75 אלף ניצולי שואה, שהיו ילדים במלחמה, יקבלו מגרמניה פיצוי של 2,500 אירו

לפי ההסכם בין משרד האוצר הגרמני לוועידת התביעות, זכאי לפיצוי חד פעמי מי שנולד החל משנת 1928 והיה במחנה ריכוז, בגטו או חי במחבוא

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
עופר אדרת
עופר אדרת

כ-75 אלף , שהיו ילדים בתקופת מלחמת העולם השנייה, יקבלו פיצוי כספי חד פעמי של 2,500 אירו (כ-12 אלף שקלים). כך סיכמו היום (חמישי) ועידת התביעות לפיצוי ניצולי שואה ומשרד האוצר הגרמני.

יוליוס ברמן, נשיא ועידת התביעות, הודיע אחרי ישיבת המשא ומתן השנתית של הארגון עם ממשלת גרמניה על הקמתה של קרן משותפת לסיוע כספי לניצולים שהיו ילדים בשואה. "הקרן המשותפת תכיר, לראשונה, בכ-75 אלף ניצולים ברחבי העולם, שהיו במחנות, בגטאות, במחבוא או תחת זהות בדויה ואשר ילדותם נגזלה מהם", אמר. "ילדים יהודים בשואה חיו בפחד תמידי ממוות. מצוקה זו וזוועות השואה חלחלו להיבטים רבים של חייהם", הוסיף סטוארט אייזנשטט, הנציג המיוחד של ועידת התביעות למשא ומתן בגרמניה.

הקרן תתחיל לפעול ב-1 בינואר 2015. עד אז יוכנו טפסי הבקשה. מוועידת התביעות נמסר, כי "ילדי שואה" הזכאים לפיצוי הינם מי שנולדו החל מ-1 בינואר 1928 והיו במחנות ריכוז, בגטאות או חיו במחבוא או בזהות בדויה במשך חצי שנה לפחות. לפי ההערכות, רובם חיים בישראל. כמו כן, נמסר כי לא יידרש תשלום או שכירת עורך דין כדי למלא את הטפסים ולהגיש את הבקשות.

"לסבל שנגרם לקורבנות צעירים אלה של הנאצים, לרבות ניתוק כפוי מהוריהם בתקופה משמעותית בהתפתחותם, כמו גם היותם עדים לזוועות הבלתי נתפסות, מניעת תזונה ראויה ומגוון פגיעות אחרות, היתה השפעה מצטברת שגרמה לבעיות שרק כעת מתגלות כסימפטומים פיזיים ופסיכולוגיים בגילם המתקדם של הניצולים", אמר גרג שניידר, מנכ"ל ועידת התביעות.

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, קולט אביטל, מסרה: "ילדי השואה עברו סבל רב בזמן השואה ולעתים נותרו יתומים. ידוע הוא כי מראות הזוועה מותירים צלקות עמוקות יותר אצל ילדים רכים וחסרי הגנה. אין ספק שהסבל והזיכרונות רודפים אותם עד היום בגילם המאוחר ומשפיעים על איכות חייהם. על כך שום סכום לא יפצה. עם זאת, אני מברכת על ההחלטה הנכונה של ממשלת גרמניה, אשר הושגה במאמץ רב ולאחר מאבק עיקש של ועידת התביעות וארגוני השואה בישראל"

בסוף החודש שעבר נערך בברלין הכנס הראשון בעולם של ילדים יהודים ניצולי שואה, בהשתתפות ארגונים יציגים כמו "ילדות אבודה" ו"ילדים יהודים שורדי שואה" ובארגון ועידת התביעות, הארגון העולמי של ילדי השואה ומרכז הארגונים של ניצולי השואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ