מוסיקלי, יום תרבות, בימות דיון, פעילות יוצרת, הפקות סרטונים, תחרות כישרונות, ימי תנועות נוער, ארגוני נוער ויוזמות של מועצות תלמידים.

השנה נפתחת גם בסימן הקיצוץ בתקציב משרד החינוך בעקבות "צוק איתן". המשרד ייאלץ לוותר על יותר מ-500 מיליון שקלים מתקציבו, הקיצוץ הגבוה ביותר מבין משרדי הממשלה. הקיצוץ הנוכחי הוא מבסיס תקציב המשרד ולכן יימשך גם לתוך שנים הבאות. הקיצוץ מצטרף לקיצוצים בהיקף של כ-1.8 מיליארד שקל ב-2013-2014.

שר החינוך שי פירון, שביקר אמש בחדר המצב של המשרד, אמר על כך כי "אני משוכנע שלא תהיה פגיעה לא בתכניות הליב"ה ולא בשעות ההוראה ולא בתכניות הגדולות שלנו. לא יקוצצו שעות הרוחב, כל מה שהבטחנו שיקרה יתרחש השנה כסדרו. במימד הנפשי הקצנו הרבה מאד שעות ייעוץ וטיפול, נעשה הכל כדי לעטוף את התלמידים ולתמוך בהם אחרי הקיץ שעבר עליהם. במישור הפיזי צוותים של המשרד יחד עם משרד הביטחון נמצאים בשטח, הכל יהיה ערוך ומוכן לקראת הצלצול הראשון".

פירון ונתניהו בבית הספר במבועים, הבוקרצילום: קובי גדעון / לע"מ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ