עומס במעבר טאבה: אלפי בני אדם מעוכבים במשך שעות בדרכם לסיני

רשות השדות התעופה ממליצה לציבור שלא להגיע למקום. במקביל, הוכפל מספר הטיסות לאנטליה בעקבות הביקוש בקרב החברה הערבית במהלך חג הקורבן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10

אלפי בני אדם, רובם ערבים-ישראלים שהגיעו הבוקר (שישי) למעבר טאבה בדרכם לבלות את חופשת חג הקורבן בבתי המלון בסיני, מעוכבים בשל עומס במסוף. רשות שדות התעופה ממליצה לנוסעים שלא להגיע למסוף והאריכה את שעות הפעילות של המעבר עד השעה 14:30.

לפי עדויות, מרבית הנוסעים הם משפחות עם ילדים, שממתינות כבר שעות במעבר, וישנם דיווחים על ילדים שהתעלפו מרוב לחץ. אלהאם, תושבת נצרת, שהגיעה למעבר בשלוש לפנות בוקר יחד עם משפחתה עדיין ממתינה בשער. "זה בלתי נסבל, אנחנו מרגישים חנוקים ודחוסים ואין מי שיעזור לנו", היא אמרה. "אנחנו לא יודעים מה לעשות ונראה שהמעבר הישראלי וגם המצרי לא ערוכים לכמות גדולה כזו של אנשים".

ברשות שדות התעופה מסרו כי הם מודעים ללחץ וכי מאתמול בלילה המסוף עובד בצורה מלאה וכל העמדות מאוישות. "המעבר פתוח בכוחות מתוגברים למעבר נוסעים מאז אתמול בלילה. גם בצד הישראלי וגם בצד המצרי עושים מאמצים מתוגברים  להעביר את אלפי הנוסעים לטאבה. מנהל המסוף נמצא במקום".

מעבר טאבה, הבוקר. ח"כ חנין: החשש הוא שהמעבר ייסגר ואלפים יישארו תקועים באילת

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) אמר בשיחה ל"הארץ" כי קיבל עשרות פניות בשעות האחרונות ודיבר עם מנהל המסוף. "תמונת המצב קשה ,המעבר פתוח וכל העמדות מאוישות", אמר חנין. "הבעיה שכל הזמן מגיעים אנשים ונוצר צוואר בקבוק והחשש הוא שהמעבר ייסגר בשל יום הכיפורים בצד הישראלי וחג הקורבן בצד המצרי ואלפים יישארו תקועים באילת".

חברי הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ובאסל גטאס (בל"ד) פנו לרשות ולמשרד התחבורה כדי להאריך את זמן פתיחת המעבר וטענו כי הרשות היתה צריכה להיערך מראש לכמות גדולה של נוסעים לקראת החג.

במרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים פנו לרשות שדות התעופה ושגרירות המצרית בבקשה לתגבר את המעברים לטאבה ולעקבה בעובדים באופן מיידי. לפי מנכ"ל מוסאוא ג'עפר פרח, ביום ראשון צפוי גל נוסף של מטיילים. המרכז יפנה לעירייה ולמשטרה באילת להפנות את התנועה לחניונים נוספים כדי להקל בעומס.

ביקוש רב גם לאנטליה ולמכה

עומס רב של נוסעי המגזר הערבי לא רק במסוף טאבה אלא גם בטיסות מישראל לטורקיה. חברות תעופת השכר הטורקיות הכפילו את טיסותיהן מישראל לאנטליה כדי לענות על על ביקוש הנוסעים הרב במגזר הערבי, לרגל חג הקורבן.

מבדיקת "הארץ" עולה, כי בעוד תנועת הנוסעים הכללית בשאר המגזרים מישראל לאנטליה מתרסקת ישנה התאוששות של ממש בתנועה של המגזר הערבי ליעד זה בטורקיה. שיאה מגיע בשבוע הראשון של אוקטובר, בו הוכפל מספר הטיסות השבועי, העומד כיום בממוצע על חמש טיסות לשבוע . זאת כדי לענות על הביקוש הרב המסתמן לרגל חופשת חג הקורבן.

"קיימת עליה משמעותית בביקוש לתחילת אוקטובר ואנו נוסיף טיסות. כיום אנו מפעילים טיסות בהיקף הרבה יותר קטן משהיינו רוצים" אמר בתשובה מנכ"ל חברת KTA אינטרנשיונל, שי פרדו, המייצג בישראל את שלוש חברות תעופת השכר הגדולות של טורקיה – אונור קורינדיאן ופריבארד.

לדבריו, "אין עדיין התאוששות בתנועת הנוסעים הכללית מישראל לאנטליה. אני גם לא צופה עלייה בתנועת הנוסעים בתקופת חגי תשרי. אנו מקווים שהאווירה תשתנה, אם כי להערכתי זה ייקח עוד קצת זמן".

בהתאם לנתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) תנועת הנוסעים לאנטליה באוגוסט קרסה ב-63% לעומת החודש המקביל אשתקד, בגלל מבצע צוק איתן. כ-29.8 אלף נוסעים בלבד טסו מנתב"ג לאנטליה ובחזרה באוגוסט השנה, לעומת כ-80.7 אלף נוסעים באוגוסט 2013.

חג הקורבן – עיד אל אדחא יגיע לשיאו במנהג המקודש למוסלמים החאג' – עליה לרגל למכה בסעודיה.כ-3,500 גברים ונשים מערביי ישראל יעלו השנה לרגל למכה. ההוצאה הממוצעת לחאג' כולל נסיעות וקניות היא כ-4,000 דולר לאדם בממצע, בסך הכל כ-15 מיליון דולר. הנסיעות מתבצעות על ידי חברות תיירות ירדניות באמצעות ועדת התיאום של החגאג עם משרד הדתות הירדני. מתוך העולים לרגל כ-700 יצאו  בסוף השבוע שעבר לראשונה בטיסות מנתב"ג דרך ירדן לג'דה שבסעודיה. השאר נוסעים באוטובוסים לירדן ומשם לסעודיה.

מוסא חסדייה, פרסומאי ערבי ישראלי שיצא אף הוא למכה שנה אמר, כי "לסעודים יש הרבה נפט אך יש להם תיירות דתית עצומה שמכניסה להם מיליארדים רבים, לא פחות בהרבה מהכנסותיהם מנפט, כיוןן שמיליוני מאמינים מכל העולים מגיעים במועד זה למכה". 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ