נמחקה עתירת המדינה: ביה"ס החרדי בבית שמש ימשיך לפעול במבנה המפוצל

בימ"ש השלום בירושלים מחק את בקשת משרד החינוך לאסור על חלוקת מבנה בית הספר החילוני ברמת בית שמש, וקבע כי אין לו סמכות לדון בה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

בית משפט השלום בירושלים מחק היום (חמישי) את העתירה שהגישה המדינה נגד בית הספר החרדי לבנות שהועבר לאגף בבית ספר חילוני ברמת בית שמש. ההחלטה מתירה לעיריית בית שמש להכניס את תלמידות בית הספר החרדי למבנה בית הספר החילוני. 
ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, הורה לפרק את הגדר שחצצה בין שני חלקי המבנה, אך הוא ימשיך לשרת את שני בתי הספר.

משרד החינוך הגיש בקשה למתן צו שיאסור על חלוקת המבנה, אך השופט גד ארנברג קיבל את עמדת העירייה, שטענה כי לבית אין המשפט סמכות לדון בתביעה. השופט קבע כי אין חולק שהבעלות על מבנה בית הספר היא של העירייה, גם אם נבנה מכספי משרד החינוך. עוד קבע כי אם למדינה יש השגות על התנהלות העירייה עליה לקיים מולה הליך מינהלי או להתעמת אתה בבג"צ.

מחיצת הפח שהציבה העירייה במבנה בית הספר בבית שמש, השבועצילום: אמיל סלמן

משרד החינוך הודיע כי יעתור עוד הערב לבית המשפט המחוזי בירושלים, בעקבות הקביעה כי הדיון בסוגייה אינו בסמכותו של בית משפט השלום. במשרד הגדירו את התנהלות עיריית בית שמש "בריונית ובלתי לגיטימית", והבהירו כי צו הסגירה שהוצא לבית הספר עומד בעינו. מנגד, ראש העיר אבוטבול בירך על ההחלטה ואמר כי "זו בשורה טובה למאה הילדות שמשרד החינוך השליך לרחוב. אנו קוראים למשרד להתעשת ולשתף איתנו פעולה למען ילדי העיר מכל המגזרים". 

ערב פתיחת הלימודים הקימה עיריית בית שמש מחיצת פח שחצתה את חצר בית הספר לשפות ותרבויות, והעבירה אחד מאגפיו לבית הספר החרדי "משכנות דעת". במחאה על המהלך, השביתו הורים לתלמידי בית הספר החילוני את הלימודים וערכו במקום הפגנה נגד "ההשתלטות החרדית" על העיר. אלי כהן, מנהיג האופוזיציה בעיר, אמר: "זה לא ויכוח על מטראז', זה ויכוח על הצביון הציוני של המדינה. הגדר היא תחילת הסוף של הציונות בבית שמש". 

הורים ומורים בבית הספר החילוני טענו כי נודע להם על הכוונה לחלק את בית הספר רק כמה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים, וכי החלוקה נעשתה במפתיע בלילה שלפני פתיחת השנה. מנגד טענו בעירייה כי החלוקה התחייבה ממצוקת הכיתות החריפה בחינוך החרדי. בעירייה ציינו כי מבנה בית הספר החילוני עומד ריק ברובו, וכי רוב תלמידיו מגיעים אליו בהסעות מבית שמש הוותיקה. 

שלשום אישר בית משפט השלום בירושלים מתן צו מניעה לפעילות בית הספר החרדי במבנה, ובנוסף הוציאה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן צו סגירה ל"משכנות דעת", שבו נכתב כי "המוסד החינוכי מתנהל ללא רישיון ובניגוד לחוק הפיקוח על בתי הספר". קודם לכן הבהירה כהן במכתב לראש העיר אבוטבול כי "כל פעולה שלא על פי הנהלים ובתיאום המשרד תביא את משרד החינוך להסיר ידיו מהתחייבותו כלפי מערכת החינוך בעיר בית שמש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ