מסע ההתנצלויות של עורך כתב העת הבריטי שהעז למתוח ביקורת על ישראל

בעיצומו של מבצע "צוק איתן" פרסם כתב העת הרפואי Lancet מכתב שבו גינה בחריפות את "הטבח ברצועת עזה". בביקורו השבוע דיבר העורך אחרת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך כתב העת הרפואי הבריטי "Lancet", מצא עצמו השבוע ניצב ליד הפודיום באולם מלא בבית החולים רמב"ם בחיפה. "אני מרגיש שאני צריך ליישר את ההדורים" אמר הורטון כבר בתחילת דבריו, ולאחר מכן הביע חרטה עמוקה על אירוע פרסום המכתב נגד ישראל בזמן מבצע צוק איתן, אירוע שהתרחש לפני כחודשיים ומאז לא הפסיק להדהד בקהילה הרפואית והאקדמית בישראל. "אני מתחרט מאד על הקיטוב חסר הטעם שנוצר כתוצאה מפרסום המכתב של פאולה מנדוקה (אשת אקדמיה מאוניברסיטת גנואה באטליה שהייתה בין יוזמי המכתב– ע"א). זו לחלוטין לא הייתה כוונתי", אמר הורטון והוסיף כי הביקור בישראל היווה עבורו נקודת מפנה בנוגע לישראל וכי כוונתו לפרסם בקרוב הבהרה בכתב העת אותו הוא עורך.

זהו ביקורו הראשון של הורטון בישראל. הביקור לווה בחששות מצדו ודבר קיומו לא פורסם עד הרגע האחרון. כבר חודשיים וחצי – מאז בחר הורטון לפרסם בכתב העת "מכתב פתוח" חריף במיוחד נגד ישראל - שהורטון מקבל מאות תגובות קשות, חלקן מאיימות מגורמים שונים, בהם רופאים ואנשי אקדמיה מישראל.

ב-23 ביולי, בעיצומו של מבצע "צוק איתן" פרסם "Lancet" מכתב פומבי עליו חתמו 24 רופאים ממדינות שונות בעולם, בעיקר מאיטליה, אנגליה וארה"ב. במכתב הואשמה ישראל בביצוע טבח ופשעי מלחמה ברצועת עזה ובהפצת שקרים. "אנו קוראים תיגר על התעמולה המצדיקה טבח תוך התחזות לפעולה של 'תוקפנות הגנתית'. במציאות, מדובר בתקיפה אכזרית ממושכת ובלתי מוגבלת במידתה ובעוצמתה", נאמר במכתב, "בין השקרים מציינת ישראל כי האזרחים הם בני ערובה של החמאס, ואילו האמת היא שרצועת עזה היא המוחזקת על ידי ישראל ומצרים".

בהמשך המכתב נטען כי הטבח בעזה אינו חס על איש, וכולל "נכים וחולים בבתי חולים, ילדים ששיחקו בחוף הים או על גג, מרפאות, אמבולנסים, בתי ספר ובנייני תקשורת, שהופצצו יחד עם אלפי בתים והותירו אלפים ללא קורת גג". פרסום המכתב עורר סערה בקהילה הרפואית בישראל ובעולם כולו.

פרופ' ריצ'רד הורטון נואם בביה"ח רמב"ם בחיפה, השבועצילום: פיוטר פליטר

המחאה הישראלית על פרסום המכתב התבטאה בכמה חזיתות: בפרסומים של מכתבי מחאה אישיים ורשמיים של רופאים ואנשי אקדמיה, שיגור ופרסום מכתב של ארגונים ישראלים כמו ההסתדרות הרפואית למערכת כתב העת, ותגובות שקראו להחרים את הפרסומים המדעיים בכתב העת.

ה-"Lancet" הבריטי שנוסד בשנת 1823 נחשב לאחד משני כתבי העת הרפואיים המובילים והנחשבים בעולם, לצד כתב העת האמריקאי NEJM. פרופ' הורטון עורך אותו מאז שנת 1995. על אף שהוא עוסק במדעי החיים, כתב העת אינו מהסס לפרסם ולבטא עמדות הנוגעות לפוליטיקה ומדיניות בעברו לא מעט פרסומים שעוררו הדים.

"לפני כמה שנים פרסמנו בכתבת שער של העיתון מספר תובנות באשר למחויבות של הנשיא בוש לטיפול גלובאלי באיידס", אמר הורטון. "קיבלנו תגובות נזעמות. עורכים יכולים לעצבן מאד את קוראיהם, אבל בריאות היא חלק מאג'נדה של מדיניות ביטחון עולמית ולכן יש לנו אחריות פוליטית". הורטון גם התייחס למשבר העולמי המתפתח עם התפשטות מגיפת האבולה.

באשר למכתב בגנות ישראל אמר הורטון: "אני מכיר בכך שהמכתב היה מעורר מחלוקת. ברצוני להבהיר: זאת לא היתה כוונתנו. בימים שקדמו לפרסום המכתב נהרג ילד עזתי אחד מדי שעה. אחד ממחברי המכתב גילה כי שלושה בני משפחה שהכיר נהרגו בהפגזת צה"ל. באזור התרחש משבר הומניטרי חמור. בדיעבד, אני יכול לראות במכתב משפטים מעוררי מחלוקת, אבל אני רוצה להבטיח שזו לא הייתה כוונתנו. רצינו רק לזעוק זעקת שבר". 

מי שיזם את ביקורו של הורטון בישראל היה פרופ' קרל סקורצקי, ראש מנהל הרפואה ברמב"ם, שקיבל את תמיכתו של מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר ומשרד הבריאות. "כמו כולם, גם אנחנו נחרדנו מהמאמר שפורסם במהלך 'צוק איתן'. שלחנו מכתב שמתאר את המציאות והוא לא התקבל", מספר ביאר ל"הארץ". "פרופ' סקורצקי פנה אלי והציע שנזמין אותו שיראה את המציאות בעצמו. לא חשבנו שהוא יסכים במצב ובעיתוי הנוכחי אבל להפתעתנו הוא הסכים מיד והביקור תואם במהירות. מאז 2007 הוא מבקר מדי שנה ברשות הפלסטינית אך מעולם לא ביקר בישראל", אמר פרופ' ביאר.

מסע הפיוס של הורטון בישראל ארך שלושה ימים וכלל מפגשים עם רופאים צעירים, יהודים וערבים, במחלקות בית החולים רמב"ם, בין היתר במחלקות בהן מטופלים פוצעים באורח קשה ממלחמת האזרחים בסוריה, ומטופלים פלסטינים. "הוא הופתע מאוד. הוא לא ידע שילדים פלסטינים מטופלים בישראל והוא פגש את המשפחות שלהם ושוחח עם רופאים יהודים וערבים מכל קצוות הקשת הפוליטית", מספר ביאר.

הורטון גם נכח בהרצאה על פיתוחים מחקרים וטכנולוגיים בתחום הרפואה ובהרצאה של פרופ' אסא כשר בנושא "אתיקה של סכסוכים ועיתונות מדעית אחראית", שגלשה גם לנושא פרסום המכתב המדובר. בנוסף נפגש הורטון גם עם שרת הבריאות יעל גרמן, ומנכ"ל המשרד פרופ' ארנון אפק. הורטון ביקר איתם במרפאה בתחנה המרכזית בתל-אביב, שמעניקה טיפול גם לאוכלוסיית מבקשי המקלט מאפריקה.

בהרצאת הסיום שלו נראה הורטון נרגש וניכר כי התרשם עמוקות. "אני גאה להיות כאן", אמר, "למדתי המון בשלושת הימים האלה. ראיתי כאן ברמב"ם מודל לשיתוף בין ערבים ויהודים, יד מושטת לשלום וחזון ייחודי. הלנסט תמיד היה ויהיה פתוח ב-100 אחוזים בפני הקולגות שלנו בישראל. אני ספגתי באופן אישי האשמות אלימות לגבי עמדותיי באשר לישראל. מי שטען את הטענות הללו אינו מכיר אותי, את משפחתי ואת ערכיי. יש לי רגשות מיוחדים לארץ הזו שבה חיים ישראלים ופלסטינים והשבוע האחרון אפשר לי לפתוח פרק חדש ביחסים שלי עם ישראל", סיים הורטון את נאומו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ